هیئت مدیره شبکه خبری برلین-براندنبورگ، پروژه  بحث برانگیز و میلیون یورویی ساخت‌ “خانه رسانه دیجیتال”  را متوقف کرد. مسئولان این شبکه اعلام کرده‌اند که هزینه‌های ساخت این مرکز فرهنگی، از توان آن‌ها خارج است. و اتهامانی مبنی بر مشکوک بودن قرار دادها وجود دارد.

هیئت مدیره شبکه خبری برلین-براندنبورگ، پروژه  بحث برانگیز و میلیون یورویی ساخت‌ “خانه رسانه دیجیتال”  را متوقف کرد. مسئولان این شبکه اعلام کرده‌اند که هزینه‌های ساخت این مرکز فرهنگی، از توان آن‌ها خارج است. این در حالی است که اتهامات زیادی مبنی بر قراردادهای مشکوک در این پروژه به هیات مدیره شبکه خبری برلین-براندنبورگ وارد شده و دیوان محاسبات قرار است آن‌ها را بررسی کند.

ساخت “خانه رسانه دیجیتال” از جنجالی ترین پروژه‌های فرهنگی چند سال اخیر آلمان بوده است. این پروژه قرار بود تا سال ۲۰۲۶ در کنار ساختمان شبکه خبری برلین-براندنبورگ ساخته شود. این خانه با استودیو مدرن و تحریریه‌ای در فضای باز می‌توانست محیطی متفاوت از شبکه‌های خبری جهان را برای روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در برلین ایجاد کند که با محیط قدیمی شبکه خبری برلین-براندنبورگ کاملا متفاوت بود. براساس طرح‌ انتخابی مسئولان هیئت مدیره شبکه خبری برلین-براندنبورگ،   تحریریه خانه رسانه دیجیتال به خیابان و محیط‌ شهری وصل می‌شد و از این‌رو ارتباط تنگاتنگی میان شهروندان و این مرکز به وجود می آمد. بنابراین، خانه رسانه دیجیتال می‌توانست مرکز فرهنگی مهمی برای برلین باشد. با این وجود، ساخت خانه رسانه دیجیتال، از ابتدا با حاشیه‌های زیادی همراه شد. برخی از رسانه‌ها، اتهاماتی را مبنی بر قراردادهای مشکوک در این پروژه به هیات مدیره شبکه خبری برلین-براندنبورگ وارد کردند. گفته می‌شود که این اتهامات در دیوان محاسبات ایالت برلین در حال بررسی است. علاوه بر این هزینه‌های بالای ساخت این مرکز و نبودن نیروی کار موجب شد که عملیات ساخت آن متوقف شود.

دورت کونیگ، رئیس هیئت مدیره شبکه خبری برلین-براندنبورگ به تازگی خبر توقف پروژه ساخت‌وساز را اعلام کرده است. پیش‌تر هزینه‌های برنامه‌ریزی، مشاوره و ساخت این خانه ۳۱۱ میلیون یورو برآورد شده بود و از آنجا که بخشی از کارهای ساخت و ساز صورت گرفته است، به نظر می‌رسد که این شبکه ۱۸ میلیون یورو ضرر خواهد کرد.

با این اوصاف، شبکه برلین-براندنبورگ نه تنها امکان ایجاد مرکز فرهنگی مانند خانه رسانه دیجیتال را فعلا از دست داده است، بلکه باید ضرر زیادی را نیز متحمل شود.

لینک منبع:

https://www.mdr.de/nachrichten/deutschland/panorama/rbb-affaere-stopp-millionenprojekt-digitales-medienhaus-100.html                        منبع: شبکه خبری مرکز آلمان

کد خبر 14336

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =