برنامه مبادلات فرهنگی با صربستان در حال نهایی شدن است

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: برنامه مبادلات فرهنگی با صربستان در حال نهایی شدن است تا به زودی به امضای طرفین برسد.

حجت‌الاسلام محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که در رأس هیأتی به منظور شرکت در سومین دور نشست گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت کلیسای ارتدوکس به صربستان سفر کرده است، روز سه شنبه ۹ خردادماه با خانم مایاگویکوویچ، معاون نخست وزیر و وزیر فرهنگ صربستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که استانکوبلاگویویچ، معاون بین‌الملل، خانم دانیلاوانوشیچ، معاون حفاظت از میراث فرهنگی، ماریانایوویچ، مشاور وزیر در امور رسانه‌ها، امیر پورپزشک، رایزن فرهنگی کشورمان، منوچهر رضایی، کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در صربستان و خانم زهرا رشیدبیگی، از مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها حضور داشتند، وزیر فرهنگ صربستان حضور هیأت ایرانی برای گفت‌وگوی دینی را بسیار مهم دانست و آمادگی وزارت فرهنگ را برای همکاری در همه حوزه‌ها اعلام کرد.

وی افزود: من اولین فردی بودم که به عنوان یک مقام بالای دولتی در صربستان، امکان دو بار سفر به ایران را داشته‌ام و امیدوارم که برای سومین بار به عنوان وزیر فرهنگ افتخار سفر به ایران را پیدا کنم. امیدوارم توافقنامه فرهنگی میان دو کشور به عنوان سندی معتبر، هرچه زودتر به امضای طرفین برسد. همچنین برنامه ریزی در حوزه گردشگری به خصوص فرهنگی و دینی را بسیار مهم است و تقویت همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور برای ما دارای اهمیت است.

حجت‌الاسلام ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در این دیدار، با تشریح فعالیت‌های این سازمان در داخل و خارج از کشور گفت: یکی از مسئولیت‌های مهم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تنظیم موافقتنامه‌هایی است که در مجلس شورای اسلامی به قانون تبدیل می‌شود و در چارچوب این موافقت نامه‌ها برنامه‌هایی را با کشورهای مختلف اجرا می‌کنیم.

وی با اشاره به حضور فرهنگی ایران در صربستان افزود: ما بیش از ۳۰ سال است که در صربستان نمایندگی داریم و با همکاری وزارت فرهنگ فعالیت‌های خوبی در این سال‌ها صورت گرفته است اما هنوز زمینه‌های زیادی برای گسترش روابط وجود دارد تا مردم دو کشور بیشتر با یکدیگر آشنا شوند. برنامه مبادلات فرهنگی با صربستان در حال نهایی شدن است تا به زودی به امضای طرفین برسد.

ایمانی‌پور به ارائه تصویری دروغین از ایران در رسانه‌های خارجی اشاره کرد و گفت: که توسعه همکاری‌های گردشگری میان دو کشور می‌تواند موجب شناخت و آشنایی هرچه بیشتر با واقعیات ایران شود.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی پذیرش گروه‌های هنری، همکاری‌های سینمایی، تولید مشترک فیلم و حضور فعال در نمایشگاه‌های کتاب و تداوم گفت‌وگوهای دینی و برگزاری ماه و یا سال فرهنگی را دارد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پیشنهاد کرد که با توجه به وجود آثار هنری و تاریخی ایران در موزه‌ها و مراکز مختلف صربستان، نمایشگاهی از این آثار هنری در موزه ملی بلگراد برپا شود که این پیشنهاد مورد تأیید وزیر فرهنگ صربستان قرار گرفت.

در پایان این دیدار، جدیدترین انتشارات رایزنی فرهنگی کشورمان شامل «مجله نور» ویژه گردشگری به عنوان مرجع مستند و به روز به زبان صربی، کتاب «اشعار شاعران معاصر ایران» و «فرهنگنامه ساده کودک» و کتاب «همزیستی مسالمت آمیز ادیان در جمهوری اسلامی ایران» از انتشارات مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به وزیر فرهنگ صربستان اهدا شد.

https://www.mehrnews.com/news/5799092

کد خبر 15726

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =