سرمایه‌گذاری فرهنگی و آموزشی آلمان در  سرزمین چنگیزخان مغول

دولت فدرال آلمان، سال‌ها است که در زمینه توسعه زیرساخت‌های آموزشی و بهداشتی به دولت مغولستان کمک می‌کند. همچنین سازمان‌های مهم آلمانی مانند جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی و موسسه اعتباری آلمان برای بازسازی و همچنین بنیادهای کونراد آدناور و فردریش ابرت در کشور مغولستان فعالیت دارند. علاوه بر این، دو کشور در حوزه تبادلات آکادمیک نیز با یکدیگر همکاری می‌کنند.

مغولستان امروزی هیچ نشانی از سرزمین مغول‌ها در زمان چنگیزخان ندارد. مغول‌ها به رهبری چنگیزخان چین را گشودند، به ایران و اروپا تاختند و پیروزی‌های بسیار پدیدآوردند. مورخان معتقدند که فتح ایران و آسیای میانه توسط مغول‌ها از فجیع‌ترین وقایع تاریخ است، چرا که شمار زیادی از مردم این مناطق در پی هجوم‌ مغول‌ها از بین رفتند. با این وجود، پس از چنگیز و فرزندانش، مغولستان دیگر شرایط قبل را نیافت. پس از جنگ جهانی دوم، این کشور تحت‌تأثیر عواقب جنگ و فراز و نشیب‌های فراوان و نفوذ قدرت‌های بزرگ مثل چین و اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفت و دچار مشکلات اقتصادی فراوانی شد. مشکلاتی که هنوز هم پابرجا است. براساس آمارهای منتشرشده توسط سازمان ملل، هنوز هم حدود ۲۸ درصد از جمعیتی که در پایتخت مغولستان زندگی می‌کنند، زیر خط فقر هستند. از این‌رو، از زمان انقلاب مغولستان در سال ۱۹۹۰،  دولت جدید این کشور روابط خود را با کشورهای قدرتمند جهان مانند آلمان را گسترش داد تا بتواند از کمک آن‌ها استفاده کند. دولت فدرال آلمان، سال‌ها است که در زمینه توسعه زیرساخت‌های آموزشی و بهداشتی به دولت مغولستان کمک می‌کند. همچنین سازمان‌های مهم آلمانی مانند جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی و موسسه اعتباری آلمان برای بازسازی و همچنین بنیادهای کونراد آدناور و فردریش ابرت در کشور مغولستان فعالیت دارند. علاوه بر این، دو کشور در حوزه تبادلات آکادمیک نیز با یکدیگر همکاری می‌کنند.

ایجاد زیرساخت‌های بهداشتی و آموزشی

مغولستان یکی از کم جمعیت‌ترین کشورهای جهان است. تقریبا نیمی از جمعیت این کشور در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و بخش زیادی از آنان در شرایط اقتصادی بدی قرار دارند. آن‌ها با چالش‌های زیادی در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مواجه هستند. از این‌رو، دولت این کشور از زمان انقلاب در سال ۱۹۹۰، تلاش کرده است تا با کمک دولت‌های قدرتمند خارجی، مشکلات خود را حل کند. در این راستا، جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی به نمایندگی از طرف دولت فدرال از سال ۱۹۹۱ در مغولستان شروع به فعالیت کرد. بعدها در سال ۱۹۹۸، مدیران جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی، دفتری در شهر اولان‌باتور، پایتخت مغولستان تاسیس کردند. از آن زمان تاکنون، این سازمان در راستای حفاظت از محیط‌زیست، توسعه اقتصادی پایدار، ایجاد زیرساخت‌های بهداشتی و آموزشی، بهره‌وری انرژی و کاهش فقر در مغولستان فعالیت می‌کند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات خوبی در زمینه فعالیت‌های این سازمان در اختیار علاقمندان قرار دهد:

https://www.giz.de/en/worldwide/384.html


منابع: موسسه تبادلات آکادمیک، گوته، بنیاد کونراد آدناور، بنیاد فردریش ابرت، بنیاد هانس زایدل، جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی و موسسه اعتباری آلمان برای بازسازی 

آموزش نیروهای متخصص

آلمان و مغولستان روابط گسترده‌ای در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارند. در واقع، دولت فدرال به مغولستان کمک می‌کند تا شرایط خود را در حوزه‌های مختلف بهبود بخشد. موسسه اعتباری آلمان برای بازسازی از سال ۱۹۹۲ به نمایندگی از دولت فدرال در مغولستان فعالیت می‌کند. هدف اصلی اعضای این سازمان، آموزش نیروهای متخصص در حوزه صنعت و کشاورزی و حمایت از متخصصان در مغولستان است. از دیگر فعالیت‌های این نهاد آلمانی، حفاظت از محیط‌زیست و تنوع زیستی در مغولستان است. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این موسسه در مغولستان به دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.kfw-entwicklungsbank.de/Internationale-Finanzierung/KfW-Entwicklungsbank/Weltweite-Pr%C3%A4senz/Asien/Mongolei/

حمایت از جوانان مستعد

یکی دیگر از نهادهای مهم آلمانی که در حال‌حاضر در مغولستان فعالیت می‌کند، بنیاد کونراد آدناور است. مدیران این بنیاد بنا به دعوت دولت مغولستان در سال ۱۹۹۳، دفتری در اولان باتور پایتخت مغولستان افتتاح کردند. جالب است بدانید که کونراد آدناور، اولین بنیاد سیاسی بود که در کشور مغولستان، کارمندان خارجی استخدام کرد. یکی از مهم‌ترین اهداف بنیاد کونراد آدناور، حمایت از جوانان مستعد مغولستان برای فعالیت در حوزه‌های مختلف است. این بنیاد همچنین شرایطی را فراهم می‌کند تا نخبگان مغولستان بتوانند در آلمان به تحصیلات و پژوهش خود ادامه دهند. در این راستا، بنیاد کنراد آدناور ارتباطات گسترده‌ای با نهادهای سیاسی، جامعه مدنی و مؤسسات آموزشی مغولستان دارد. از طریق لینک زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این موسسه به دست آورید:

https://www.kas.de/de/web/mongolei/ueber-uns

افزایش مشارکت اجتماعی زنان و جوانان

از دهه ۹۰ میلادی، تحولات سیاسی و اقتصادی در مغولستان آغاز شد. هرچند، این تحولات موفقیت‌آمیز بود، اما موجب شد تا شرایط زندگی افراد در روستاها و شهرهای کوچک تغییر کند و مشکلات اجتماعی و فرهنگی در این کشور افزایش یابد. در این شرایط، مسئولان بنیاد فردریش ابرت به کمک دولت مغولستان آمد. این بنیاد از ابتدای کار خود در مغولستان تلاش کرد تا اصلاحات اجتماعی در جامعه مغولستان به وجود آورد. همچنین از اهداف دیگر بنیاد فردریش ابرت این است تا شرایطی را برای آموزش جوانان در روستاها و مناطق دورافتاده فراهم کند. همچنین این سازمان تلاش می‌کند تا مشارکت زنان و جوانان در حوزه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را افزایش دهد. سایت زیر می‌تواند اطلاعات مفیدتری در این زمینه در اختیارتان قرار دهد:

https://mongolia.fes.de/ueber-uns/fes-mongolei

حمایت از حاکمیت قانون

بنیاد هانس زایدل نیز از دیگر سازمان‌های مهم آلمانی است که در مغولستان فعالیت می‌کند. ماموریت اصلی این بنیاد، حمایت از حاکمیت قانون در مغولستان است. در این راستا، بنیاد هانس زایدل از توسعه یک قوه قضائیه کارآمد، تهیه پیش‌نویس قوانین کشوری، اجرای آن‌ها و همچنین نوسازی سیستم حقوقی مغولستان حمایت می‌کند. همچنین این سازمان سیستم آموزش حقوقی این کشور را نیز توسعه می‌دهد. در کنار این‌ها، حفاظت از محیط‌زیست، آموزش در این زمینه و آگاه‌سازی عمومی نیز از دیگر فعالیت‌های مهم بنیاد هانس زایدل است. سایت زیر می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره فعالیت‌های بنیاد هانس زایدل در اختیارتان قرار دهد:

https://mongolia.hss.de/buero-mongolei/

آموزش زبان آلمانی

براساس گزارشی که بر روی سایت وزارت خارجه آلمان قرار گرفته است؛ تاکنون ۳۰ هزار شهروند مغولستان، مدرک زبان آلمانی کسب کرده‌اند و در حال‌حاضر، افراد بیشتری در مغولستان در حال‌ یادگیری این زبان هستند. این امر به وسیله موسسه گوته در مغولستان صورت می‌گیرد. این موسسه در اولان باتور، دوره‌های مختلفی برای آموزش زبان آلمانی دارد. علاوه بر این، مرکز گوته، نمایشگاه‌ها و رویدادهای فرهنگی و هنری بسیاری را در این کشور برگزار می‌کند و شرایطی برای تبادل هنرمندان به وجود آورده است. از طریق سایت زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های مرکز گوته به دست آورید:

https://www.goethe.de/ins/mn/mn/index.html

تبادلات آکادمیک

تا آغاز قرن بیستم، آموزش در مغولستان منحصراً در قلمرو صومعه‌های بودایی بود. اما از ابتدای قرن بیستم، توسعه آموزش و فرهنگ در اولویت کار دولت مغولستان قرار گرفت. بدین‌ ترتیب، نخستین دانشگاه مغولستان در سال ۱۹۴۲ تأسیس شد و به تدریج، شمار موسسات آموزشی و پژوهشی در این کشور افزایش یافت. اما کمبود استادان برجسته موجب شد که بخش آموزش عالی در مغولستان نتواند رشد زیادی داشته باشد. از این‌رو، دولت مغولستان تصمیم گرفت تا با کمک کشورهای پیشرفته به تعلیم استادان دانشگاه‌ها و توسعه بخش آموزشی بپردازد. آلمان از جمله کشورهایی است که در این راستا به دولت مغولستان کمک می‌کند. در این راستا، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان با کمک دانشگاه‌های معتبر این کشور، برنامه‌هایی را برای تعلیم اساتید در آلمان و مغولستان اجرا می‌کند. علاوه بر این، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان، هر ساله، فهرستی از فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی را برای دانشجویان و پژوهشگران مغولستان در آلمان منتشر می‌کند و به آن‌ها در زمینه مهاجرت به آلمان، مشاوره می‌دهد. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این موسسه در آلمان به دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.daad.de/de/laenderinformationen/asien/mongolei/ueberblick-bildung-und-wissenschaft/


 

کد خبر 13182

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =