۲۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۱
دانشگاه نظربایف قزاقستان

دانشگاه نظربایف در شهر آستانه پایتخت قزاقستان واقع است. دستور ساخت این دانشگاه توسط نورسلطان نظربایف رئیس‌جمهور سابق قزاقستان در سال 2006 صادر شد و این دانشگاه در سال 2010 اولین دانشجویان خود را پذیرش نمود. هم‌اکنون این دانشگاه با بیش از 6000 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری با بهره‌گیری از بهترین و به‌روزترین امکانات آموزشی، در محیطی آرام و مطلوب و با برخورداری از اساتید مجرب با مدارج بالای علمی بین‌المللی و از 58 کشور جهان مشغول به فعالیت است. این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه پژوهش‌محور به پشتوانه شرکای راهبردی خود از برترین دانشگاه‌های جهان از جایگاه بالایی در سطح بین‌الملل برخوردار است. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توانند تحصیلات خود را در یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا از جمله استنفورد، آکسفورد، کمبریج و ... ادامه دهند.

تاریخ : 9/3/1402

چکیده

دانشگاه نظربایف در شهر آستانه پایتخت قزاقستان واقع است. دستور ساخت این دانشگاه توسط نورسلطان نظربایف رئیس‌جمهور سابق قزاقستان در سال 2006 صادر شد و این دانشگاه در سال 2010 اولین دانشجویان خود را پذیرش نمود. هم‌اکنون این دانشگاه با بیش از 6000 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری با بهره‌گیری از بهترین و به‌روزترین امکانات آموزشی، در محیطی آرام و مطلوب و با برخورداری از اساتید مجرب با مدارج بالای علمی بین‌المللی و از 58 کشور جهان مشغول به فعالیت است. این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه پژوهش‌محور به پشتوانه شرکای راهبردی خود از برترین دانشگاه‌های جهان از جایگاه بالایی در سطح بین‌الملل برخوردار است. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توانند تحصیلات خود را در یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا از جمله استنفورد، آکسفورد، کمبریج و ... ادامه دهند.

مقدمه

دانشگاه نظربایف جایگاه 1275 را در میان دانشگاه‌های برتر جهان و رتبه 390 را در میان دانشگاه‌های برتر آسیا دارد. به لحاظ موضوعی این دانشگاه رتبه 362 را در مهندسی برق و الکترونیک و رتبه 626 را در مهندسی دارد.

عناصر سازنده برتری آکادمیکی دانشگاه نظربایف را 8 اصل تلفیق آموزش و پژوهش، تمامیت و کمال آکادمیکی، پذیرش و پیشرفت مبتنی بر شایسته‌سالاری، محیط دانشجومحور، محیط چندفرهنگی، برنامه آموزشی هسته‌ای، فرصت تحصیل در خارج از کشور و تکنولوژی‌های آموزشی تشکیل می‌دهد. در سال 2010 درهای دانشگاه به روی اولین گروه از دانشجویان گشوده شد و از سال 2015 به بعد دانشگاه شاهد فارغ‌التحصیل شدن دانشجویان خود بود. بسیاری از فارغ‌التحصیلان رتبه اول رقیبانی در سطح بین‌المللی هستند و مقصد تحصیلی آنها دانشگاه‌های برتری همچون کلمبیا، هاروارد، ماساچوست، استنفورد، آکسفورد، کمبریج، دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه ملی سئول و بسیاری دیگر است. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بهترین کارت ویزیت دانشگاه‌ و معرف ارزش‌های بنیادی آن یعنی برتری در تحصیل و پژوهش در قزاقستان و فراتر از آن هستند. این افراد آینده شغلی تضمین‌شده‌ای نیز دارند و می‌توانند مشاغلی را در غول‌های فناوری پیشرو در صنایع بزرگ، شرکت‌های مهندسی، دانشگاه‌های برتر جهان و مراکز پژوهشی کسب کنند و یا دست به کارآفرینی زده و کسب‌وکار خود را راه‌اندازی می‌کنند. دانشجویان این دانشگاه تاکنون بیش از 40 استارت‌آپ و شغل راه‌اندازی کرده‌اند.

دانشگاه نظربایف آغاز رشد خود را در مشارکت با تعدادی از عالی‌رتبه‌ترین دانشگاه‌های جهان می‌داند. در سال‌های آغازین، شرکای راهبردی دانشگاه طیف گسترده حمایت‌های خود را در ساخت دانشگاه، تعیین ریاست و ساختار آکادمیکی، توسعه برنامه‌های تحصیلی و تضمین کیفیت آن، نظام‌های حمایتی دانشجویی و موارد بسیار دیگر فراهم نمودند. با رسیدن به بلوغ، دانشگاه آماده آن است تا با توسعه روابطی عمیق‌تر با شرکای خود فرصت‌هایی را برای کادر علمی، پژوهشگران و تبادل دانشجو ایجاد نماید.

این دانشگاه با باور این که نه کشور قزاقستان و نه دنیا هرگز در سکون و آرامش نخواهد بود، خود را موظف به رویارویی با چالش‌ها و آماده آن می‌داند و سه راه مقابله با چالش‌ها را انطباق، نوآوری و ارزیابی مداوم راه‌کارهای سودمند و غیرسودمند برمی‌شمرد.

معرفی دانشگاه نظربایف

در سال 2006 نخستین رئیس‌جمهور قزاقستان تأسیس دانشگاه نظربایف را اعلام کرد و در سال 2010 در پایتخت قزاقستان این دانشگاه تاسیس شد. دانشگاه نظربایف پرچمدار آموزش عالی کشور برای همکاری دانشمندان و محققان است. این اولین دانشگاه تحقیقاتی خودمختار در سطح جهانی در این کشور است. این دانشگاه برمبنای اصل خودمختاری و آزادی آکادمیک استوار بوده و مشغول به فعالیت است.

دانشگاه نظربایف که براساس برنامه‌ها و استانداردهای آموزشی مستقل فعالیت دارد، در حال حاضر تبدیل به برند ملی آموزش در قزاقستان شده است زیرا فرآیند آموزشی تلفیقی از دستاوردهای نظام آموزش ملی و بهترین تجربیات علمی-آموزشی جهان است.

یکی از مهمترین ویژگی‌های این دانشگاه آموزش به زبان انگلیسی است. کلیه هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه به عهده دولت و یا وام‌های بلاعوض از سوی حامیان مالی است. اقامت در خوابگاه این دانشگاه رایگان است. همچنین، دانشجویان دوره مقدماتی چهار وعده غذای رایگان دارند.

هدف اصلی این دانشگاه

 چشم‌انداز این دانشگاه تربیت دانشمندان و متخصصان، رهبران و کارآفرینان موردنیاز برای توسعه و شکوفایی قزاقستان و جهان است. بنابراین ماموریت دارد تا الگویی برای اصلاح آموزش عالی و پژوهش مدرن در قزاقستان باشد و در تبدیل آستانه به یک مرکز بین‌المللی در نوآوری و دانش مشارکت نماید.

بر این اساس این دانشگاه اهداف راهبردی زیر را دنبال می‌کند:

۱. رهبری اصلاح آموزش عالی

  اطمینان بر انتقال تجربیات دانشگاه نظربایف به سایر دانشگاه‌ها، مدارس و مراکز تحقیقی کشور و درک آن توسط این مراکز

۲. برتری آکادمیک

محقق نمودن ماموریت خود به کمک توسعه و حفظ برتری آکادمیک

۳. برتری پژوهشی

 توسعه برنامه پژوهش جهانی با مشارکت با برترین پژوهشگران و مراکز تحقیقاتی بین‌المللی

۴. مدلی برای ایجاد خدمات مراقبت سلامت

ایجاد نظام مراقبت از سلامت که مدلی را برای خدمات مراقب از سلامت در سراسر قزاقستان فراهم می‌کند.

۵. نوآوری و تبدیل پژوهش به تولید

تبدیل شدن به محرک اصلی در نوآوری در قزاقستان و منتهی شدن آستانه به یک مرکز نوآوری در منطقه

مشارکت جهانی

مشارکت جهانی دانشگاه نظربایف با روابط سازنده، دوجانبه، سودمند و موثر با دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی، آزمایشگاه‌ها، مراکز بالینی و صنعت در سراسر جهان تعریف می‌شود.

 • 5600 انتشارات بین‌المللی
 • 13٪  انتشارات NU که جزء 10% پراستنادترین نشریات در جهان هستند
 • 270 موسسه که با آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و آموزشی NU همکاری می‌کنند
 • 1100 انتشارات دانشجویی

ریاست  و هیات امنای دانشگاه

بر اساس قانون جایگاه و رتبه دانشگاه نظربایف مصوب ۱۹/۰۱/۲۰۱۱ ارکان مدیریتی این دانشگاه عبارتند از هیئت عالی امنا، هیأت امنا و ارکان اجرایی.

بالاترین ارکان مدیریتی دانشگاه، هیأت عالی امنا است که از سوی رهبر ملت قزاقستان مدیریت می‌شود. از جمله اعضای هیات عالی امنا نخست‌وزیر، معاون اول نخست‌وزیر و وزیر دارایی، رئیس بانک ملی، رئیس کمیته امنیت ملی، وزیر آموزش و علوم و سایر مقام‌های عالی کشور هستند. گفتنی است آقای کاتسو شیگئو رئیس دانشگاه نظربایف است. وی ۳۰ سال سابقه کار در بانک جهانی را دارد.

کادر آموزشی

دانشگاه نظربایف به لحاظ برتری و تنوع در اساتید جایگاه ویژه‌ای دارد. این دانشگاه محیط آکادمیکی پژوهش‌محور و رقابتی در سطح بین‌المللی با اساتیدی از میان برندگان جوایز و اعضای جوامع افتخاری و حرفه‌ای است. تمامی اساتید دانشگاه دارای مدرک دکترای اروپایی و یا درجه‌ای معادل آن در بالاترین سطح در رشته مربوطه هستند.

اعضا و کادر آموزشی دانشگاه شامل 521 عضو تمام وقت (شامل 34 پژوهشگر فوق‌دکترا)  و ۷۶ استادیار از ۵۸ کشور جهان است.

 • 70٪  بین المللی
 • 30٪  محلی
 • 6% استاد
 • 19% دانشیار
 • 34%  استادیار
 • 20%  مربی
 • 12%  دانشجو مدرس (دانشجوی دوره دکتری که تدریس هم می‌کند)
 • 5%  دانشجوی فوق دکتری
 • 2% مدیر گروه (department chair)
 • 1%senior teaching fellow
 • 1% head of discipline

دانشجویان

 دانشجویان اولویت اول دانشگاه نظربایف هستند. این دانشگاه می‌کوشد تا مستعدترین دانشجویان از قزاقستان و کشورهای دیگر را جذب نماید. سیاست پذیرش و رشد بر اساس شایسته‌محوری، یکپارچگی آکادمیکی نظیر یک DNA  و مهارت‌های تفکر انتقادی موفقیت فارغ‌التحصیلان را تضمین می‌کند. رشد این دانشگاه توام با حفظ کیفیت است.

 براساس آمار سال تحصیلی ۲۰۲۲ م. تعداد ۶۳۶۵ دانشجو در مقاطع مختلف این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. از این تعداد ۴۲۴۹ نفر دانشجوی مقطع کارشناسی، ۱۴۶۷ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۶۴۹ نفر در دوره پیش دانشگاهی (پایه) مشغول به تحصیل‌اند. این دانشگاه در نظر دارد تا جمعیت دانشجویان خود را تا سال 2025 به 8000 نفر برساند با این هدف که تعداد دانشجویان بین‌المللی نیز تا 10 درصد افزایش یابد. این دانشجویان بر اساس درصد در رشته‌های زیر دسته‌بندی شده‌اند:

 • 59%  در رشته علوم طبیعی، مهندسی، فنی و ریاضی
 • 18% در رشته علوم انسانی و اجتماعی، تجارت، آموزش و سیاست عمومی
 • 7٪ در رشته پزشکی
 • 6%  اعلام نشده
 • 10% پیش‌دانشگاهی

دانشکده‌ها

مرکز مطالعات مقدماتی

مرکز مطالعات مقدماتی دانشگاه نظربایف (NU CPS) دانشجویان را برای تحصیل در دانشگاه نظربایف و همچنین ورود به دانشگاه‌های خارجی آماده می‌کند. برنامه کارشناسی این دانشگاه توسط انجمن معلمان انگلیسی برای مقاصد آکادمیک (BALEAP) معتبر است و در دانشگاه‌های پیشرو در بریتانیا و سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. برنامه آمادگی پیش‌دانشگاهی، دانش‌آموزان را با رشد ویژگی‌های رهبری، انگلیسی دانشگاهی و ریاضیات آماده می‌کند تا دانش‌آموزان بتوانند در هر رشته‌ای در مقطع کارشناسی موفق باشند. NU CPS همچنین برنامه دیگری (ZYGP) را ارائه می‌دهد که دانشجویان را برای تحصیلات تکمیلی آماده می‌کند. یعنی دانشجویانی که از قبل دارای مدرک لیسانس هستند اما مهارت‌های موردنیاز برای انجام تحقیقات به زبان انگلیسی را ندارند، می‌توانند برای یک برنامه فوق‌لیسانس NU درخواست دهند. پس از پذیرش، آنها به صورت مشروط در NU CPS پذیرفته می‌شوند، جایی که انگلیسی آکادمیک و مهارت‌های انگلیسی خود را بهبود می‌بخشند تا بتوانند در NU یا دانشگاه دیگری تحقیق کنند.

سطح پایه (برنامه فشرده یکساله برای مطالعات آمادگی دانشگاه نظربایف)NYFYP

در چارچوب این برنامه آماده‌سازی برای برنامه‌های کارشناسی دانشگاه نظربایف انجام می‌شود. این برنامه با هدف رشد فردی، توسعه مهارت‌های یادگیری، ریاضیات و انگلیسی دانشگاهی است. آموزش در مرکز مطالعات مقدماتی دانشگاه نظربایف انجام می‌شود. اکثر دانشجویان با کمک‌هزینه تحصیلی دولتی جمهوری قزاقستان تحصیل می‌کنند. همچنین، می‌توان برای تحصیلات پولی یا سایر اشکال کمک‌ مالی درخواست داد. بر اساس نتایج تحصیل در برنامه پیش‌دانشگاهی، مدارس دانشگاه نظربایف برای ادامه تحصیل در دوره‌های کارشناسی دانشجو می‌پذیرند.

دانشکده تحصیلات تکمیلی بازرگانی (کسب‌وکار MBA)

دانشکده تحصیلات تکمیلی بازرگانی دانشگاه نظربایف متعهد به شکل دادن به رهبران آینده با ارائه دوره‌های مرتبط و عملی در سطح کارشناسی ارشد برای متخصصان کسب‌وکار است که به دنبال تغییر بازار جهانی هستند. این دانشکده در حال حاضر سه برنامه دانشگاهی را ارائه می‌دهد: کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی، کارشناسی ارشد امور مالی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی برای مدیران اجرایی.

دانشکده علوم طبیعی و انسانی

دانشکده علوم طبیعی و انسانی در چارچوب چشم‌انداز دانشگاه، به توسعه سرمایه فکری و اجتماعی قزاقستان کمک می‌کند. وسعت منحصربفرد دانشکده منعکس‌کننده این باور است که مسائل بزرگ زندگی مدرن نیازمند راه‌حل‌های پیجیده است. دانشجویان این دانشکده با دانش عمیقی در زمینه‌های انتخابی خود و تفکر عمیق که مکمل آن است فارغ‌التحصیل می‌شوند و به این ترتیب دانشکده به آنها این امکان را می‌دهد تا راه‌حل‌های نوآورانه‌ای برای چالش‌هایی که با آن روبه‌رو هستند بیابند و همچنین از آنها رهبرانی در زمینه‌های حرفه‌ای، علمی یا آکادمیک می‌سازد.  

این دانشکده شامل دپارتمان‌های علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، اقتصاد، تاریخ، فلسفه و مطالعات دینی، زبان قزاقی و مطالعات ترکی، زبان‌ها، زبان‌شناسی و ادبیات، جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی، شیمی و زیست‌شناسی است.

برنامه زبان‌ها، زبان‌شناسی و ادبیات مدرکی انعطاف‌پذیر و کاربردی ارائه می‌دهد که برای آموزش نسل بعدی متخصصان زبان و ادبیات طراحی شده است و همچنین یک مدرک عمومی قوی برای آماده‌سازی دانشجویان در مشاغل مختلف از جمله مترجمی زبان، تدریس، کار در موزه، کتابخانه، سازمان‌های غیردولتی و مناصب دولتی آماده می‌کند. همچنین آموزش عالی برای تحصیلات تکمیلی آینده ارائه می‌دهد. دانشجویانی که مدرک زبان‌ها و ادبیات جهانی را به پایان می‌رسانند، ممکن است در یک زمینه یا زبان خاص، از جمله اسپانیایی، فرانسوی و زبانهای دیگر تخصص داشته باشند. این دپارتمان در کنار ارائه مطالعات بین‌رشته‌ای و قوی در این حوزه‌ها از سراسر جهان، برنامه‌های تکمیلی زبان شامل زبان‌های چینی، کره‌ای، فارسی، فرانسوی، اسپانیایی و آلمانی را نیز ارائه می‌دهد.

دانشجویان نمی‌توانند در هر سال تحصیلی بیش از یک زبان سطح ابتدایی (101 و 102) را بخوانند. انتظار می‌رود دانش‌آموزانی که در کلاس‌های زبان ابتدایی ثبت‌نام می‌کنند در صورت امکان به کلاس‌های سطح متوسط ​​(201 و 202) ادامه دهند. دانشجویانی که در دوره‌های متوسطه ثبت‌نام نکنند از ثبت‌نام در سایر دوره‌های زبان مقطع ابتدایی محروم خواهند شد.

آموزش زبان فارسی

در نیم‌سال دوم تحصیلی 2022-2023 با رایزنی‌های انجام‌شده توسط رایزن فرهنگی ایران و ملاقات با رئیس کرسی زبان‌ها، زبان‌شناسی و ادبیات دانشگاه در رایزنی فرهنگی ایران، درس آموزش زبان فارسی و ایران شناسی در سطح مقدماتی یک به عنوان یکی از دروس اصلی در برنامه دانشگاهی گنجانده شد. در این دوره 11 دانشجو شرکت نمودند. در میان آنها سه دانشجوی بین‌المللی از کشورهای آلمان، اسپانیا و روسیه نیز حضور داشتند. دانشجویان از رشته‌های متعددی شامل مطالعه زبان‌ها، ادبیات و فرهنگ جهان، ادبیات جهان، اقتصاد و مطالعات اوراسیا بودند.

زبان فارسی که یکی از زبان‌های خارجی اصلی در این دانشگاه است، پیش از این توسط استاد ایرانی ادبیات فارسی در این دانشگاه تدریس می‌شد. اما با شروع همه‌گیری کرونا همکاری ایشان با دانشگاه نیز به پایان رسید و پس از آن تا پیش از شروع مجدد آن در سال 2023 جای این زبان در دانشگاه خالی مانده بود.

دانشکده مهندسی و علوم دیجیتال

دانشکده مهندسی یک رویکرد جامع دانشجو محور برای آموزش مهندسین که رهبران آینده بخش‌های صنعت قزاقستان خواهند بود ارائه می‌دهد. زندگی یک دانشجوی مهندسی مملو از فعالیت‌های هیجان‌انگیز است. علاوه بر سخنرانی‌ها، آموزش‌ها، آزمایشگاه‌ها و دوره‌های سنتی، در دانشکده مهندسی NU، تکالیف پروژه‌محور، مسابقات، نمایشگاه‌ها، کارگاه‌های آموزشی، بازدیدهای صنعتی و بحث‌های حل مسئله سازمان‌دهی‌شده وجود دارد که دانشجویان را قادر می‌سازد هم متفاوت فکر کنند و هم تجربیات ارزشمند کسب کنند. رشته‌های ارائه‌شده در این دانشکده عبارتند از: مهندسی شیمی و مواد، مهندسی عمران و محیط زیست، مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی مکانیک و هوافضا، مهندسی روباتیک، علوم کامپیوتر، مهندسی مدیریت، مهندسی علوم داده و مهندسی و تکنولوژی.

دانشکده تحصیلات تکمیلی آموزش

این دانشکده در سال 2012 تأسیس شد و اولین دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری خود را در آگوست 2013 دریافت کرد. این مرکز برای تبدیل شدن به یک مرکز در سطح جهانی برای آموزش و تحقیق در مورد آموزش، با تمرکز بر اصلاحات آموزشی در قزاقستان و آسیای مرکزی، با حفظ یک مرکز اختصاص یافته است. رویکرد بین‌المللی گسترده دانشکده به دنبال ترویج و کمک به اجرای تحقیقات پیشرفته در مورد چالش‌ها و مسائل آموزشی از پیش‌دبستانی تا سطوح دانشگاه است. این دانشکده در حال حاضر دو برنامه کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد: 1. مدیریت آموزش در سه گرایش آموزش متوسطه، آموزش عالی و آموزش فراگیر و 2. آموزش چندزبانه.

دانشکده تحصیلات تکمیلی سیاست عمومی

ماموریت دانشکده تحصیلات تکمیلی سیاست عمومی (GSPP) بهبود کیفیت زندگی مردم در قزاقستان و آسیای مرکزی از طریق آموزش رهبران برای بهبود حکمرانی از طریق تعالی در آموزش، تحقیق و توسعه اجرایی است که بر چالش‌های کلیدی خط مشی و رهبری تمرکز دارد. هدف این مدرسه تبدیل شدن به مدرسه سیاست عمومی پیشرو در قزاقستان و منطقه است و تلاش می‌کند تا استانداردهای حکمرانی را از طریق آموزش و پژوهش حرفه‌ای سیاست عمومی ارتقا دهد. از زمان راه‌اندازی آن در سال 2012، GSPP  یک مشارکت استراتژیک قوی با مدرسه سیاست عمومی لی‌کوان‌یو سنگاپور در دانشگاه ملی سنگاپور حفظ کرده است. این دو دانشگاه با همکاری نزدیک با هم در تلاش برای ایجاد یک GSPP به عنوان مدرسه سیاست عمومی منتخب در آسیای مرکزی هستند. این دانشکده با تلفیق پژوهش علمی در آموزش یکی از نوآورانه‌ترین و پیشرفته‌ترین برنامه‌های کارشناسی ارشد را در آسیای مرکزی فراهم نموده است. این دانشکده برنامه‌های سیاست عمومی، مدیریت دولتی و آموزش اجرایی را دارد.

دانشکده پزشکی

دانشکده پزشکی دانشگاه نظربایف (NUSOM) به منظور بهبود کیفیت آموزش پزشکی در جمهوری قزاقستان و کمک به تغییر سیستم مراقبت‌های بهداشتی مورد نیاز برای مقابله با چالش‌های اصلاحات مراقبت‌های بهداشتی کشور تاسیس شد. این برنامه اولین برنامه درسی جمهوری را به سبک ایالات متحده ارائه می‌دهد که به زبان انگلیسی توسط هیئت علمی متنوعی از پزشکان و دانشمندان زیست پزشکی که از سراسر جهان استخدام شده‌اند، تدریس می‌شود. این دانشکده رشته‌های علوم پزشکی، علوم پرستاری، پرستاری، پزشکی مولکولی، بهداشت عمومی، فارماکولوژی و سم‌شناسی، ورزش، پزشکی و بازتوانی، سلامت جهانی و زیست پزشکی دارد.

برنامه های رزیدنتی NUSOM متخصصان مراقبت‌های بهداشتی بسیار واجد شرایط را در تخصص انتخابی خود با وضعیت ورود مشروط یا بدون قید و شرط آموزش می‌دهند شامل: برنامه رزیدنتی جراحی عمومی، برنامه رزیدنتی زنان و زایمان، برنامه رزیدنتی کودکان، برنامه رزیدنتی پزشکی داخلی و برنامه رزیدنتی پزشکی خانواده.

مقاطع تحصیلی

مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی اولین مرحله آموزش عالی است. آموزش استاندارد در این مقطع 4 سال طول می‌کشد. برنامه‌های کارشناسی دانشگاه نظربایف درک عمیقی از اصول آکادمیک و علمی ارائه می‌دهد. امکانات پیشرفته، روش‌های آموزشی نوآورانه، و اساتید مجرب در دانشگاه نظربایف، آموزش عالی در سطح جهانی را ارائه می‌دهند. اکثر دانش‌آموزان با کمک‌هزینه تحصیلی دولتی جمهوری قزاقستان تحصیل می‌کنند. همچنین می‌توان برای تحصیلات پولی یا سایر اشکال کمک مالی درخواست داد. پذیرش در آموزش پولی برای متقاضیانی که تمام شرایط پذیرش را دارند، برای پذیرش توصیه شده بودند، اما به دلیل رتبه / موقعیت پایین کمک هزینه دریافت نکردند، در دسترس است. دانشگاه نظربایف سالانه تعداد مکان‌های پذیرش در آموزش‌های پولی را بسته به ظرفیت مدارس تعیین می‌کند. چهار دانشکده زیر در مقطع کارشناسی رشته‌های زیر را ارائه می‌دهند:

دانشکده مهندسی و علوم دیجیتال:

 • مهندسی شیمی و فناوری مواد
 • مهندسی عمران و محیط زیست
 • مهندسی مکانیک و هوافضا
 • مهندسی رباتیک
 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی برق و کامپیوتر

دانشکده علوم طبیعی، اجتماعی و انسانی

 • علوم سیاسی و روابط بین‌الملل
 • زبان‌ها، ادبیات و فرهنگ‌های جهان
 • جامعه‌شناسی
 • مردم‌شناسی
 • علوم زیستی
 • شیمی
 • ریاضی
 • فیزیک
 • اقتصاد
 • تاریخ

دانشکده معدن و علوم زمین

 • مهندسی معدن
 • زمین‌شناسی
 • مهندسی نفت و گاز

دانشکده پزشکی

 • علوم پزشکی
 • علوم پرستاری
 • پرستاری

کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد مرحله دوم آموزش عالی است. دوره آموزشی از 16 ماه تا 2 سال به طول می‌انجامد (به استثنای دکترای پزشکی که 4 سال و رزیدنتی که با توجه به تخصص بین 3-5 سال است)

بیشتر کسانی که قبلا مدرک لیسانس (یا معادل آن) را به پایان رسانده‌اند می‌توانند برای کارشناسی ارشد اقدام کنند. در طول دوره درخواست آنلاین، دانشجویان سال آخر لیسانس می‌توانند ریزنمرات رسمی را ارائه دهند که نشان‌دهنده عملکرد تحصیلی فعلی آنها برای بررسی توسط کمیته پذیرش باشد. اکثر دانشجویان با کمک‌هزینه تحصیلی دولتی جمهوری قزاقستان تحصیل می‌کنند. همچنین می‌توان برای تحصیلات پولی یا سایر اشکال کمک مالی درخواست داد. پذیرش پولی برای متقاضیانی در دسترس است که تمام شرایط پذیرش را دارند، برای پذیرش توصیه شده بودند، اما به دلیل رتبه/موقعیت پایین و همچنین به دلیل تعداد محدود کمک‌هزینه قادر به دریافت هیچ‌یک از کمک‌هزینه‌های فوق نشدند. دانشگاه نظربایف سالانه تعداد سهمیه‌های پذیرش در آموزش‌های پولی را با توجه به ظرفیت دانشگاه تعیین می‌کند. آموزش در مقطع فوق‌لیسانس در دانشکده‌های زیر در چندین رشته ارائه می‌شود:

دانشکده مهندسی و علوم دیجیتال

 • مدیریت مهندسی
 • مهندسی شیمی و فناوری مواد
 • مهندسی کامپیوتر و برق
 • مهندسی عمران و محیط زیست
 • مهندسی مکانیک و هوافضا
 • مهندسی زیست‌پزشکی
 • علوم رباتیک
 • علوم کامپیوتر
 • علوم داده

دانشکده علوم طبیعی، اجتماعی و انسانی

 • علوم سیاسی و روابط بین‌الملل
 • تاریخ، فلسفه و مطالعات دینی
 • مطالعات زبان قزاقی و زبان‌های ترکی
 • جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی
 • اقتصاد
 • علوم و فنون بیولوژیکی
 • شیمی
 • ریاضی کاربردی
 • فیزیک

دانشکده معدن و علوم زمین

 • مهندسی معدن
 • مهندسی نفت و گاز

دانشکده پزشکی

 • فارماکولوژی و سم‌شناسی
 • سلامت عمومی
 • پزشکی مولکولی
 • ورزش، پزشکی و توانبخشی

دانشکده تحصیلات تکمیلی سیاست

 • سیاست عمومی
 • مدیریت دولتی،
 • تحصیلات اجرایی

دانشکده تحصیلات تکمیلی آموزش

 • مدیریت آموزش
 • آموزش چندزبانه

دانشکده تحصیلات تکمیلی بازرگانی (کسب‌وکار)

 • مدیریت بازرگانی
 • امور مالی
 • مدیریت بازرگانی برای مدیران اجرایی

دکتری

دکتری بالاترین مدرکی است که توسط دانشگاه‌ها اعطا می‌شود و به مهارت‌های تحقیقاتی بالا و اشتیاق به تجزیه و تحلیل عمیق یک منطقه خاص نیاز دارد. آموزش استاندارد 4 سال طول می‌کشد.

کسانی که قبلا مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس (یا معادل آن9 را به پایان رسانده‌اند، برای این برنامه می‌توانند اقدام کنند. در طول دروه درخواست آنلاین، دانشجویان در آخرین سال تحصیلی کارشناسی ارشد خود می‌توانند یک ریزنمرات رسمی را که نشان‌دهنده پیشرفت تحصیلی فعلی است برای بررسی توسط کمیته پذیرش ارسال کنند. دانشجویان دکتری با کمک‌هزینه تحصیلی دولتی جمهوری قزاقستان یا سایر اشکال کمک‌ مالی تحصیل می‌کنند. دانشکده‌های زیر در رشته‌های مشخص‌شده دانشجوی دکتری می‌پذیرند:

دانشکده مهندسی و علوم دیجیتال

 • مهندسی شیمی
 • مهندسی عمران
 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی برق
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی روباتیک

دانشکده علوم طبیعی، اجتماعی و انسانی

 • مطالعات اوراسیا
 • فیزیک
 • ریاضیات
 • علوم زیستی
 • شیمی

دانشکده معدن و علوم زمین

 • مهندسی معدن
 • مهندسی نفت و گاز

دانشکده پزشکی

 • علوم زیست پزشکی
 • بهداشت جهانی

دانشکده تحصیلات تکمیلی سیاست عمومی

 • سیاست عمومی

دانشکده تحصیلات تکمیلی آموزش

 • آموزش

دانشکده تحصیلات تکمیلی بازرگانی

 • مدیریت بازرگانی

همکاری‌های بین المللی

هر دانشکده و مرکز تحقیقاتی این دانشگاه با همکاری دانشگاه‌های برتر و مراکز تحقیقاتی زیر تاسیس شده است:

 • دانشگاه ویسکانسین مدیسون (ایالات متحده آمریکا) - شریک دانشکده علوم و علوم انسانی؛
 • دانشگاه دوک، دانشکده کسب‌وکار Fuqua (ایالات متحده آمریکا) شریک دانشکده کسب و کار و تجارت؛
 • دانشگاه ملی سنگاپور، موسسه سیاست دولتی لی کوان یو (سنگاپور) – شریک دانشکده سیاست دولتی
 • دانشگاه پیتسبورگ (ایالات متحده آمریکا) - شریک دانشکده پزشکی
 • دانشگاه پنسیلوانیا (ایاالت متحده) - شریک دانشکده آموزش
 • دانشگاه کمبریج (بریتانیا) - شریک دانشکده آموزش
 • دانشکده معادن کلرادو (ایالات متحده آمریکا) شریک دانشکده معادن و علوم زمین
 • مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ (آمریکا) شریک مرکز تحقیقات ملی سرطان
 • آزمایشگاه ملی لارنس برکلی در برکلی (ایالات متحده آمریکا) - شریک آزمایشگاه ملی آستانه
 • انجمن دانشگاه‌های اوک‌ریج (Oak Ridge) (ایاالت متحده) شریک موسسه خصوصی "نظام تحقیق و نوآوری دانشگاه نظربایف " (از زیرمجموعه های دانشگاه است).

کتابخانه

کتابخانه آموزشی دانشگاه نظربایف در سال ۲۰۱۰ تاسیس شده است.  عمده کتاب‌ها به زبان انگلیسی است. کتاب‌ها از انتشارات دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد و دیگر ناشران آمریکایی و اروپایی خریداری می‌شود. در این کتابخانه ۵۵ بانک اطلاعات علمی موضوعی وجود دارد. همچنین منابع چندرسانه‌ای مانند فیلم‌های سینمایی، موسیقی و کتاب‌های صوتی در دسترس عموم قرار گرفته است. این کتابخانه مجموعه‌ای از میکروفرم‌ها که در آن کپی روزنامه‌های منتشرشده در آسیای مرکزی از سال ۱۸۶۰ نگهداری می‌شود را نیز در اختیار دارد. بانک‌های اطلاعات علمی معتبر مانند Web of Science, Scopus, JSTORE, SAGE, SciFinder, ERIC, Bloomberg, Academic Search premier  در اختیار مخاطبان قرار گرفته است. این کتابخانه نقش مرکز مشاوره و آموزشی برای سایر کتابخانه‌های قزاقستان را دارد.

این کتابخانه یکی از پرطرفداراترین و شلوغ‌ترین مکان‌های دانشگاه است. کتابخانه مطابق با آخرین تکنولوژی‌ها در زمینه خدمات کتابخانه‌ای و منابع اطلاعاتی مجهز شده است. کار کتابخانه به نوعی تمام خودکار است. اتاق‌های مطالعه تجهیز به کامپیوتر با دسترسی به اینترنت و مراکز امانت خودکار است. دسترسی از راه دور به مراکز داده‌ نیز میسر است. در حال حاضر این کتابخانه بزرگ‌ترین مجموعه منابع اطلاعاتی به زبان انگلیسی (شامل کتاب، نشریات، و منابع الکترونیکی) در قزاقستان است.

دانشگاه نظرباف دانشگاهی پژوهشی است زیرا اهمیت ویژه‌ای به علم و پژوهش می‌دهد.

 دو مرکز علمی در این دانشگاه دایر است:

· Nazarbayev University Research and Innovation System

· National Laboratory Astana

در آزمایشگاه ملی آستانه تحقیقات در زمینه‌های ذیل انجام می‌گیرد: پزشکی شخصی و ژنومیک؛ احیا و طول عمر؛ پزشکی انتقالی؛ سلامت جهانی؛ زیست‌شناسی؛ زیست پزشکی؛ فیزیک؛ شیمی؛ علم مواد، فن‌آوری اطلاعات در ایجاد انواع انرژی پاک و کارآمد و استفاده منطقی از منابع.

محوطه دانشگاه

محوطه دانشگاه به گونه‌ای اختصاص یافته است که به دانشجویان، کادر آموزش و کارکنان نمای کاملی از یک زندگی دانشگاهی را ارائه می‌دهد. با ارائه خدمات و فرصت‌های گسترده، این دانشگاه می‌کوشد تا جامعه پیشرفته‌ای بسازد که در آن بتوان زندگی کرد، درس خواند، ایده‌های جدید را توسعه داد، به لحاظ شخصی و حرفه‌ای رشد کرد و از زندگی لذت برد. بخش‌های مختلف آن عبارتند از:

غذاخوری‌ها

غذاخوری‌ها شامل تعداد زیادی کافی‌شاپ‌ها و سالن‌های غذاخوری ارزان‌قیمت برای سلیقه‌های مختلف است.

سلامت، امنیت و محیط

دانشگاه نظربایف متعهد است تا محیطی امن و سالم برای ملاقات‌کنندگان، دانشجویان، کادر آموزش و کارکنان فراهم نماید. به این منظور فعالیت‌های متفاوتی با هدف اطمینان از انطباق با الزامات ملی و بهترین‌ فعالیت‌های بین‌المللی در مدیریت کردن سلامت، امنیت و محیط صورت می‌گیرد. این فعالیت‌ها شامل امینت و سلامت، خدمات مراقبت‌های سلامت، محیط و امنیت عمومی است. 

ورزش و امکانات

فضای ورزشی دانشگاه نظربایف، یک مجتمع ورزشی چندمنظوره به وسعت 6000 متر مربع برای جامعه دانشگاهی نظربایف است.

مجموعه ورزشی NU یک مرکز ورزشی چندمنظوره است که شامل مراکز ورزشی مجهز به استخر استاندارد المپیک، سالن چندمنظوره، سالن اسکواش و سالن‌های ورزشی مختلف، سالن بدنسازی برای اساتید/کارکنان و اقامت ساکنان دانشگاه واقع در ساختمان 38؛ زمین های ورزشی تابستانی در فضای باز (فوتبال، بسکتبال، والیبال)

هدف این مجموعه ورزشی در آینده نزدیک افزایش تعداد اعضای جامعه فعال در ورزش به 70 درصد است. برای دستیابی به این هدف، پرورش و نمایش نتایج سبک زندگی سالم و کاهش اثرات زیانبار سبک زندگی ناسالم و ضداجتماعی در بین افراد جامعه و بازدیدکنندگان انجام می‌شود.

این مرکز در راستای انجام وظایف سازماندهی خوشه‌ای از تحقیقات پیشرفته در ورزش، با سایر دانشکده‌های دانشگاه همکاری می‌کند. در نتیجه، دانشکده پزشکی برنامه کارشناسی ارشد در پزشکی ورزشی، توانبخشی و تجزیه و تحلیل ورزشی را تأسیس کرد. اولین فارغ‌التحصیلان این برنامه در حال حاضر از مرکز بازدید می‌کنند. تیم‌های ملی در رشته‎های سه‌گانه، تکواندو، صخره‌نوردی و سایر رشته‌های ورزشی در این مرکز به تمرین و برگزاری اردوهای آمادگی می‌پردازند. مربیان این مرکز به صورت مستمر تحت آموزش‌های پیشرفته قرار می‌گیرند که باعث پیشرفت جامعه ورزشی دانشگاه می‌شود.

مرکز سلامت و تندرستی

این مرکز زیرمجموعه ساختاری سازمان خودمختار آموزش "دانشگاه نظربایف" است.

وظایف اصلی مرکز عبارتند از:

 • اجرای سیاست دانشگاه در حفظ و تقویت سلامت روانی و جسمی جامعه دانشگاه از جمله نیازهای ویژه به ویژه برای افراد دارای معلولیت.
 • اجرای تعامل نزدیک با سازمان‌های جمهوری قزاقستان در مورد مسائل بهداشت روانی و جسمی، نیازهای ویژه، کار با افراد دارای معلولیت.
 • تعامل با شرکای راهبردی دانشگاه در زمینه سازماندهی کمک‌های روانی و ارضای نیازهای ویژه و نیز نیازهای افراد دارای معلولیت، توسعه فرهنگ بدنی و ورزش در دانشگاه.

مطابق با وظایف محول شده، مرکز وظایف زیر را انجام می‌دهد:

 • ارائه برنامه‌های اطلاعاتی مرتبط با سلامت روانی و جسمی به جامعه دانشگاه (از جمله افراد دارای معلولیت)؛
 • ارائه گزینشی برنامه‌های آموزشی برای گروه‌های هدف جامعه دانشگاهی («دروازه بانان») با هدف تشخیص زودهنگام و پیشگیری از مشکلات روانی بحران در بین دانشجویان.
 • مشاوره فردی دانش‌آموزان در مورد مشکلات روانی؛
 • مشاوره گروهی جامعه دانشگاهی در مورد مسائل بهداشت روانی؛
 • کمک به سازماندهی فعالیت‌های ورزشی و همچنین فعالیت‌های ورزشی و تفریحی در دانشگاه؛
 • کمک به سازماندهی نیازهای ویژه و همچنین نیازهای افراد دارای معلولیت.

 

ملاحظه

دانشگاه نظربایف به عنوان یک دانشگاه پژوهش‌محور از جایگاه مهمی در سطح ملی و بین‌المللی برخوردار است. با توجه به این که با تشکیل کلاس‌های زبان فارسی و ایران‌شناسی در این دانشگاه، اولین قدم‌ها توسط رایزنی فرهنگی ایران در برقراری ارتباط با دانشگاه برداشته شده است، به منظور پیشروی در روابط با دانشگاه و تقویت آن گامهای موثر بعدی می‌تواند موارد زیر باشد:

 • ایجاد کرسی زبان فارسی و ایران‌شناسی
 • ایجاد اتاق ایران
 • برقراری ارتباط میان رایزنی فرهنگی ایران و دانشکده تاریخ، فلسفه و علوم دینی

منبع : سایت دانشگاه نظربایف

https://nu.edu.kz/

کد خبر 15700

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =