حمله منتقدان آلمانی به برلیناله درپی حذف دوبخش آن به دلیل کمبود بودجه

جشنواره فیلم برلین به دلیل حذف بخش «چشم‌انداز سینمای آلمان» و بخش «سریال برلیناله» از دوره آتی این رویداد سینمایی به دلیل مشکلات مالی با انتقادات کم‌سابقه‌ای رو به رو شده است.

۱۶۰ عضو انجمن سینماهای شهری و فرهنگی آلمان از جشنواره فیلم برلین به دلیل تصمیم خود مبنی بر توقف بخش جنبی «چشم‌انداز سینمای آلمان» انتقاد کردند، بخشی که به نمایش آثار استعدادهای نوپا یعنی فیلمسازان جوان آلمانی می‌پرداخت. انجمن سینماهای شهری و فرهنگی آلمان که اعضای آن شامل موزه فیلم آلمان در فرانکفورت، آرسنال کینو برلین، اوبنکینو کوتبوس، کینو آچتالب زاربروکن، انجمن فیلم کلن و سینماتک لایپزیگ است با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به تصمیم جشنواره برلین نوشت: «حذف این بخش نه تنها یک سیگنال کشنده برای صحنه بین المللی فیلم، بلکه به ویژه برای فیلمسازان داخلی و آینده خواهد بود.»  این انجمن استدلال برلیناله را مبنی بر اینکه این اقدام در آینده باعث می‌شود فیلم‌های آلمانی در بخش‌های دیگر جشنواره قابل دسترس باشد و در نتیجه بُعد بین‌المللی آن‌ها افزایش می‌یابد را «غیرقابل درک» توصیف و بیان کرد: «فیلم‌های فیلمسازان جدید آلمانی به جایگاه برجسته‌شان فراتر از فیلم‌های بزرگ و پرهزینه و به بخشی مستقل خود برای دریافت بازخوردها، بحث‌ و گفتگو درباره آثار و فرصت هایی برای تبادل بین فیلمسازان و تماشاگران نیاز دارد. انجمن سینماهای شهری و فرهنگی آلمان از سال ۱۹۸۶ و بواسطه حمایت مالی خود از جایزه فیلم کالیگاری که به یک فیلم در بخش فروم اهدا می شود، با برلیناله در ارتباط بوده است.«چشم‌انداز سینمای آلمان» طی بیش از دو دهه فعالیت، میزبان نمایش نخستین آثار فیلمسازانی چون «یوهانس نابر»، «آن زورا بچارد»، «سونیا هایس» و «دیتریش بروگمان» بوده است. در سال 2023، استخوان‌ها و نام‌های فابیان استام را به نمایش گذاشت که در جشنواره افق‌های جدید این هفته در وروتسواف پس از نمایش در اوت فست در لس‌آنجلس به نمایش درآمد.

برلیناله بزرگترین جشنواره سینمایی آلمان نیز تحت تأثیر افزایش قابل توجه هزینه ها قرار گرفته و برای سال 2024 تعداد کل فیلم های خود را کاهش داده و بخش فیلمسازان جوان آلمانی را حذف کرده است. بر اساس اعلام مدیر عامل برلیناله «ماریته ریسن بیک» و مدیر هنری «کارلو چاتریان» بخش چشم‌انداز سینمای آلمان (Perspektive Deutsches Kino) به عنوان یک بخش جداگانه منحل خواهد شد واز دوره‌های بعدی فیلم‌های سینماگران نوظهور آلمانی در بخش‌های رقابتی، مواجهه، پانوراما، نسل و فروم ارائه خواهند شد. این ادغام باید درک بین المللی قوی تری از اولین و دومین فیلم تولید شده در آلمان ایجاد کند.

بخش سریال برلیناله (Berlinale Series) هم که با تمرکز بر محتوای تلویزیونی سطح بالا برگزار می‌شود، به عنوان یک برنامه مستقل متوقف خواهد شد. در عوض، جشنواره سال آینده سریال‌های منتخب را به عنوان بخشی از بخش ویژه برلیناله (Berlinale Special Gala) به نمایش خواهد گذاشت.«چاتریان» و «ریسن‌بیک» در بیانیه‌ای مشترک گفتند: «مانند بسیاری از حوزه‌های دیگر جامعه، موسسات و جشنواره‌های فرهنگی تحت تأثیر افزایش قابل‌توجه هزینه‌ها اما بودجه‌های بدون تغییر قرار دارند. با در نظر گرفتن این موضوع، ما باید تعدیل‌های ساختاری را برای ایجاد یک پایه بودجه پایدار برای سازماندهی و اجرای برلیناله در آینده معرفی کنیم. این فرآیند با خود فرصتی را برای بهینه سازی ارائه و درک فیلم های دعوت شده با استفاده از یک برنامه متمرکزتر به ارمغان می آورد».

تعداد کل فیلم ها باید کاهش یابد

تعداد کل فیلم‌های جشنواره برلین در دوره آتی به حدود ۲۰۰ فیلم کاهش می‌یابد که ۳۰ درصد کمتر از ۲۸۷ فیلم نمایش داده‌شده در هفتاد و سومین دوره جشنواره در ماه فوریه امسال است و در نتیجه همه بخش‌ها به استثنای بخش مسابقه، فیلم‌های کمتری را به نمایش خواهند گذاشت. این تغییرات پس از بازگشت کامل جشنواره برلین در اوایل سال میلادی پس از دو دوره برگزاری با محدودیت به دلیل همه‌گیری، انجام می‌شود. پس از پایان هفتاد و سومین دوره در ماه فوریه، «کارلو چاتریان» و «ماریت ریسن‌بیک» مدیر اجرایی جشنواره، ساختار برلیناله را با هدف پیکربندی پایدار جشنواره و فشرده‌سازی برنامه‌های آن ارزیابی کردند.در میان مهم ترین جشنواره ها مانند کن یا ونیز، برلیناله جشنواره فیلمی است که بیشترین مخاطب را دارد. امسال حدود 320 هزار بلیت در این جشنواره فروخته شد که تقریباً مشابه قبل از همه‌گیری کرونا با 330 هزار بلیط در سال 2020 است. برای سال‌ها، بودجه برلیناله تقریباً به طور مساوی بین فروش بلیط، حمایت مالی و بودجه فدرال تقسیم می‌شد. اخیراً کاهش های محسوسی در حمایت مالی از این جشنواره صورت گرفته است. دولت فدرال آخرین بار با 10.7 میلیون یورو درگیر بود، امسال نیز 2.2 میلیون یورو اضافه به دلیل پیامدهای کرونا وجود داشت. طبق اطلاعات کلودیا راث (سبزها) وزیر دولت فرهنگ، پیش نویس بودجه در نظر گرفته شده سال 2024 شامل 11.1 میلیون یورو است.

هفتاد و چهارمین جشنواره برلین از تاریخ ۱۵ تا ۲۵ فوریه ۲۰۲۴ (۲۶ بهمن تا ۶ اسفند) برگزار می‌شود.

منبع : Screendaily - zeit

کد خبر 16741

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =