تاریخ و فرهنگ امبایس در ایالت ایموی نیجریه

 امبایس Mbaise یکی از قدیمی ترین جوامع ایگبو در جنوب شرق نیجریه است و دارای تاریخ و میراث فرهنگی غنی و همچنین مناظر طبیعی خیره کننده، جنگل های بارانی سرسبز، آبشارها و رودخانه های بزرگ است. امبایس در قلب ایگبولند قرار دارد.

 امبایس Mbaise یکی از قدیمی ترین جوامع ایگبو در جنوب شرق نیجریه است و دارای تاریخ و میراث فرهنگی غنی و همچنین مناظر طبیعی خیره کننده، جنگل های بارانی سرسبز، آبشارها و رودخانه های بزرگ است. امبایس در قلب ایگبولند قرار دارد.

103.jpeg

امبایس در طول جنگ در سال 1902 توسط بریتانیا فتح و تا پایان سال 1906 ادامه یافت،امبایس امروزی تحت سلطه بریتانیا با اعطای خودمختاری محلی ، متحد شد. در 12 ژوئن 1941، امبایس بصورت فدراسیونی متشکل از پنج قبیله: آگباجا (نگورو، اوکوآتو، انییوگوگو، اوبیانگ‌وو و اوموهیاگو)، اکورازو، آهیارا، آزینیهیت و اوکه-اوورو ایجاد شد .  

اکثریت مردم امبایس مسیحی به ویژه کاتولیک هستند . کلیسای کاتولیک تأثیر زیادی بر فرهنگ و سنت های امبائی دارد.

زبان اصلی که در Mbaise صحبت می شود، ایگبو است، یکی از زبان های اصلی در جنوب شرقی نیجریه است و اکثر مردم Mbaise دو زبانه هستند و انگلیسی را هم صحبت می کنند.

غذاهای معمولی Mbaise شامل غذاهایی مانند Jimmiri Oku (سوپ فلفل یام)، اوگبا یا Ukpaka (سالاد لوبیا روغنی)، سوپ اوکازی، سوپ اوها و آباچا است . آشپزی Mbaise از روغن نخل، فلفل چیلی، سبزیجات برگ دار و غده های نشاسته ای استفاده می کند.

107.png

فرهنگ Mbaise از نظر موسیقی و رقص ایگبو غنی است. موسیقی بر روی چوب زیلوفون، پیانو دستی، طبل های بلند، کوتاه و شکاف دار، گلدان، گونگ، بامبو و کالاباش،اجرا می شود. رقص هایی برای زایمان، عروسی، تشییع جنازه، کار دسته جمعی و دیگر مناسبت های اجتماعی نیز در این  منطقه رایج است .

مردم Mbaise عمدتا کشاورز هستند، سیب زمینی، کاساوا، کوکویا، ذرت، خربزه، و سبزیجات برگدار پرورش می دهند. ماهیگیری نیز در این منطقه رایج است. تجارت و صنایع دستی با کالاهایی که در بازارهای محلی فروخته می شود، درآمد بیشتری را به همراه دارد.

105.jpeg

مردم Mbaise برای کار سخت، اجتماع و شیوه های سنتی زندگی ، ارزش قائل هستند. تاریخ آنها غنی، فرهنگی پر جنب و جوش و پیوندهای خویشاوندی قوی است. مردم Mbaise به هویت خود افتخار می کنند و به دنبال حفظ میراث خود برای نسل های آینده هستند.

جشنواره نیو یام یکی از جشنواره بسیار مهم در این منطقه است که هر سال 15 آگوست برگزار می شود و از سال 1946 نیز ادامه داشته است.

Mbaise  آب و هوای گرمسیری را تجربه می کند و در اکثر ماه های سال بارندگی قابل توجهی دارد. از سوی دیگر، خشکی تنها برای مدت کوتاهی رخ می دهد. آب و هوای اولیه این منطقه توسط سیستم کوپن-گیگر به عنوان Am طبقه بندی می شود. متوسط دمای سالانه در Mbaise، بر اساس داده های موجود، 25.9 درجه سانتی گراد است.

مردم Mbaise افرادی سخت کوش و کارآفرین هستند. بسیاری از آنها تاجر و کشاورز هستند و از روحیه استقامت و اراده قوی برخوردار هستند .

آموزش و تحصیل ارزش زیادی در این منطقه دارد. تاکید زیادی بر آموزش رسمی و یادگیری مادام العمر در این منطقه وجود دارد. والدین برای اطمینان از دسترسی فرزندانشان به آموزش، فداکاری های بزرگی را انجام می دهند.

احساس قوی و مسئولیت مدنی بالائی  دارند . مردم برای پیگیری عملکرد و رویدادهای زندگی و رسیدگی به مسائلی که بر جامعه تأثیر می گذارد ، گرد هم می آیند. روحیه حسن نیت، مهمان نوازی و مشارکت جدی در بین این مردم وجود دارد.

101.png

زنان Mbaise به باروری در تولید نسل معروف هستند و این ضرب المثل  در این منطقه جاری و ساری است که یک زن Eghu Ukwu باید حداقل ده فرزند باید داشته باشد.

کد خبر 17662

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =