به دنبال قطعنامه اخیر پارلمان اروپا در خصوص نقض حاکمیت قانون و آزادی رسانه‌ها در یونان، برخی از رسانه‌ها از این قطعنامه به عنوان «سیلی پارلمان اروپا» یاد کردند.

آقای میچوتاکیس نخست وزیر یونان در دیدار خود با خانم «ورا یورووا» معاون کمیسیون اروپا و مسئول کمیسیون «شفافیت و ارزش ها» در اتحادیه اروپا اعلام کرد که کمتر از دو ماه به انتخابات اروپا مانده و می‌خواهم از عزمی که در برجسته کردن اهمیت حفاظت از یکپارچگی روند انتخابات نشان دادید، تشکر کنم. مایلم به شما یادآوری کنم که ما در کنفرانس امنیتی مونیخ نیز بر لزوم افزایش هوشیاری در زمانی که بسیاری از بازیگران با منافع بدخواهانه تمایل دارند در روند انتخابات ما دخالت کنند، تاکید کردیم. این موضوعی است که من در سطح شورای اروپا نیز مطرح کرده‌ام و امیدوارم در نتیجه‌گیری‌های شورای بعدی حداقل اشاره‌ای به خطر ناشی از اطلاعات نادرست، و به‌ویژه خطر ظهور جعلیات داشته باشیم.

در مورد مسائل حاکمیت قانون، ما همچنان به مشارکت عالی ادامه می‌دهیم. من معتقدم که پیشرفت قابل توجهی حاصل شده است که توسط کمیسیون اروپا نیز به رسمیت شناخته شده است. ما همیشه توصیه‌های گزارش سالانه حاکمیت قانون را بسیار جدی می‌گیریم و سعی می‌کنیم تا جایی که می‌توانیم آن را رعایت کنیم. اما من از پیشرفتی که به دست آورده‌ایم خوشحالم. تیم‌های ما همیشه آماده هستند تا جزئیات مسائلی را که شما مطرح کرده‌اید بررسی کنند و اطمینان حاصل کنند که ما به بهترین شکل ممکن پاسخ می‌دهیم.

مسئول کمیسیون شفافیت و ارزش ها در اتحادیه اروپا نیز در این دیدار تاکید کرد: «باعث خوشحالی و افتخار است که مجدداً من را به جای خود به اینجا دعوت می‌کنید. می‌خواهم با تبریک به شما به خاطر پیروزی قاطع در انتخابات شروع کنم. از مشارکت شما در توافق مونیخ علیه جعلیات عمیق مورد استفاده در مبارزات انتخاباتی سپاسگزاریم. در نشست قبلی بحث‌های خیلی خوبی داشتیم. ما همچنین به بحث بسیار خوب و مثمر ثمر با وزرای شما در مورد مسائل حاکمیت قانون ادامه می دهیم. شما به گزارش حاکمیت قانون اشاره کردید. اکنون در حال آماده سازی نسخه برای انتشار در تابستان هستیم. من می خواهم به همکاری بسیار خوبی که با مقامات یونانی داریم اشاره کنم. شما می دانید که هر موضوعی که ما در گزارش حاکمیت قانون پوشش دادیم برای سیستم های دموکراتیک ما ضروری هستند، اعم از قوه قضاییه و دادستان، روند قانون گذاری، وضعیت رسانه‌ها، مبارزه با فساد و به طور کلی سیستم. کنترل نهادهای این مجموعه بسیار مهمی از عوامل یا زمینه‌هایی است که مایلیم در همه کشورهای عضو به خوبی کار کنند.

همانطور که می دانید گزارش حاکمیت قانون یک پروژه مشترک است. این ارزیابی یک جانبه از بروکسل نیست. این کاری است که با هم انجام می دهیم. بار دیگر از اقداماتی که در راستای اجرای توصیه ها، اصلاحات جاری در حوزه عدالت و مبارزه با فساد انجام می دهید بسیار سپاسگزارم. من امروز با کارگروه رسانه‌ای شما صحبت خواهم کرد تا بدانم چه اقداماتی برای محافظت از روزنامه نگاران انجام شده است، همچنین این فرصت را خواهم داشت که درباره نحوه اجرای قوانین جدید حفاظت از رسانه ها در یونان به بهترین وجه گفتگو کنم.

من همچنین با مقامات و ارگان‌هایی که مسئول اجرای قانون خدمات دیجیتال و قانون آزادی رسانه‌ها هستند، با هدف مقابله با تبلیغات خارجی صحبت خواهم کرد. بازیگران دیگری هستند که تلاش می‌کنند بر فضای اطلاعاتی ما تأثیر بگذارند. نتیجه برای درک آمادگی یونان برای انتخابات آینده اروپا بسیار مهم خواهد بود. البته، ما در طول سفرهایمان در کشورهای عضو برای انتخابات اروپا بحث می‌کنیم، اما مهم است که از این سیستم برای هر رقابت انتخاباتی محافظت شود.

به دنبال قطعنامه اخیر پارلمان اروپا در خصوص نقض حاکمیت قانون و آزادی رسانه‌ها در یونان، گفته می‌شود این قطعنامه موجب نگرانی‌هایی در یونان شد. بعضی از رسانه‌ها از این قطعنامه به عنوان «سیلی پارلمان اروپا» یاد کردند. ماریناکیس سخنگوی دولت نگرانی خود را در مورد تامین مالی یونان و تغییرات احتمالی در این زمینه ابراز کرد. طبق ماده ۲۲ قطعنامه، پارلمان خواستار مسدود کردن یا محدود کردن کمک‌های مالی یونان از اتحادیه اروپا شد. نمایندگان پارلمان اروپا خواسته‌اند که هیچ بودجه اروپایی به یونان تعلق نگیرد. آن‌ها بودجه یونان را زیر سئوال می‌برند. در روزهای اخیر نگرانی‌های مشابهی را در مورد قطع منابع اتحادیه اروپا به یونان به دلیل وضعیت حاکمیت قانون ابراز کرده بود.

اخیرا پارلمان اروپا طی گزارش بسیار منفی، وضعیت «حاکمیت قانون و آزادی رسانه‌ها» در یونان را شدیدا مورد انتقاد قرار داد و این کشور را در سطح ضعیف کشورهای اروپایی قرار داد. در این جلسه مسئله شنود تلفنی با استفاده از از نرم افزارهای جاسوسی، ادعاهای مربوط به مداخله دولت ‌کار یونان در تحقیقات پیرامون آزادی رسانه‌ها و امنیت خبرنگاران، به عقب راندن مهاجرین، بدرفتاری با مهاجرین، عملکرد دولت در مبارزه با فساد، نگرانی های موجود پیرامون استقلال و عملکرد دستگاه قضایی و دیگر نتایج گزارش کمیسیون اروپا پیرامون حاکمیت قانون مورد بحث قرار گرفت.

نمایندگان پارلمان اروپا پس از بحث در مورد حاکمیت قانون و آزادی مطبوعات در یونان، تصمیم گرفتند که یک قطعنامه مرتبط با آن صادر کنند. تصمیم برای رای گیری قطعنامه ۲۵ دی ماه ۱۴۰۲ با ۲۰۰ رأی موافق، ۱۱۹ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۳۲۷ نماینده پارلمان اروپا با صدور قطعنامه در مورد یونان موافقت کرد. این قطعنامه با آرای گروه‌های چپ، سوسیالیست ‌ها و سبزها با اکثریت بسیار قابل توجهی تصویب شد. فضای سنگین ناشی از گزارش‌های منفی جدید مطبوعات بین‌المللی درباره روند حاکمیت قانون می‌تواند یک نقطه ضعف حزب حاکم باشد.

 دولت یونان تاکنون نتوانسته است پاسخ‌های متقاعد کننده ‌ای در مورد شنود تلفن همراه روزنامه نگاران و تعدادی از مقامات احزاب مخالف خود ارائه کند. در یکسال اخیر بارها موضوع شنود تلفنی تعدادی از شخصیت سیاسی و روزنامه نگاران یونانی با استفاده از نرم افزارهای جاسوسی، ادعاهای مربوط به مداخله دولت محافظه‌ کار یونان در تحقیقات پیرامون آزادی رسانه‌ها و امنیت خبرنگاران، به عقب راندن مهاجرین، بدرفتاری با مهاجرین، عملکرد دولت در مبارزه با فساد، نگرانی‌ های موجود پیرامون استقلال و عملکرد دستگاه قضایی و دیگر نتایج گزارش کمیسیون اروپا پیرامون حاکمیت قانون مورد بحث قرار گرفت.

در دهه اخیر موارد متعددی از جاسوسی از خبرگاران در یونان فاش شده که علی‌رغم پیگیری احزاب مختلف، هیچ اقدام عملی برای متوقف کردن آن صورت نگرفته است. سال گذشته سرویس اطلاعات ملی یونان اقدام به شنود مکالمات «تاناسیس کوکالیس» که یک خبرنگار حوزه اقتصادی و بانکی است، کرده بود. همزمانی موضوع شنود تلفنی نامبرده با شنود مکالمات آقای «نیکوس آندرولاکیس» رئیس حزب سوسیالیست، دولت راستگرای کنونی را با بحران بی‌اعتمادی روبرو کرد، که آثار و نتایج آن تاکنون ادامه دارد.

منبع: primeminister.gr ۱۵ آوریل ۲۰۲۴

Ενημερωτικό σημείωμα για τη συνάντηση του Πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη με την Αντιπρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Věra Jourová | Ο Πρωθυπουργός της Ελληνικής Δημοκρατίας (primeminister.gr)

کد خبر 19550

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =