در جریان کنگره فلسطین در برلین و به منظور جلوگیری از تبلیغات ضد اسرائیلی، مقامات آلمانی از ورود آقای «یانیس واروفاکیس»، وزیر دارایی سابق یونان جلوگیری کردند.

در جریان کنگره فلسطین در برلین و به منظور جلوگیری از تبلیغات ضد اسرائیلی، مقامات آلمانی از ورود آقای «یانیس واروفاکیس»، وزیر دارایی سابق یونان جلوگیری کردند. به گفته این وزیر سابق یونانی، وزارت کشور آلمان «ممنوعیت فعالیت» یعنی «منع هرگونه فعالیت سیاسی» را علیه او صادر کرده بود. پلیس مدعی است سازمان دهندگان این رویداد، یک سخنران را به این کنگره آوردند که از فعالیت سیاسی منع شده است. گروه‎ها و ابتکارات مختلف حامی فلسطین مردم را به این نشست بین المللی سه روزه با شعار «ما متهم می‎کنیم» دعوت کردند. با این حال، پلیس برلین مانع برگزاری کنگره جنجالی فلسطین شد. واروفاکیس پس از این اقدام دولت آلمان، در شبکه «ایکس» نوشت «این ممنوعیت حتی برای شرکت در رویدادهای آنلاین، به عنوان مثال از طریق شبکه زوم نیز صدق می‎کند.»

واروفاکیس وزیر دارایی سابق یونان چندی پیش در ابتکار خود لیستی از جنایت‎های جنگی رزیم صهیونیستی در رابطه با مردم غزه منتشر کرده بود. بهوی مدعی است مخالفان حمله اسرائیل به شهر غزه، از او خواستند لیستی در باره جنایتی که اسرائیل از آغاز حمله حماس انجام داده، ارائه کنم. بنظر من اسرائیل برای تحقق پاکسازی نژادی در غزه جنایت‎های جنگی انجام می‎دهد و روش‎های مشابهی را در کرانه باختری و بیت المقدس به کار گرفته است. به باور او، معاهده اصلی «رم» در باره کشتار جمعی، ماده (۶) در باره ایجاد وضعیت عمدی وخیم معیشتی برای یک گروه است که هدف آن نابودی وضعیت مادی آن‎هاست.

از مصادیق آن محاصره کامل نوار عزه و محروم کردن ساکنان آن از برق، غذا و تشدید محاصره‎ای است که از سال ۲۰۰۷ آغاز شده است. در ماده ۲۵ موضوع فراهم کردن ابزارهای لازم برای انجام آن نیز پیش بینی شده است و از مصادیق این ماده آن است که مقامات اسرائیلی شهرک نشینان اسرائیلی را به ۱۰ هزار اسلحه مجهز کرده‎اند. به اعتقاد واروفاکیس، اقدامات اسرائیل در راستای جنایت‎های جنگی و نقض شدید توافق‎های ژنو برای سال ۱۹۴۹ در باره قتل‎های عمدی است. شکنجه روانی شدیدی که فلسطینی‎ها هر شب بدون برق و به خاطر نگرانی درباره زندگی خود با ادامه حملات اسرائیل با آن مواجه هستند، جبران ناپذیر است.

واروفاکیس رئیس حزب «جبهه نافرمانی واقع بینانه اروپایی» که درانتخابات ۲۵ ژوئن سال گذشته میلادی موفق به ورود پارلمان یونان نشد در روزهای نخست حوادث غزه در توئیتر تاکید کرده بود «راه برای خاتمه یافتن خونریزی وحشیانه بین فلسطینی‎ها و اسرائیلی‎ها مستلزم یک گام اساسی است.» وی برخاتمه یافتن رژیم آپارتاید و اشغالگری اسرائیل تاکید کرده بود.

واروفاکیس نویسنده و اقتصادان برجسته یونانی در دانشکدهای یونان، انگلیس، استرالیا و آمریکا سابقه تدریس اقتصاد داشته است. در سال ۲۰۱۵ به سمت وزرات دارایی منصوب شد و به یکی از مخالفان سیاست‎های ریاضتی اتحادیه اروپا تبدیل شد و در جریان بحران اقتصادی دولت وقت یونان با کشورهای طلبکار مذاکره می‎کرد اما با تروئیکای اروپایی به نتیجه نرسید و در نهایت از دولت «ائتلاف چپ» کنار گذاشته شد. وی پس از آنکه با حزب جدیدش وارد پارلمان یونان شد به فعالیت های سیاسی و نظریه پردازی خود و نگارش کتاب های متعدد ادامه داد.  اغلب کتاب های وی در حوزه اقتصاد و به ویژه «اقتصاد سیاسی» است. کتاب «حرف هایی با دخترم درباره اقتصاد» وی نیز در ایران منتشر شده است.

منبع: کاتی مرینی ۱۲ مارس

Γερμανία: Η αστυνομία διέλυσε ένα φιλοπαλαιστινιακό συνέδριο στο Βερολίνο | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (kathimerini.gr)

کد خبر 19546

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =