نقش سنتی پادشاهان در انتخاب امامان در یوروبولند نیجریه

سازمان نگرانی از حقوق مسلمانان (MURIC)به مسلمانان در یوروبالند توصیه کرده است که جلوی نفوذ پادشاهان بر انتخاب امامان بر مسلمانان در این سرزمین را بگیرند. این گروه اعلام می دارد که این اقدام قدیمی یکی از هنجارهای نادرست مذهبی- اجتماعی در جامعه یوروبا به حساب می آید . برخلاف اصول اسلامی، پادشاهان یوروبا تأثیر شگرفی بر تعین امامان در قلمرو خود دارند .

سازمان نگرانی از حقوق مسلمانان (MURIC)به مسلمانان در یوروبالند توصیه کرده است که جلوی نفوذ پادشاهان بر انتخاب امامان بر مسلمانان در این سرزمین را بگیرند. این گروه اعلام می دارد که این اقدام قدیمی یکی از هنجارهای نادرست مذهبی- اجتماعی در جامعه یوروبا به حساب می آید . برخلاف اصول اسلامی، پادشاهان یوروبا تأثیر شگرفی بر تعین امامان در قلمرو خود دارند . این موضوع از زمان ظهور اسلام در یوروبالند که به قرن شانزدهم میلادی بازمی‌گردد، مرسوم بوده است. در حال حاضر نیز این عمل در بسیاری از شهرهای یوروبالند جاری است ، به‌ویژه زمانی که امامی از دنیا می‌رود و قرار است امام جدیدی بجای آن منصوب شود ،این نقش بسیار پر رنگ خود را جلوه می کند .

بنابر گزارش این نهاد مردمی و مذهبی ، این اقدام یک عمل اشتباه، قدیمی و نفرت انگیز است، زیرا پادشاه هیچ نقشی در تعیین امام بر اساس دین و شریعت اسلام ندارند. در حال حاضر، برخی از بحران‌ها در شهرهای یوروبالند را می‌توان در این پدیده زشت متصور شد . متاسفانه این موضوع در جایی که  شاه آن منطقه ، مسلمان نیست به مراتب بدتر از جاهای دیگر است. 

MURIC  به مسلمانان در یوروبالند هشدار می دهد که خود را از این قید و بندها رها کنند. این گروه اعلام می دارد این توصیه را به منظور شفاف سازی و دوری از هرگونه شک و شبهه مطرح می کند و قصد طرفداری و یا رویارویی با اوبا (شاه) و یا امام را ندارد .  آنچه که معلوم است جایگاه این دو کاملاً با هم متفاوت هستند . در واقع اوبا نقشی بزرگتر از امام دارد، او ریاست کل جامعه ، اعم از مسلمان و مسیحی را بر عهده دارد، این در حالی است که امام تنها رئیس بخش مسلمان در این جامعه است . هم مسلمانان و هم مسیحیان، اوبا را به عنوان حاکم سنتی خود قبول دارند ، اما آنچه ما می گوییم این است که اوبا نباید در امور مذهبی آنها دخالت کند.

مطلب دیگر این است که اوبا چنین قدرت عظیمی را فقط بر مسجد و امامان اعمال می کند و در عوض چنین نقش و یا سختگیری را بر کلیسا و اسقف ندارد. مسلمانان باید در این مورد فکر جدی کنند و از هر وسیله قانونی برای رهایی از این مشکل، تلاش کنند . امت مسلمانان در سرزمین یوروبا تا زمانی که این کار را انجام ندهند، نمی توانند پیشرفت واقعی داشته باشند.

ما از سازمان‌های اسلامی مربوطه می‌خواهیم که روشنگری مردم مسلمان یوروبالند را برای دستیابی به اختیار برای تعیین امام را افزایش دهند. جامعه امامان در یوروبالند، امت اسلامی جنوب غربی نیجریه (MUSWEN)  و سایر سازمان های اسلامی نقش بزرگی در این زمینه دارند.

این سیاست و رویکرد در زمان جاهلیت نیجریه توسط خود مسلمانان در این سرزمین ها مرسوم شده است . آنچه روشن است این است که مسلمانان برای تغییر آن،  نیاز به انقلاب ندارند. تنها چیزی که لازم است اراده معنوی برای متوقف کردن آنرا باید داشته باشند. آنچه مسلمانان برای رهایی از کنترل حاکمان سنتی به آن نیاز دارند، تغییر طرز فکر و عزم راسخ برای رهایی خود از بردگی سنتی است. قرآن مجید می فرماید: «خداوند حال هیچ قومی را تغییر نمی دهد تا آن که خود آنرا تغییر دهند.

این گروه در ادامه از مسلمانان سراسر جنوب غرب خواستند که از مراجعه به دادگاه در مورد اختلافات مربوطه خودداری کنند. زیرا که اکثر قضات در این منطقه غیرمسلمان هستند و از درک دیدگاه های اسلامی عاجز هستند و بطور یقین رای را به نفع مسلمانان صادر نخواهند کرد .  روشنگری بهترین رویکرد برای غلبه بر این رسم سنتی در این منطقه است .

منابع:

https://muslimnews.com.ng/2024/01/09/stop-influence-of-kings-on-yoruba-imams-muric-says-practice-traceable-to-some-imamate-mussle-in-southwest/

کد خبر 18930

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =