۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۴
حجاب زنان مسلمان در صربستان

اسلام یکی از ادیان سنتی صربستان است که قرن هاست در قلمرو آن حضور داشته است. تعداد فزاینده ای از زنان مسلمان در صربستان، به ویژه زنان زیر 18 سال، تصمیم به پوشیدن حجاب می گیرند. حجاب لباسی است که نمایانگر عفت در اسلام است. توجه به این نکته ضروری است که حجاب را نباید با برقع اشتباه گرفت، حجاب بخشی از پوشش سنتی معمول زنان مسلمان است، در حالی که برقع یک نوع لباس منسوخ است که صورت را کاملا می پوشاند.

                                                             

    اسلام یکی از ادیان سنتی صربستان است که قرن هاست در قلمرو آن حضور داشته است. مسلمانان در جمهوری صربستان عمدتاً در دو جامعه سازماندهی شده اند:

 1. جامعه اسلامی صربستان، که دفتر مرکزی آن در بلگراد است.

 2.جامعه اسلامی در صربستان با دفتر مرکزی در نووی پازار.

  تعداد فزاینده ای از زنان مسلمان در صربستان، به ویژه زنان زیر 18 سال، تصمیم به پوشیدن حجاب می گیرند. حجاب لباسی است که نمایانگر عفت در اسلام است. توجه به این نکته ضروری است که حجاب را نباید با برقع اشتباه گرفت، حجاب بخشی از پوشش سنتی معمول زنان مسلمان است، در حالی که برقع یک نوع لباس منسوخ است که صورت را کاملا می پوشاند.در صربستان به ندرت زنانی را می بینیم که صورت خود را کاملاً پوشانده باشند. اسلام همچنین پوشیدن لباس هایی را که خط بدن را برجسته می کند ممنوع کرده است، اما زنان جوان مسلمان اغلب از این قانون پیروی نمی کنند، حتی کسانی که در مدارس (مدارس دینی) شرکت می کنند. با وجود داشتن حجاب، زنان حق ارائه مدارک شخصی را دارند، زیرا عکس گرفتن با روسری که صورت را نپوشاند مجاز است.

رابطه بین زنان مسلمان و غیر مسلمان در صربستان موضوع پیچیده ای است که می توان آن را از چند زاویه دید. اخیرا در یک میزگرد که موضوع آن "پوشش زنان در اسلام" بود، هفت دختر و یک زن به طور علنی تعهد خود را به داشتن حجاب اعلام کردند. از حجاب و معنای آن تعبیر دیگری وجود دارد. برخی آن را یک انتخاب مد می دانند، در حالی که برخی دیگر آن را یک تعهد می دانند که متضمن رعایت قوانین رفتاری سختگیرانه است. داشتن حجاب نیز مستلزم پوشیدن لباس های بلند و راحت و رعایت سایر هنجارها است.پیام دختران با حجاب ممکن است متفاوت باشد، اما مهم این است که این سنت مخالف آزادی ها و حقوق زنانه نباشد. صربستان یک کشور سکولار است که آزادی مذهب را تضمین می کند. قانون منع تبعیض از شهروندان در برابر تبعیض مبتنی بر وابستگی مذهبی محافظت می کند. این بدان معناست که همه حق دارند بدون تبعیض به دین خود عمل کنند و از نمادهای مذهبی از جمله حجاب استفاده کنند.

در صربستان، آگاهی فزاینده ای نسبت به نیاز به احترام به هویت های مذهبی و فرهنگی مختلف وجود دارد. اکثر مردم نسبت به پوشیدن حجاب و سایر اعمال مذهبی مدارا می کنند. در نتیجه، رابطه بین زنان مسلمان و غیرمسلمان در صربستان پویا است و به نگرش‌های فردی، آموزش، سنت و آگاهی از حقوق و آزادی‌ها بستگی دارد. تحصیل حق و تکلیف هر زن مسلمان از جمله باحجابان است.یک زن مسلمان تحت پوشش صربستان حق تحصیل در کالج ها و دانشگاه ها را دارد. در اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد: در صربستان، هیچ قانونی وجود ندارد که حجاب را در کالج ها یا دانشگاه ها ممنوع کند. زنان مسلمان بدون توجه به تعلقات مذهبی خود حق تحصیل دارند. بسیاری از زنان مسلمان در صربستان تحصیلات خود را با موفقیت در سطوح مختلف به پایان می رسانند. آنها در کالج ها ثبت نام می کنند، در سخنرانی ها شرکت می کنند و مانند سایر دانش آموزان در امتحان شرکت می کنند.

جامعه اسلامی صربستان از آموزش زنان مسلمان حمایت می کند و اهمیت یادگیری و دانش را ترویج می کند. سازمان ها و انجمن هایی وجود دارند که از دانشجویان دختر حمایت می کنند. داشتن حجاب انتخاب شخصی هر زن است. اگر زن مسلمانی بخواهد در دوران مدرسه حجاب داشته باشد، این حق اوست و هیچ کس نباید برای آن تبعیض قائل شود. به عنوان آخرین راه، زنان مسلمان در صربستان بدون توجه به حجاب یا عدم رعایت حجاب، حق تحصیل دارند. احترام به حقوق و آزادی انتخاب آنها مهم است.

1402/12/08

کد خبر 18650

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =