بدنبال محکومیت رهبر حزب پیش بسوی آینده در دادگاه تایلند، این حزب بصورت کامل منحل و تمامی اعضای آن بمدت ۲۰ سال از هر گونه فعالیت سیاسی منع شدند. ولی بنظر میرسد این اقدام دادگاه تایلند موجب توقف کامل فعالیت های این حزب نخواهد بود.

بدنبال محکومیت رهبر حزب پیش بسوی آینده در دادگاه تایلند، این حزب بصورت کامل منحل و تمامی اعضای آن بمدت ۲۰ سال از هر گونه فعالیت سیاسی منع شدند. ولی بنظر میرسد این اقدام دادگاه تایلند موجب توقف کامل فعالیت های این حزب نخواهد بود، بلکه برخی از حامیان این جریان در نظر دارند حزب جدیدی تأسیس نموده و راه حزب منحل شده را ادامه دهند. البته بدین منظور هنوز عنوان رسمی حزب جدید را اعلام ننموده اند و در حال حاضر مشغول طی تشریفات اداری برای ثبت نام و کسب مجوز فعالیت هستند. در عین حال رهبر حزب منحل شده از سوی دولت به جرم تشویش اذهان عمومی و دعوت به آشوب از سوی دولت متهم است و بزودی در دادگاه مجدداً محاکمه خواهد شد.

گفتنی است حزب غربگرای پیش بسوی آینده و مخالف دولت کنونی در طی دوماه گذشته موجبات تجمعات و اعتراضات خیابانی طرفداران خود به رهبری تاناتورن شده و دولت را تهدید به تداوم و گسترش اعتراضات کرده بود.

در این ارتباط بسیاری از دانشگاههای تایلند نیز شاهد برگزاری تجمعات اعتراض آمیز دانشجویان بوده و این حرکت دادگاه تایلند را محکوم نموده و اعتراض خود را اعلام نمودند که در پاسخ به این حرکت نخست وزیر تایلند اعلام کرد من احساس دانشجوها را مبنی بر عصبانیت به دلیل انحلال حزب پیش بسوی آینده را درک میکنم ولی بهتر است یکطرفه به موضوع نگاه نکرده و نظر هر دو طرف را بسنجند فقط در این حال است که آنها خواهند توانست درک صحیحی از این موضوع داشته باشند. در ذیل تصاویری از تجمعات انجام شده در دانشگاههای بانکوک و برخی از شهرهای دیگر را مشاهده خواهید کرد البته شیوع ویروس کرونا این تجمعات را منحل و بطورکامل تمامی اتفاقات مهم سیاسی کشور را به سکوت برده است.

توضیح : این موضوع علاوه بر اعتراضات داخلی بازتاب خارجی زیادی بویژه در کشورهای غربی و اروپایی داشته است که همین موضوع ظن اینکه کشورهای غربی با حمایت از این حزب قصد ایجاد نارضایتی در کشور را دارند، تقویت میکند تا جایی که سفارت آمریکا در تایلند و همچنین اتحادیه اروپا و همچنین کانادا طی پیامهایی این اقدام دولت تایلند را مبنی بر انحلال این حزب را محکوم نمودند. در همین راستا وزارت امور خارجه تایلند در پاسخ به این اقدام با انتشار پاسخی اعلام کرد از تمامی کشورها خواستاریم تا به تصمیمات و استقلال این کشور احترام گذاشته و از دخالت در امور داخلی ما خودداری نمایند. چرا که تصمیم بر انحلال این مجلس بر آمده از قانون اساسی این کشور بوده که براساس رای این مردم انتخاب و اجرا میشود. این حزب و رهبر آن آقای تانانورن از اولین روزهای اعلام نامزدی در انتخابات بصورت کامل تحت حمایت سفارت های کشورهای غربی بوده و حتی در یکی از جلسات دادگاهی که وی شرکت کرده بود، تمامی سفرای غربی وی را در دادگاه همراهی نموده بودند. آن زمان نیز این حرکت سفرا و دیپلمات های غربی مغایر با شأن و اصول دیپلماتیک قلمداد و موجب اعتراض وزارت امور خارجه و دولت تایلند گردید.

منابع :

۱. https://www.khaosodenglish.com/politics/۲۰۲۰/۰۳/۰۷/future-forward-successor-says-he-will-continue-the-fight/

https://www.nationthailand.com/news/۳۰۳۸۲۶۸۵?fbclid=IwAR۰lS۵qOaWahZV۸HWT۴QlV۴H۳z۸AlPa۶uuwqJrgx-۷۷۱ldj-GyMT۶Cq-olY

کد خبر 1057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =