وظایف کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت آلمان (BKM)  در بخش ترویج هنر و فرهنگ(1)

طبق قانون اساسی آلمان، ترویج هنر و فرهنگ در درجه اول بر عهده ایالت ها و شهرداری ها است. دولت فدرال از موسسات و پروژه های دارای اهمیت ملی حمایت می کند. با انجام این کار، به حفظ میراث فرهنگی کمک می کند و توسعه هنر و فرهنگ را تضمین می کند. حدود 2.3 میلیارد یورو در بودجه کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت فدرال برای این امر در نظر گرفته شده است.

هنرمندان

ارتقای تک تک هنرمندان در درجه اول وظیفه ایالت ها و شهرداری ها است. وزیر فرهنگ با حمایت از مؤسسات فرهنگی مهم، راه‌اندازی صندوق ها و برنامه‌های بورسیه یا توجه بیشتر به آنها از طریق جوایز فدرال از هنرمندان حمایت می‌کند. حمایت از هنرمندان همچنین شامل بیمه اجتماعی هنرمندان پایدار و حمایت از قانون کپی رایت است.

1-بورسیه های تحصیلی

دولت آلمان از هنرمندان از طریق اقامت تحصیلی در ایتالیا، فرانسه یا ایالات متحده حمایت می کند. هنرمندان بسیار با استعداد آلمانی در رشته های هنرهای زیبا، معماری، موسیقی (آهنگسازی)، فیلم، ادبیات و اجرا می توانند برای بورسیه تحصیلی خارجی درخواست دهند. برخی از برنامه های تامین مالی نیز متوجه نویسندگان، روزنامه نگاران یا دانشمندان جوان است.

2-صندوق حمایت

کمیساریای فرهنگ و رسانه آلمان از طیف وسیعی از بودجه حمایت می کند و در مورد مسئولیت خود در مورد تخصیص بودجه تصمیم می گیرد که از آن جمله می توان به صندوق ها مانند صندوق ادبیات آلمانی، صندوق مترجم آلمانی، صندوق موسیقی، بنیاد صندوق هنر، صندوق هنرهای نمایشی و صندوق اجتماعی و فرهنگی اشاره کرد.

صندوق ادبیات آلمانی

صندوق ادبیات آلمان که در سال 1980 تأسیس شد، به نویسندگان بورس تحصیلی اعطا می کند و ادبیات آلمانی زبان معاصر را ترویج می کند. همچنین از طرح‌های ادبی سراسری و پروژه‌ های نمونه و همچنین پروژه‌ هایی برای حفاظت از سنت ‌های ادبی مهم پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، سالانه، از جمله، جایزه بزرگ صندوق ادبیات آلمان و جایزه پل سلان را به ترجمه های برجسته اعطا می کند.

صندوق مترجم آلمانی

هنر ترجمه در حوزه ادبیات اهمیت ویژه ای دارد. صندوق مترجم آلمانی به مترجمان بورسیه تحصیلی اعطا می کند. این امر باعث می شود که آثار ادبی از سراسر جهان در دسترس خوانندگان آلمانی زبان قرار گیرد. صندوق مترجم آلمانی همچنین اشکال مختلفی از تبادل تجربیات، انتقال دانش و ارتقای استعدادهای جوان را توسعه می دهد.

صندوق موسیقی

این صندوق که در سال 2016 تأسیس شد، از پروژه های برجسته در تمام زمینه های موسیقی معاصر پشتیبانی می کند و به همه حوزه‌ها و رویکردهای بین‌رشته‌ای به موسیقی جدید، از مدرنیسم معاصر گرفته تا جاز و انواع موسیقی تجربی راک و پاپ، موسیقی الکترونیک، رایگان و بداهه گرفته تا دستگاه‌های صوتی و هنر صدا حمایت می کند. پروژه ها در سراسر آلمان تا سقف 50000 یورو قابل حمایت هستند.

صندوق هنر

هدف بنیاد صندوق هنر ترویج هنرهای زیبای معاصر در آلمان است. هر ساله حدود 50 هنرمند، گالری، انجمن هنری، موزه ها و ناشران از طریق بورسیه، بودجه پروژه یا کمک های مالی حمایت می شوند. یک هیئت داوران مستقل که بیشتر از هنرمندان و همچنین متصدیان و مربیان هنر تشکیل شده است، در مورد بودجه تصمیم می گیرند. هیئت داوران توجه ویژه ای به حمایت از هنرمندان جوان و تامین مالی پروژه های نوآورانه ای دارد که به طور فزاینده تجاری سازی می شود، دارد. این بنیاد همچنین یک از آرشیو از املاک هنرمندان نگهداری می کند.

صندوق هنرهای نمایشی

این صندوق از هنرمندان در سطح فدرال در طیف گسترده ای از شیوه های کاری در هنرهای نمایشی تولید شده مستقل حمایت می کند - از تئاتر عروسکی، تئاتر خیابانی، سیرک معاصر گرفته تا درام، تئاتر موسیقی و  تئاتر برای مخاطبان جوان و بیشتر هنر زنده، اینستالیشن های نمایشی و فرم های دیجیتال. پروژه های آزمایشی، بین رشته ای و شبکه سازی، پروژه هایی با شخصیت الگو و پروژه هایی که مبادلات سراسری و فراملی را در این حوزه ترویج می کنند، مورد حمایت قرار می گیرند.

صندوق اجتماعی و فرهنگی

صندوق اجتماعی فرهنگ از پروژه های موقت در سراسر آلمان حمایت می کند که متعهد به توسعه و آزمایش عملی اشکال جدید ارائه و اقدام در فرهنگ اجتماعی هستند. فراخوان های صندوق برای پیشنهادات هر شش ماه یکبار انجام می شود و برای همه حوزه های هنری و فرهنگی آزاد است. این صندوق سالانه به یک میلیون یورو برای هزینه های خود دسترسی دارد که توسط بنیاد فرهنگی فدرال از طریق کمیساریای فرهنگ و رسانه آلمان ارائه می شود.

بخش های هنری

کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت آلمان از موسسات و پروژه‌ها در همه زمینه‌های هنر و فرهنگ حمایت می‌کند: از موسیقی و هنرهای تجسمی گرفته تا ادبیات و فیلم گرفته و تئاتر و اجرا.

1-هنرهای تجسمی

در حوزه هنرهای تجسمی نیز تمرکز کمیساریای فرهنگ و رسانه آلمان بر حفظ میراث فرهنگی ملی و ترویج هنر معاصر است. علاوه بر گالری هنر آلمان در بن، وزیر فرهنگ از دیگر موزه ها و مراکز نمایشگاهی مهم ملی نیز حمایت می کند.

مجموعه هنر معاصر

تعهد مالی در مورد مجموعه هنرهای معاصر در جمهوری فدرال آلمان نیز در حوزه وظایف این نهاد است. دولت آلمان از سال 1971 به جمع آوری آثار هنری پرداخته است و مجموعه ای گسترده در بیش از پنج دهه ایجاد شده است. مجموعه هنرهای معاصر جمهوری فدرال آلمان بر این باور است که هنرهای زیبا نقش اساسی در یک جامعه دموکراتیک دارد. جمع آوری مجموعه هنری فدرال توسط صدراعظم سابق ویلی برانت آغاز شد. این مجموعه در ابتدا تحت نظارت وزیر کشور فدرال بود اما اکنون توسط کمیساریای فرهنگ و رسانه دولت فدرال اداره می شود. هیچ مکان ثابتی برای بازدید از این مجموعه وجود ندارد. این آثار به موسسات عمومی، وزارتخانه ها، سفارتخانه ها، صدراعظم فدرال و همچنین به موزه های متعدد در آلمان امانت داده شده است و عمدتاً در نمایشگاه ها در دسترس عموم است. یک کمیسیون مستقل از کارشناسان در مورد خرید برای مجموعه هنری فدرال تصمیم می گیرد. اعضای داوطلب هر پنج سال یک بار توسط کمیسر فرهنگ و رسانه منصوب می شوند. برای خرید، آنها در سه نمایشگاه بین المللی هنری مهم در بازل، برلین و کلن ملاقات می کنند.

موزه ها و سالن های نمایشگاه

در حوزه وظیفه ترویج هنر و فرهنگ کمیساریای فرهنگ و رسانه آلمان چندین موزه و مرکز نمایشگاهی را در برلین و بن نگهداری و در تامین مالی موزه ها و نمایشگاه های منتخب کمک می کند. دولت فدرال دارای سه موزه و دو سالن نمایشگاهی در پایتخت برلین و در شهر بن شامل بنیاد موزه تاریخی آلمان، بنیاد خانه تاریخ،بنیاد موزه یهودی برلین، تالار هنر فدرال، ساختمان گروپیوس در برلین است. دولت فدرال همچنین از هشت موسسه برای تحقیق و ارائه فرهنگ و تاریخ آلمان در اروپای شرقی حمایت می کند. اینها به تعهد دولت های فدرال و ایالتی ناشی از قانون فدرال اخراج ها برای حفظ سنت های فرهنگی سابق آلمان و افزایش آگاهی سیاسی و تاریخی همه آلمانی ها از آنها بازمی گردد. علاوه بر این، کمیساریای فرهنگ و رسانه آلمان از انجمن موزه های آلمان، بنیاد هنر و کمیته ملی آلمان شورای بین المللی موزه حمایت می کند.

بورسیه ها

دولت فدرال از هنرمندان از طریق اقامت تحصیلی در ایتالیا، فرانسه یا ایالات متحده حمایت می کند. هنرمندان بسیار با استعداد آلمانی در رشته های هنرهای تجسمی، معماری، موسیقی (آهنگسازی)، فیلم، ادبیات و اجرا می توانند برای بورسیه تحصیلی خارجی درخواست دهند. برخی از برنامه های تأمین مالی این نهاد نیز متوجه نویسندگان، روزنامه نگاران یا دانشمندان جوان است.

موسیقی

آلمان میراث موسیقایی غنی و صحنه موسیقی معاصر متنوعی دارد. دولت آلمان از موسسات، سازمان ها و پروژه های منتخب با تأثیر ملی یا بین المللی حمایت می کند. هدف تقویت فرهنگ موسیقی از باروک به مدرن و حمایت از آثار فعلی از موسیقی پاپ تا موسیقی جدید است. از طریق شورای موسیقی آلمان، کمیساریای فرهنگ و رسانه، آلمان به عنوان مثال، از مسابقات موسیقی سراسری و پروژه های مالی برای نوازندگان جوان برتر و موسیقی آماتور حمایت می کند.  مرکز اطلاعات موسیقی آلمان نقطه مرکزی اطلاعات برای زندگی موسیقی است. موسیقی معاصر در آلمان در درجه اول از طریق صندوق موسیقی این کشور حمایت می شود. این برنامه از پروژه های برجسته در سراسر کشور در تمام زمینه های موسیقی فعلی پشتیبانی می کند - از موسیقی جدید گرفته تا جاز، موسیقی الکترو آکوستیک و موسیقی پاپ تجربی و....

1-موسیقی مردمی

به منظور ترویج موسیقی عامه پسند در آلمان، متنوع و پایدار ساختن آن و ایجاد ساختارهای اقتصادی پایدار، دولت فدرال مدتهاست در ابتکاراتموسیقی مشارکت داشته است. این موسسه بودجه مرکزی دولت فدرال برای موسیقی پاپ و جاز است. ابتکار موسیقی از هنرمندان - به ویژه نوازندگان جوان، صادرات موسیقی و ادغام فرهنگی - و همچنین صحنه و زیرساخت باشگاه و جشنواره حمایت می کند. با جایزه جاز آلمان و جایزه برنامه محل برگزاری APPLAUS، همچنین سه جایزه موسیقی ملی را از بودجه فرهنگی فدرال دریافت می کند و از تأسیس آکادمی موسیقی پاپ حمایت می کند.

با جایزه جاز آلمان از دستاوردهای استثنایی، هنری و نوآورانه در زمینه ملی و بین المللی تجلیل می شود. در عین حال، تنوع و خلاقیت صحنه جاز آلمان مورد تقدیر قرار می گیرد.

2-جوایز

اولین ابتکار آکادمی موسیقی مردمی ایجاد یک جایزه موسیقی جدید با فرآیندی دموکراتیک است. جایزه POLYTON توسط نوازندگان به نوازندگان اعطا می شود و دیدگاه افراد خلاق را در مورد کارهای خلاقانه استفاده می کند و هدفش تمرکز بر قدردانی در بین همکاران است. ابتکار موسیقی همچنین برنامه های مالی برای باشگاه ها و جشنواره های موسیقی تنظیم می کند. ابتکار موسیقی با برنامه های حمایت از باشگاه خود به نیازهای فعلی باشگاه ها و جشنواره های موسیقی پاسخ می دهد.

3-جشنواره ها

دولت فدرال با حمایت از جشنواره‌های مهم و نشست‌های موسیقی از این هنر و صنعت حمایت می کند. در برمن، موسیقی پاپ در کلن و جشنواره فرهنگ پاپ در برلین. جشنواره Reeperbahn در هامبورگ به عنوان یک نقطه ملاقات بین المللی برای صنعت موسیقی و بزرگترین جشنواره موسیقی، به طور قابل توجهی توسط دولت فدرال حمایت می شود. تمرکز این بودجه بر حمایت از تازه واردان، محبوبیت گروه ها یا هنرمندان آلمانی در داخل و خارج از کشور و تبادل حرفه ای در صنعت موسیقی در مورد موضوعات و چالش های جاری در فرهنگ موسیقی است.

4- تسهیلات و پروژه ها

کمیساریای فرهنگ و رسانه آلمان از رویدادهای منتخب جشنواره برلین و خانه فرهنگ ها از طریق سازمان چتر «رویدادهای فرهنگی دولت فدرال در برلین GmbH» حمایت می کند.به عنوان بخشی از بودجه فرهنگی پایتخت، کمیساریای فرهنگ و رسانه آلمان از سال 1994 در ارکستر Rundfunk و Chöre GmbH برلین به همراه ایستگاه رادیویی سراسری "Deutschlandradio"، Rundfunk Berlin Brandenburg (RBB)  و ایالت برلین مشارکت داشته است. از سال 2018، دولت فدرال به طور مشترک مسئول تامین مالی فیلارمونیک برلین و بنیاد اپرای برلین بوده است. فیلارمونیک جوان آلمان به عنوان سفیر موسیقی یک فرهنگ ارکستری معاصر، که در آن نوازندگان جوان منتخب واجد شرایط شغلی در ارکستر هستند، حمایت می شود. «کلودیا روث»، وزیر فرهنگ، از سال 2022 حامی فیلارمونیک جوان آلمان بوده است. در کالج موسیقی که توسط دولت به رسمیت شناخته شده است، دانشجویان آموزش موسیقی کلاسیک می بینند. دولت فدرال، از طریق بنیاد فرهنگی فدرال از موسیقی معاصر حمایت می کند.بنابراین، بودجه دولت فدرال برای موسیقی نیز سرمایه‌گذاری در آینده فرهنگی آلمان است.

5-میراث موسیقی

به عنوان مراکز بحث علمی و موسیقی، دولت فدرال همچنین از مجموعه ای کامل از آرشیوها و خانه های هنرمندان که به حفظ و مراقبت از میراث موسیقی اختصاص داده شده اند، حمایت می کند. به عنوان مثال، کمیساریای فرهنگ و رسانه آلمان (BKM) در تامین مالی خانه بتهوون در بن، آرشیو باخ در لایپزیگ، خانه مندلسون-بارتلدی در لایپزیگ و انجمن Mitteldeutsche Barockmusik e.V. مشارکت دارد. خرید آرشیو ملی «ریچارد واگنر» و طراحی مجدد موزه وی در بایروث نیز با حمایت دولت فدرال امکان پذیر شد.

تئاتر

تئاترهای آلمان در داخل و خارج از این کشور مورد توجه زیادی قرار می گیرند. همراه با ایالت ها و شهرداری ها، دولت آلمان از موسسات و پروژه هایی با جذابیت ملی یا بین المللی حمایت می کند که انگیزه ای را برای تئاتر آلمان ایجاد می کند. این شامل مجموعه کاملی از جشنواره‌های مهم تئاتر، مانند Theater der Welt، که هر سه سال یکبار توسط موسسه بین‌المللی تئاتر در شهرهای مختلف برگزار می‌شود، و تئاتر برلین می‌شود. به عنوان ویترینی برای تئاتر آلمانی زبان، این جشنواره هر ساله برای طرفداران تئاتر از سراسر جهان آلمانی زبان جمع می شود.علاوه بر این، از پروژه های سراسری انجمن آلمان برای تئاتر عروسکی و هنر عروسکی و فدراسیون تئاترهای آماتور آلمان نیز حمایت مالی می شود.

1-جایزه تئاتر فدرال

علاوه بر این، کمیساریای فرهنگ و رسانه آلمان (BKM)  در سال 2015 یک جایزه تئاتر را معرفی کرد که هر دو سال یکبار اهدا می شود و از طریق این جایزه به ویژه به کارهای تئاترهای کوچک و متوسط ​​که کارهای هنری ضروری را در خارج از کلان شهرها انجام می دهند و اغلب توسط صفحات فیلم مورد توجه قرار نمی گیرند، ارج می نهد. پول جایزه مجدداً در پروژه های جدید سرمایه گذاری می شود و بنابراین به گسترش هنر تئاتر در سراسر کشور آلمان کمک می کند.

2-تقویت صحنه تئاتر مستقل

از طریق صندوق هنرهای نمایشی، دولت فدرال از پروژه های مستقل تئاتر در سراسر آلمان حمایت می کند. به توصیه هیئت داوران، پروژه‌های تجربی، بین رشته‌ای و شبکه‌سازی و همچنین پروژه‌های نمونه با هم تامین مالی می‌شوند. علاوه بر این، صندوق به طور مداوم انگیزه ای برای توسعه ژانرهای مختلف تئاتر و صحنه های اجرا فراهم می کند.

از سال 2016، دولت فدرال از اتحاد خانه‌های تولید بین‌المللی حمایت می‌کند تا مهارت‌ها و تجربیات آنها را به‌عنوان بازیگران مهم فرهنگی و اجتماعی-سیاسی در تئاتر مستقل جمع کند و آنها را در تبادل متنوع بین هنرمندان ملی و بین‌المللی و نیز قرار دهد. از طریق انجمن فدرال هنرهای نمایشی مستقل، کمیساریای فرهنگ و رسانه آلمان شبکه های بیشتری را به عنوان بخشی از برنامه تأمین مالی «ارتقای ارتباطات» ترویج می کند. علاوه بر بودجه ایالت‌ها و شهرداری‌ها، تبادل فرامنطقه‌ای امکان پذیر می شود و در نتیجه توسعه هنری را به همراه دارد.

منبع: Kulturstaatsministerin

کد خبر 17757

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =