نمایشگاه بین المللی کتاب تسالونیکی از ۱۶ تا ۱۹ می ۲۰۲۴ برگزار می شود.

در این دوره، کشور امارات به عنوان مهمان افتخاری است. نمایشگاه بین المللی کتاب تسالونیکی برای بیستمین سال برگزار می گردد.  این نمایشگاه اولین بار در ماه می ۲۰۰۴ با هدف قرار دادن یونان در نقشه نمایشگاه های بین المللی کتاب افتتاح شد و به زودی به مرکزی برای تبادلات فرهنگی و تجاری بین اروپا، بالکان، مدیترانه و خاورمیانه تبدیل شد. این نمایشگاه  با کسب شهرت بین المللی، به یکی از مهم ترین مؤسسات ادبی یونان تبدیل شده است.

نمایشگاه بین المللی کتاب تسالونیکی امسال بیست سال حضور موفق و پویا در بخش کتاب را جشن می گیرد. از سال ۲۰۰۴، هر ماه می، با شعار «ما کتاب می خوانیم، ما ایده ها را به اشتراک می گذاریم!» آغاز می شود. جشن بزرگ کتاب امسال نیز در محل نمایشگاه بین المللی (TIF-HELEXPO ) برگزار می شود. نمایشگاه ۲۰۲۴ که حتی از نظر مشارکت های بین المللی و ابتکارات مهم برای نویسندگان و همچنین متخصصان کتاب، با امارات شارجه (امارات متحده عربی) به عنوان مهمان افتخاری غنی تر است، نوید تجربه ای منحصر به فرد را برای مخاطبان کتابخوان، دوستان جوان و بزرگسال یونانی می دهد.

در نمایشگاه سال جاری موضوع ادبیات جهان با رکورد تعداد مشارکت از سراسر جهان، با بیش از ۴۰ نویسنده خارجی از ۱۸ کشور و ۵۰ مهمان حرفه ای برتر از بخش کتاب، با شرکت اکثر ناشران، نویسندگان، روشنفکران و اهالی فرهنگ یونان برگزار می شود.

بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب تسالونیکی با ارائه یک برنامه چند بعدی، جامعه ای عظیم را ایجاد می کند که نه تنها با عشق به کتاب، بلکه با اشتیاق برای گفتگو، همکاری و ترویج دغدغه های مدرن متحد شده است. همانطور که رئیس بنیاد فرهنگ یونان، نیکوس کوکیس، اعلام می کند: «امسال یک سال ویژه است، زیرا نمایشگاه بین المللی کتاب تسالونیکی بیست سالگی خود را جشن می گیرد. در دنیایی که دائماً و به سرعت در حال تغییر است، TBF نه تنها رابطه خود را با کتاب ها و مردم آنها حفظ می کند، بلکه توسعه می دهد، تکامل می یابد، برنامه ها و همکاری های جدیدی راه اندازی می کند و نه صرفاً یک نمایشگاه بین المللی کتاب، بلکه یک پلت فرم مدرن برای گفتگوی باز است. هدف ما یک رویداد موفقیت‌آمیز است که همه فرهنگ‌ ها را متحد می‌کند و پویایی و دیدگاه‌های TBF را ارتقا می‌دهد.»

نمایشگاه و گفتگوی بین فرهنگی با همکاری‌ها و برنامه‌های بین‌المللی بسیار مهم برای کشور ما که دائماً گسترش می‌یابد، با شارجه به عنوان مهمان افتخاری که فرهنگ یونانی و عربی را از طریق کتاب، با رویدادها و اقداماتی از سوی حوزه کتاب، هنر، به عنوان پل عمل می کند.

بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تسالونیکی در واقع بستری برای گفت‌وگوی بین‌فرهنگی و شمول است. در نمایشگاه تسالونیکی امسال نیز نویسندگان بسیار مهم خارجی با همکاری ناشران و بنیادهای فرهنگی یونان از نمایشگاه بین المللی کتاب تسالونیکی بازدید می کنند. نویسندگان ممتاز و با استعداد، روح‌های ناآرام، از کشورها و حوزه‌های مختلف، دیدگاه خود را از جهان با مخاطبان در میان می‌گذارند.

فابیو استاسی نویسنده ایتالیایی برنده جایزه (انتشارات ایکاروس)، ایسلندی یرسا سیگوداردوتیر با رمان‌های جنایی‌اش (انتشارات متایکسمیو)، سباستین فیتزک از آلمان و نویسنده ایتالیایی رمان‌های جنایی کارلو لوکارلی (انتشارات دیوپترا). زولفو لیوانلی، مشهورترین نویسنده موسیقی ترک که در یونان بسیار محبوب است، نیز به همراه کتاب های خود (انتشارات پاتاکیس) به تسالونیکی می آید. با همکاری موسسه فرانسوی تسالونیکی، با ژیل لگاردنیه با کتابش با عنوان J’ ai encore mente! / بازم دروغ گفتم! (Éditions Flammarion، انتشارات Patakis)  و Camille Laurens با کتاب خود با عنوان Fille / Girl (Éditions Gallimard، انتشارات Metaixmio). در گوشه کودکان، با بنجامین استریکلر تصویرگر فرانسوی مشارکت خواهند داشت. انستیتو گوته تسالونیکی با همکاری انتشارات کلیدریتموس از آلمان از نویسنده پرفروش روز مادر، نله نوهاوس، و همچنین با همکاری انتشارات انیپنیو، نویسنده بیورن کوهلیگ با زبان جبل الطارق استقبال می کند و نویسنده آلمانی ویل گملینگ دوستان جوان خود را در گوشه کودکان ملاقات خواهد کرد.

همچنین شرکت کنندگان با چهار نویسنده برنده جایزه ادبیات اتحادیه اروپا همچون مارتینا ویدایک (کرواسی، جایزه ۲۰۲۳)، مارنته مور (هلند، جایزه ۲۰۱۴، به زبان یونانی باکره هلندی، انتشارات واخیکن)، بیانکا بلوا (جایزه جمهوری چک، ۲۰۱۷، به زبان یونانی دریاچه، انتشارات واخیکن) و جووانی دوزینی (جایزه ایتالیا، ۲۰۱۹) پیلار تنا، نویسنده اسپانیایی، اولین کتاب خود را به زبان یونانی ارائه می‌کند، در حالی که با همکاری مؤسسه باسک Etxepare و انتشارات Vakxikon، با شاعر باسکی Leire Bilbao آشنا خواهیم شد.

با همکاری ماریا دژانوویچ و دنیس اسکوفیچ (انتشارات تراکا) با کتاب «بالکان از درون به بیرون» و شعر ایرلندی با شاعران لوئیس دو پائور و بیدی جنکینسون با همکاری انتشارات واکسیکون با فرهنگ ایرلند آشنا خواهیم شد. Rhea Krcmárová، نویسنده اتریشی شناخته شده کتاب خود با عنوان Monstrosa همراه با کنترباس با همکاری سفارت اتریش با Consu اتریش ارائه خواهد کرد.

مهمان افتخاری نمایشگاه سال ۲۰۲۴ شارجه (امارات)، است. سازمان کتاب شارجه با هدف توسعه گفت‌وگوی فرهنگی اساسی بین دو کشور در عصر مدرن و ترویج پیوندهای تاریخی که ما را از دوران باستان متحد می‌کند، سازماندهی این رویداد را برعهده گرفت. برنامه آن شامل جلساتی بین نسل جوان نویسندگان و شاعران یونانی و عرب، پانل هایی برای «رمان زنانه» و نقش اجتماعی آن در امارات و یونان، بحث در مورد هنر داستان کوتاه، پیوندهای فرهنگی بین یونانی و عرب است. فرهنگ و همچنین تأثیر فلسفه یونان بر ادبیات مدرن عرب و یونان در سطح حرفه ای، ابتکاراتی در حال انجام است که ناشران را در هر دو بخش در زمینه بازار حقوق، ترجمه و نشر کتاب تسهیل می کند.

 در حال حاضر ده کتاب از نویسندگان مدرن عرب وجود دارد که به یونانی ترجمه شده است. این نویسندگان در تسالونیکی خواهند بود و هدف این است که کتاب‌های یونانی به ترتیب به عربی ترجمه شوند. قرار است کارگاه‌ها، رویدادهای موسیقی، همکاری‌ها و نمایشگاه‌هایی با تصویرگران هر دو کشور و همچنین همکاری مهمی با دانشگاه ارسطو تسالونیکی برگزار شود. کارگاه‌های آموزشی برای کودکان، و رویدادهای موسیقی نیز بلافاصله پس از TBF  با همکاری دانشگاه ملی و کاپودیستری آتن و شهرداری آتن برگزار ‌شود.

 دومین برنامه کمک هزینه تحصیلی TBF موفقیت بزرگ اولین برنامه حرفه ای بین المللی TBF در سال گذشته به آن پتانسیل بی سابقه ای داد و امسال ۳۰ شرکت از ۲۰ کشور و بازار و از موسسات انتشاراتی برجسته را تضمین کرد. در چارچوب برنامه حرفه ای بین المللی «مرکز حقوق دیالوگ»، دومین «برنامه دعوت از متخصصان کتاب» را با تاکید بر ناشران و عوامل ادبی خارج از کشور راه اندازی خواهد شد.

همکاری های بین المللی TBF از سال ۲۰۰۹ به عنوان عضو انجمن بین المللی نمایشگاه های کتاب و همچنین ALDUS UP – کتاب اروپایی، به مدت بیست سال در گفتگوهای بین المللی در بخش نشر با ایجاد روابط و همکاری های منظم به عنوان عضوی از انجمن بین المللی نمایشگاه های کتاب شرکت می کند. شبکه نمایشگاه ها TBF هر ساله برنامه بین المللی خود را از طریق همکاری با مؤسسات بزرگ اروپایی و بین المللی توسعه و گسترش می دهد. جایزه ادبیات اتحادیه اروپا   (EUPL)  به صورت پویا در نمایشگاه با نویسندگان برنده جوایز نمایش داده می شود، در حالی که سایر نهادها نیز حضور دارند و با TBF همکاری می کنند. در رویداد امسال، مدیر فدراسیون ناشران اروپا (FEP)، آن برگمن، معاون انجمن بین المللی ناشران (IPA) و رئیس سازمان کتاب شارجه حضور خواهند داشت.

هوش مصنوعی و زنان در کتاب ادای احترام اصلی TBF امسال با عنوان «انسان و ماشین» به طور عمده بر چالش هوش مصنوعی و به طور خاص بر اجرای آن در صنعت نشر متمرکز است، چیزی که روش عملکرد تقریباً همه حرفه های درگیر را تحت تأثیر قرار داده و به طور کامل تغییر می دهد.

 تولید یک کتاب یکی دیگر از حوزه های موضوعی اصلی TBF است که منعکس کننده دغدغه های زنان در کتاب ها است. از طریق بحث‌ها، اقدامات و رویدادها، اولین مروری بر موقعیت حرفه‌ای زنان در بخش کتاب و همچنین نقشه‌برداری مختصری از تولیدات فرهنگی و هنری زنان پدیدآورنده خواهد بود که تا حدودی حتی امروز ناشناخته مانده است.

داستان های بالکان برای دومین سال متوالی در TBF  ارائه می شود و گفت وگو، همکاری و درک متقابل با کشورهای همسایه را گسترش می دهد. ادای احترامی به یورگوس یوآنو نویسنده با همکاری مرکز فرهنگی وافوپولیون تسالونیکی برگزار خواهد شد و همچنین ادای احترام سالگرد فرانتس کافکا را به مناسبت ۱۰۰ سال از مرگ او و امانوئل کانت، بزرگترین فیلسوف دوران مدرن، به مناسبت سیصد سالگرد تولدش از دیگر برنامه های نمایشگاه کتاب تسالونیکی است.

 رویدادهای نمایشگاه بین المللی با همکاری ناشران، ارگان‌ها، مؤسسات و گروه‌های شرکت‌ کننده، بیستمین دوره نمایشگاه امسال نیز به رویدادهای خود ادامه می‌دهد که اکنون نهادهایی را تشکیل می‌دهند: دهمین جشنواره نویسندگان جوان، از جمله پروژه جدید خود، جعبه شعر سیاه را همراه با ویدئو ارائه می‌کند. اشعار شاعران زن و مرد یونانی مدرن که از طریق نمایشگاه در حال اجراست. همچنین این نمایشگاه میزبان: هشتمین جشنواره ترجمه، دومین جایزه طراحان جوان کتاب، دومین گردهمایی باشگاه های کتابخوانی از سراسر کشور، با یک رویداد باز برای برون گرایی، داوطلبی و مشارکت اجتماعی و همچنین ارائه نسخه های جدید، بحث و گفتگو، جلسات، کارگاه های آموزشی، سخنرانی ها، میزگردها، برنامه ریزی ها، رویدادهای هنری و تئاتری، فعالیت های فرهنگی موازی در شهر و منطقه وسیع تر مقدونیه خواهد بود

رویدادهای کودکان، بزرگسالان و مربیان یکی از پویاترین قطب های جذب نمایشگاه و یکی از اولویت های اساسی برای پرورش عشق به مطالعه است. برنامه غنی امسال شامل بازدیدهای سازماندهی شده از دانش آموزان، مربیان و والدین، ارائه کتاب، نشست با نویسندگان و تصویرگران یونانی و خارجی، رویدادهای تئاتری، موسیقی و هنری، کارگاه های آموزشی و غیره است. امسال شبکه حقوق کودک برنامه های آموزشی و آموزشی برگزار خواهد کرد. فعالیت های دیگر برای حقوق کودکان تصویرگران یونانی برخی از آثار خود را با مخاطبان به اشتراک خواهند گذاشت، در حالی که داستان های هزار و یک شب، افسانه های بالکان و بسیاری داستان های دیگر برای جوانان و بزرگسالان در سراسر نمایشگاه کتاب پیش بینی شده است. اطلاعات و جزییات بیشتر در مورد برنامه بیستمین دوره TBF به زودی اعلام خواهد شد.

نمایشگاه بین المللی کتاب تسالونیکی توسط بنیاد فرهنگ یونان با همکاری ناشران یونانی، مرکز نمایشگاهی شهر تسالونیکی و شهرداری تسالونیکی و با حمایت وزارت فرهنگ و ورزش برگزار می شود.

منبع: thessalonikibookfair.gr

20th Thessaloniki International Book Fair | 16 to 19 May 2024, the 20th Anniversary Edition – 20η Διεθνής Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης (thessalonikibookfair.gr)

کد خبر 19377

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =