۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۹
مسجد استقلال اندونزی

مسجد استقلال در جاکارتای اندونزی یکی از بزرگترین مساجد جهان به حساب می آید که زمینی به مساحت ۱۰ هکتار و گنجایش 200 هزار نفر را دارد. طرح این مسجد از زمان استقلال اندونزی آغاز شده و به خاطر بزرگی آن ۱۷ سال ساخت آن طول کشیده است و دارای معماری جالب با سقف های بسیار بلند است که در نوع خود زیبا و کم نظیر است.

مسجد استقلال اندونزی

مسجد استقلال در جاکارتای اندونزی یکی از بزرگترین مساجد جهان به حساب می آید که زمینی به مساحت ۱۰ هکتار و گنجایش 200 هزار نفر را دارد. طرح این مسجد از زمان استقلال اندونزی آغاز شده و به خاطر بزرگی آن ۱۷ سال ساخت آن طول کشیده است و دارای معماری جالب با سقف های بسیار بلند است که در نوع خود زیبا و کم نظیر است.

پیشینه

دولت اندونزی در ۱۹۷۵ برای ساخت مسجد ملی اقدام کرد و مسجد استقلال را بنا کرد. معماری بر روی شبستان اصلی مسجد یک گنبد با قطر ۴۵ متر قرار گرفته‌است که این گنبد توسط ۱۲ (12 ربیع الاوی، تاریخ میلاد حضرت پیامبراکرم ( ص) ستون نگه‌داشته شده‌ است.

اطلاعات کلی

موقعیت مکانی: جاکارتا مرکزی، اندونزی

سایت: www.istiqlal.or.id

توضیحات معماری

معمار: فردریش سیلابان مسیحی

نوع معماری: مسجد

سبک معماری: فرمالیسم جدید بین المللی

تاسیس: 1978

پیشگامانه: 24 آگوست 1961

تکمیل شده در: 12 فوریه 1978

مشخصات

ظرفیت: 200 هزار نمازگزار

تعداد گنبد: 2

قطر گنبد (خارجی): 45 متر (سال استقلال اندونزی 1945)

برج: 1

مسجد استقلال اندونزی

مسجد باشکوه استقلال پس از بازسازی، از بنای درخشان تا استفاده از انرژی خورشیدی

مسجد استقلال توسط رئیس جمهور جوکو ویدودو افتتاح شده است. این بازسازی برای اولین بار از زمان ساخت مسجد در 42 سال پیش است. بودجه نوسازی به 511 میلیارد روپیه می رسد که همه از بودجه دولتی گرفته شده است.  در ضلع شرقی یک زیرزمین دو طبقه برای پارک خودروهای بازدیدکنندگان ساخته شده  ودر بالای زیرزمین، غرفه هایی برای فروش وسائل مورد نیاز مردم ساخته شده است .

مسجد استقلال اکنون به یک آسانسور با روکش شیشه ای شفاف به طبقه دوم یا محوطه نماز هدایت می شود. این آسانسور مخصوص سالمندان یا افراد دارای معلولیت جسمی است. با ورود به محوطه داخلی مسجد، به ستون های درخشان روبرو می شوید . ستون‌ های مسجد استقلال اکنون با آهن آلومینیومی پوشانده شده‌اند تا نور را در سراسر محوطه نماز منعکس کنند. بر روی آن ستون ها ، کتاب های قرآن کریم به زیبایی چیدمان  شده است. سقف مسجد نیز با افزودن چراغ های درخشان زیباتر شده است.

مسجد استقلال اندونزی

بازسازی مسجد استقلال

ابو هریره، معاون برگزاری عبادت مسجد استقلال گفت: بنای مسجد در طول بازسازی تغییر چندانی نداشته است. به این دلیل که مسجد استقلال یک میراث فرهنگی است، بنابراین شکل بنا را نمی توان تغییر داد. در واقع، علاوه بر اینکه قانون می گوید نمی توان آن را تغییر داد. از این رو مرمت و بازسازی بربیرون مسجد یا حیاط که 30 درصد از مساحت مسجد استقلال را در بر می گیرد، متمرکز شده است.

در این میان، بازسازی بنای مسجد بیشتر بر زیباسازی ساختمان متمرکز است. به عنوان مثال، سنگ مرمری که کف و دیوارهای مسجد را پوشانده بود، در حین بازسازی برای درخشندگی بیشتر آنرا براق می  دهند، در حالی که سنگ مرمر آسیب دیده با سنگ های جدید جایگزین می شود.

سپس گنبد بالای مسجد استقلال نیز در حال حاضر مجهز به چراغ است. به این ترتیب، در شب، گنبد زیبا و خوشکل دیده می شود. و رنگ نور را می توان با استفاده از یک برنامه کاربردی از تلفن همراه تغییر داد.

مسجد استقلال اندونزی

امکانات مسجد

مسجد استقلال اندونزی

علاوه بر این، بازسازی هایی نیز وجود دارد که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند، اما بسیار مهم هستند. به عنوان مثال، در مورد سیستم الکتریکی، در حال حاضر با آخرین فن آوری سازگار شده است که مصرف انرژی کمتری دارد. در واقع، بخشی از انرژی از انرژی خورشیدی به دست می آید.سازگاری با محیط زیست مهمترین اصل است.

رئیس جمهور جوکو ویدودو هم در مراسم افتتاحیه تاکید کرد که بازسازی مسجد استقلال هزینه بیش از نیم تریلیون روپیه داشته است، برای نمایش یا فخرفروشی نیست، اما برای شکوه بیشتر آن است. این نه تنها مایه مباهات مسلمانان است، بلکه باعث افتخار همه مردم اندونزی و افتخار ملت اندونزی است.

این بازسازی نه تنها کارکرد مسجد را به عنوان عبادتگاه به حداکثر می رساند، بلکه به جنبه های معماری، هنری و زیبایی شناختی نیز توجه دارد. در عین حال قوانین میراث فرهنگی برای استفاده از مسجد همچنان حفظ شده است.  امید است که مسجد استقلال نه تنها از لحاظ فیزیکی با شکوه باشد، بلکه به وسیله ای برای افزایش ایمان و تقوا و همچنین محلی برای توانمندسازی مردم و پیشگام تبلیغ اعتدال در مسلمانان جهان تبدیل شود. مسجد استقلال که در کشوری با بیشترین جمعیت مسلمان در جهان واقع شده است، باید نمونه ای از مساجد سایر کشورهای جهان در توسعه نمادهای اسلامی آرامش بخش، ایجاد مدارا و ایجاد صلح باشد.

برخی از برنامه های مسجد استقلال

 • خدمات راهنمایی اعتقادی برای ورود به اسلام و شهادتین
 • مجلس تعلیم خانم ها در خصوص معارف قرآنی، اعتقادی، اخلاقی، حدیثی و فقهی: چهارشنبه ها و یکشنبه ها ساعت 08.00 الی 11.00
 • مجلس تعلیم نوجوانان و جوانان استقلال: یکشنبه ها ساعت 11.00 الی 12.00 در خصوص تحسین قرآن، مطالعه کتاب منهاج العابدین
 • فرهنگی هنری نوجوانان و جوانان: یکشنبه ها ساعت 09.00 الی 11.00 در خصوص تواشیح
 • رزمی: یکشنبه ها: 07.00 الی 11.30 و 15.30 الی 20.00
 • مشاوره مذهبی: دوشنبه الی جمعه ساعت 10.30 الی 15.00 (خدمات مسایل دینی)
 • موعظه حسنه بعد از نماز ظهر
 • موعظه حسنه قبل از نماز جمعه
 • مطالعه کتاب احیاء علوم الدین: صبح شنبه ها توسط آقای نصرالدین عمر
 •  دوره های آموزشی زبان عربی و انگلیسی
 • همکاری با دانشگاه علوم قرآنی و دانشگاه اسلامی بین المللی اندونزی
 • آموزش کارد علما برای سرتاسر اندونزی 
 • و...

منبع:

https://megapolitan.kompas.com/read/2021/01/08/16001991/megahnya-masjid-istiqlal-setelah-direnovasi-bangunan-berkilauan-hingga?page=all

کد خبر 18210

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =