نگاهی کوتاه به تقویم جشنواره های فرهنگی نیجریه

یکی از شاخص های کشور نیجریه، داشتن تنوع و تکثر فرهنگی است . این کشور غرب آفریقا بیش از 210 میلیون نفر جمعیت دارد که در آن بیش از 250 قبیله زندگی می کنند . این تنوع و تکثر فرهنگی در نیجریه آنرا به مکانی عالی برای جشنواره های سنتی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی تبدیل کرده است. در زیر به محبوب ترین و مشهور ترین این جشنواره ها در نیجریه بطور خلاصه اشاره می شود که هر سال در این کشور برگزار می گردد.

یکی از شاخص های کشور نیجریه، داشتن تنوع و تکثر فرهنگی است . این کشور غرب آفریقا بیش از 210 میلیون نفر جمعیت دارد که در آن بیش از 250 قبیله زندگی می کنند . این تنوع و تکثر فرهنگی در نیجریه آنرا به مکانی عالی برای جشنواره های سنتی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی تبدیل کرده است. در زیر به محبوب ترین و مشهور ترین این جشنواره ها در نیجریه بطور خلاصه اشاره می شود که هر سال در این کشور برگزار می گردد.

 جشنواره ماهیگیری آرگونگو

   ماهیگیران در جریان این رویداد فرهنگی که در شهر آرگونگو در ایالت کبی انجام می شود ، برای صید ماهی به این رودخانه هجوم می آورند. جشنواره ماهیگیری آرگونگو که به عنوان جشنواره رقص آرگونگو نیز شناخته می شود، هر سال در این ایالت برگزار می شود . این یکی از محبوب ترین جشنواره در حوزه هاوسا زبان ها در نیجریه است و در ماه فوریه هر سال برگزار می شود که اغلب مصادف با آغاز فصل ماهیگیری و پایان فصل کشاورزی در این منطقه است.

جشنواره ماهیگیری آرگونگو یک رویداد چهار روزه است که برای ترویج وحدت و حفاظت از طبیعت طراحی شده است . این جشن برای اولین بار در سال 1934 به نشانه پایان دهه ها خصومت بین پادشاهی کبی و خلافت سوکوتو انجام پذیرفته است .

 جشنواره کالابار

 جشنواره کالابار معروف به "بزرگترین مهمانی خیابانی آفریقا" است . این جشنواره بصورت سالانه در ماه دسامبر در ایالت کراس ریور در جنوب نیجریه برگزار می شود .جشنواره کالابار را دونالد دوک به عنوان جشن اولیه برای استقبال از کریسمس بنیاد نهاده است که این جشنواره قبلاً یک ماهه برگزار می شده است ولی در حال حاضر در پانزده روزه برگزار می شود . امروزه از این جشنواره برای بازاریابی در ایالت کراس ریور به عنوان یک مرکز گردشگری استفاده می شود. رقص های سنتی، مسابقات زیبایی، نمایش مد و کارناوال ، از برنامه های بسیار محبوب این جشنواره است .

 رودخانه های گوشتخوار- Carniriv  

این رویداد یک جشنواره سالانه و هفت روزه است که چند هفته قبل از کریسمس شروع می شود . این جشنواره به عنوان یکی از برترین جشنواره های موسیقی در نیجریه در نظر گرفته می شود و در پورت هارکورت نیجریه برگزار می شود . این رویداد ترکیبی از یک کارناوال معاصر به سبک کارائیب و یک کارناوال بومی صرفا فرهنگی است. برخی از ویژگی های برجسته Carniriv شامل اجرای موسیقی توسط هنرمندان محلی و بین المللی، نمایش جاذبه های گردشگری و مسابقات رقص است. دولت ریورز این رویداد را یکی از اصلی ترین پلتفرم های بازاریابی گردشگری خود می داند.

 جشنواره دوربار هاوسا

جشنواره دوربار یک رویداد چهار روزه است که در آن هزاران مسلمان نیجریه در نمایش باشکوهی از فعالیت های اسلامی و سوارکاری شرکت می کنند. این مراسم با آغاز عید سعید قربان برگزار می شود. در طول این جشن، هزاران مرد با عمامه و دیگر لباس‌های سنتی در خیابان‌های شهرهای بزرگ نیجریه سوار بر اسب حرکت می کنند. این جشنواره به ویژه در ایالت های کاتسینا، سوکوتو و کانو محبوب است و قدمت این جشن به قرن 14میلادی برمی گردد.

 فستیوال Oro  

جشنواره Oro رویدادی است که بومیان شهرها و سکونتگاه های اصلی یوروبا آن را جشن می گیرند. این رویداد سالانه ،مبتنی فرهنگ پدرسالارانه است که فقط توسط نوادگان مذکر در مکان‌های خاصی که رویداد در آن برگزار می‌شود، جشن گرفته می‌شود. این رویداد برای پرستش اورو، خدای گاوبازان برپا می شده است. در طول این رویداد، زنان و افراد غیر بومی در داخل خانه می مانند، زیرا مردم این منطقه معتقد هستند که Oro نباید توسط زنان و غیر بومی ها دیده شود.

 جشنواره Ofala

جشنواره Ofala در ایالت Anambra برگزار می شود و یکی از قدیمی ترین جشنواره های سنتی در نیجریه است. این رویداد به حدود 700 سال پیش، در زمان اولین پادشاه اونیتشا، ایز چیما، برمی گردد. نام این رویداد از دو کلمه ایگبو زبان یعنی "ofo" به معنی پادشاه و "ala" به معنای سرزمین گرفته شده است. این رویداد زمان ودوره مشخص ندارد و معمولاً هر چند سال یک بار در ماه اکتبر برگزار می شود .

جشنواره نیو یام

جشنواره نیو یام یکی از محبوب ترین جشنواره های ایگبو در نیجریه است. برای آغاز و پایان فصل کشاورزی و بمنظور قدردانی از فرهنگ جامعه و رفاه عمومی مردم منطقه ایگبو استفاده می شود. این رویداد سالانه معمولاً در اوایل ماه اوت و زمانی که فصل بارانی به پایان می رسد ، برگزار می شود. یکی از اهداف این رویداد ، متحد کردن قبایل مختلف قبیله ایگبو  با هم دیگر است.

 

کارناوال لاگوس

کارناوال لاگوس به عنوان کارناوال کارتا لاگوس نیز شناخته می شود . این جشنواره به عنوان بخشی از جشنواره میراث سیاه در لاگوس که بصورت سالانه در لاگوس برگزار می شود، محسوب می شود. خاستگاه این رویداد به دوره استعمار برمی گردد، زمانی که از آن برای نشان دادن بازگشت بردگانی که در برزیل اسیر شده بودند، استفاده می شده است. این رویداد قبل از اینکه در سال 2010 دوباره برقرار شود، برای چندین دهه فراموش شده بود. این رویداد همراه با آهنگ و رقص، اجراهای نمایشی، و  دیگر فعالیت های مرتبط با فرهنگ بومی در منطقه لاگوس ، اجرا می شود.

 جشنواره Ojude Oba

جشنواره Ojude Oba یک رویداد باستانی است که توسط مردم یوروبا Ijebu-Odeدر ایالت اوگون جشن گرفته می شود. این یک فعالیت سالانه است که سه روز بعد از عید کبیر انجام می شود. جشنواره Ojude Oba برای ادای احترام به Awujale ایگبولند است. در طول این مراسم، گروه‌های سنی مختلف فرهنگی در سومین روز از مراسم عید کبیر اسلامی در جلوی کاخ پادشاه گرد هم می‌آیند و این جشن را برگزار می کنند.

 جشنواره جهانی سانگو

این جشنواره که بصورت سالانه برگزار می شود ، توسط مردم یوروبا زبان به افتخار سانگو، خدای رعد و برق و آتش برگزار می شود. سانگو سومین پادشاه امپراتوری اویو بود و پس از جانشینی برادر بزرگترش آجاکا تاج ، تخت را به دست گرفت. جشنواره جهانی سانگو در ماه اوت در کاخ Alaafin  of Oyo برگزار می شود.

 گفته می شود که سانگو یک فرمانروای قوی و جادوگر بود که به طور گسترده ای به موفقیت و شکوفایی در این منطقه دست یافته است . مرگ او در هاله ای از ابهام قرار دارد و برخی منابع می گویند که او خود را حلق آویز کرد تا از یک پوسیدگی تاریخی جلوگیری کند .

 کارناوال ابوجا

کارناوال ابوجا بدون شک یکی از هیجان انگیزترین جشن های فرهنگی سالانه نیجریه است. این رویداد در ماه نوامبر و گاهی در دسامبر در ابوجا برگزار می شود و شامل مسابقات فرهنگی، مسابقات قایق سواری و رژه خیابانی همراه می شود. این جشنواره در سال 2005 با هدف به نمایش گذاشتن فرهنگ غنی و روح خلاق شهر ابوجا ، بنیاد نهاده شده است .

 جشنواره Eyo Masquerade

 این جشنواره که به عنوان نمایش آدامو اوریشا نیز شناخته می شود، یک جشنواره یوروبایی است که در لاگوس برگزار می شود. برای اجرای این رویداد، هیچ زمان از پیش تعیین شده ای وجود ندارد ، اما باید در روز یکشنبه برگزار شود . این جشنواره قرن ها پیش برای روح پادشاهی که از دنیا می رفت  و همچنین برای معرفی یک پادشاه جدید درلاگوس برگزار می شود.

جشنواره اوسون

جشنواره اوسون که به عنوان جشنواره  Osun Osogbo نیز شناخته می شود، یک جشنواره فرهنگی و مذهبی سالانه است که توسط مردم یوروبا زبان در جنوب غرب نیجریه، به ویژه در شهر Osogbo جشن گرفته می شود. این جشنواره به اوسون، الهه باروری، آب و رفاه یوروبا اختصاص دارد و معمولاً در ماه آگوست برگزار می شود. این جشنواره در جنگل مقدس اوسوگبو برگزار می شود و تماشاگران یوروبای زبان از سراسر نیجریه برای دعا و قربانی برای الهه به اوسون می آیند.

 جشنواره بین المللی دوقلوهای Igbo-Ora

جشنواره جهانی دوقلوهای Igbo-Ora یک رویداد فرهنگی سالانه است که در ایالت اویو برگزار می شود. شهر Igbo-Oraبه جهت داشتن یکی از بالاترین نرخ تولد دوقلوها در جهان، معروف است و این جشنواره منحصر به فرد ، اهمیت فرهنگی دوقلوها را در جامعه یوروبا به نمایش می گذارد. در این جشنواره نمایش های فرهنگی مختلفی از جمله رقص های سنتی، موسیقی و مراسم های مختلف برگزار می شود.

منابع :

https://www.legit.ng/ask-legit/top/1123785-festivals-nigeria-celebrated/

 

 

کد خبر 18471

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =