حضور دو فیلم بلند، یک فیلم کوتاه و دو مستند ایرانی در برلیناله 2024

در هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم برلین دو فیلم بلند، یک فیلم کوتاه و دو مستند ایرانی حضور دارد. مدیران جشنواره برلیناله رویداد سینمایی امسال را پلتفرمی برای «تبادل نظر مسالمت‌آمیز» در مورد بحران خاورمیانه اعلام کردند.

هفتاد و چهارمین دوره از جشنواره سینمایی برلین (برلیناله) در روزهای ۱۵ تا ۲۵ فوریه (۲۶ بهمن تا ۶ اسفند) سال جاری برگزار می‌شود. کارلو چاتریان و ماریِته ریسن‌بک مدیران برلیناله روز دوشنبه ۲ بهمن (۲۲ ژانویه) برنامه جشنواره امسال و لیست فیلم‌های شرکت کننده را اعلام کردند که در این بین نام دو فیلم ایرانی بلند، یک فیلم کوتاه و دو مستند نیز به چشم می‌خورد.

فیلم «خمیازه بزرگ» به کارگردانی علیار راستی هم در بخش مواجهه (Encounter) در جشنواره برلین به روی پرده رفت و برنده جایزه هفتاد و چهارمین برلین آله شد. همچنین در جشنواره امسال فیلم برلین، فیلم کوتاه «گوسفند» ساخته هادی بابایی‌فر، مستند «میدگُل» ساخته سروناز علم‌بیگی و مستند «سیاره دزدیده شدن من» به کارگردانی فرحناز شریفی، هر دو محصول مشترک ایران و آلمان، در بخش پانوراما برلین به نمایش گذاشته خواهند شد.

فیلم افتتاحیه و خرس طلایی افتخاری

«چیزهای کوچک مانند این» ساخته تیم میلانتس با بازی کیلین مورفی در نقش اصلی به عنوان فیلم افتتاحیه برلیناله ۲۰۲۴ به نمایش درآمد.در جشنواره امسال همچنین قرار است از کارنامه مارتین اسکورسیزی نیز با اهدای جایزه خرس طلایی افتخاری تقدیر شود.

جشنواره فیلم برلین پلتفرمی برای بحث و تبادل نظر مسالمت‌آمیز

مدیران جشنواره فیلم برلین همچنین در جریان اعلام برنامه جشنواره امسال این فستیوال را پلتفرمی برای بحث و تبادل نظر مسالمت‌آمیز در مورد بحران خاورمیانه اعلام کردند.کارلو چاتریان و ماریِته ریسن‌بک مدیران برلیناله تصریح کردند، "فستیوال‌های سینمایی مکانی برای دیدار و تبادل نظر هستند و سهم مهمی در تفاهم بین کشورها ایفا می‌کنند. این دو افزودند: «ما باور داریم که با قدرت فیلم‌ها و بحث‌های باز این امکان را پدید می‌آوریم که آگاهی و درک و تفاهم متقابل به ویژه در این دوران دردآور تقویت شود. در چارچوب جشنواره امسال قرار است فضایی برای پرداختن به جنگ غزه در نظر گرفته شود، از جمله برگزاری میزگردی با موضوع »فیلم‌سازی در دوران بحران‌های بین‌المللی و چشم‌اندازهای آتی». در مراسم اهدای جوایز بعضی از سخنرانان به انتقاد از اسرائیل پرداختند و آن را به نسل کشی متهم کردند. اظهارات آنها با تشویق حضار مواجه شد. فیلم «سرزمین دیگری نیست » که در باره آوراگی فلسطینیان بود برنده جایزه در بخش مستند شد.

لغو دعوت برلیناله از سیاستمداران آلترناتیو برای آلمان

جشنواره فیلم برلین به دلیل واکنش‌های گسترده دعوت از پنج سیاستمدار حزب «آلترناتیو برای آلمان» با دیدگاه‌های افراطی و نژادپرستانه برای شرکت در افتتاحیه برلیناله (جشنواره بین‌المللی فیلم برلین) که حتی انتقادهای بین‌المللی را نیز به همراه داشت لغو کرد. دعوت از این افراد به موضوعی جنجال‌برانگیز در رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی، جامعه فرهنگی آلمان و تیم برگزارکننده فستیوال فیلم برلین تبدیل شده بود. روز هشتم فوریه مدیریت برلیناله در بیانیه‌ای تعهد خود را به یک جامعه آزاد و بردبار و مبارزه با افراط گرایی دست راستی اعلام کرد و نوشت که دعوت خود از افراد این حزب را پس گرفته است. بیانیه اشاره کرده که با "نگرانی شاهد این است چگونه یهودی‌ستیزی، احساسات ضد مسلمانان، سخنان نفرت‌انگیز و سایر نگرش‌های ضد دموکراتیک و تبعیض‌آمیز در آلمان در حال افزایش است.برگزارکنندگان جشنواره بین‌المللی فیلم برلین در بیانیه خود گفتند: «به‌ویژه با توجه به افشاگری‌های چند هفته اخیر در مورد مواضع آشکارا ضد دموکراتیک حزب آلترناتیو برای آلمان و برخی سیاستمداران آن، برای ما مهم است که موضع روشنی داشته باشیم.»

ماریته ریسنبک و کارلو چاتریان، مدیران برلیناله می‌گویند که به همه سیاستمداران این حزب که دعوت شده‌ بودند، نامه نوشته‌ و به آنها اطلاع داده‌اند که از حضور آنها در برلیناله استقبال نمی‌کنند. حزب آلترناتیو برای آلمان (AfD)  و بسیاری از اعضا و نمایندگان آن دیدگاه‌هایی را ارائه می‌کنند که عمیقاً با ارزش‌های پایه‌ای دموکراسی در تضاد است. دیدگاه‌هایی برخاسته از همجنس‌گرا هراسی، نژادپرستی و برای جامعه‌ای همگن، طرفدار محدودیت‌های مهاجرتی، اخراج‌های دسته‌جمعی مهاجران و همچنین تجدیدنظرطلبی خشونت‌آمیز تاریخی و افراط‌گرایی راست. جشنواره می‌گوید: «در دوره‌ای که افراط‌گرایان راست‌گرا در حال ورود به پارلمان هستند، برلیناله می‌خواهد با دعوت نکردن از حزب آلترناتیو برای آلمان (AfD)  موضع روشنی اتخاذ کند.» کلودیا راث وزیر فرهنگ آلمان، از تصمیم بحث برانگیز دعوت از این نمایندگان برای مراسم افتتاحیه برلیناله دفاع کرده بود. راث، که همچنین تصمیم گیرنده این بود که کارلو چاتریان مدیر فعلی هنری از سال ۲۰۲۵ عوض شود، با بیان اینکه مقامات آلترناتیو برای آلمان به طور دموکراتیک در پارلمان‌های ایالتی و فدرال انتخاب شده‌اند، از دعوت آنها دفاع کرد. این حزب یک دهه پیش به عنوان یک حزب ضد یورو شروع به کار کرد، اما به یک جنبش راست افراطی گسترده‌تر بدل شد و در حال حاضر دومین حزب بزرگ اپوزیسیون در پارلمان فدرال است، اما از نظر سیاسی طرد شده، زیرا سایر احزاب اصلی قول داده‌اند هرگز دولت‌های ائتلافی با حزب آلترناتیو برای آلمان (AfD)  تشکیل ندهند.

هفتاد و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین از تاریخ ۵ تا ۲۵ فوریه ۲۰۲۴ (۲۶ بهمن تا ۶ اسفند) در آلمان برگزار می‌شود و لوپیتا نیونگو بازیگر و فیلمساز کنیایی-مکزیکی برنده اسکار، ریاست هیات داوران بین‌المللی جشنواره فیلم برلین را بر عهده دارد. مارتین اسکورسیزی نیز با دریافت جایزه خرس طلایی افتخاری مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.

حضور دو فیلم بلند، یک فیلم کوتاه و دو مستند ایرانی در برلیناله 2024

تظاهرات حامیان فلسطین در بازار فیلم اروپایی برلیناله

گروهی از حامیان فلسطین دیروز یکشنبه در محل اصلی بازار فیلم اروپایی جشنواره فیلم برلین موسوم به «گروپیوس باو» جمع شدند و اعتراض خود را به اقدام نظامی رژیم صهیونیستی در نوار غزه نشان دادند.حدود ۵۰ نفر با فریاد «قتل‌کشی را متوقف کنید» وارد طبقه هم‌کف بازار فیلم برلین شدند و هم زمان بنرهای بزرگی از گالری‌های بالا باز و آویخته شد که روی آن نوشته شده بود «نور، دوربین، نسل‌کشی» و با تصویری از یک کلاکِت که بر آن خون می‌چکید، همراه بود.در حالی که برلیناله برای اعتراض‌هایی علیه حملات رژیم صهیونیستی به غزه و فلسطینی‌ها آماده شده بود، اما برگزاری گردهمایی اعتراضی در بازار فیلم برلیناله کمتر انتظار می‌رفت. دسترسی به فضای نمایشگاه «گروپیوس باو» فقط برای دارندگان کارت ورود امکان‌پذیر است و همین نشان می‌دهد اعتراض توسط متخصصان ثبت شده صنعت فیلم برگزار شده است. اعتراض این گروه پس از برافراشتن بنرها، با کف‌زدن و سردادن شعار «فلسطین آزاده» افزایش پیدا کرده بود. گزارش شده که در نهایت پلیس وارد عمل شد تا این گروه معترض را از سالن نمایشگاه بیرون کند.

در آستانه برگزاری جشنواره و بازار فیلم آن، کارمندان قراردادی جشنواره نامه‌ای سرگشاده منتشر کردند که در آن خواستار «آتش بس فوری» در غزه، «آزادی همه گروگان‌ها» و «واکنش نهادی قوی‌تر به کشتار انسان ها در غزه» شده بودند و آن را «حمله فعلی به زندگی فلسطینی‌ها» نامیده بودند.

این اعتراضات در حالی صورت می گیرد که درخواست‌های آتش‌بس در غزه به اوج رسیده و نزدیک به ۲۹۰۰۰ نفر بر اثر بمباران اسرائیل و ورود نیروهای زمینی به این منطقه کشته شده‌اند.در همین حال امیدها برای دستیابی به آتش‌بس در مذاکرات آخر هفته در قطر روز یکشنبه کمرنگ شد و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفت که برنامه‌های حمله زمینی به رفح در جنوب نوار غزه را ادامه خواهد داد.

لینک گزارش:

https://www.euronews.com/culture/2024/02/02/berlinale-appeals-for-iranian-2024-golden-bear-contenders-maryam-moghaddam-and-behtash-san

https://www.berlinale.de/en/2024/programme/202414269.html

https://www.berlinale.de/en/2024/programme/202411929.html

https://www.berlinale.de/en/2024/programme/202405386.html

https://www.berlinale.de/en/2024/programme/202409254.html

https://www.berlinale.de/en/2024/programme/202406618.html

https://www.berlinale.de/en/2024/news-press-releases/252233.html

https://deadline.com/2024/02/pro-palestinian-supporters-stage-protest-at-berlinale-market-1235829819/

https://www.tagesschau.de/inland/regional/berlin/rbb-politik-wertet-israel-kritik-bei-preisverleihung-als-schaden-fuer-die-berlinale-100.html

کد خبر 18648

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =