۲۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۹
تأثیر فرهنگ عامه بر جوانان نیجریه

جوانان محرک هر فرآیند توسعه ای در جامعه هستند. آنها همچنین تا حد زیادی رشد و توسعه هر جامعه را تعیین می کنند. جوانان در سرتاسر جهان اغلب در شرایط و موقعیت اجتماعی- اقتصادی متفاوتی رشد می کنند و همچنین دیدگاه های متفاوتی در مورد کمک های خود در توسعه جامعه خود دارند.

جوانان محرک هر فرآیند توسعه ای در جامعه هستند. آنها همچنین تا حد زیادی رشد و توسعه هر جامعه را تعیین می کنند. جوانان در سرتاسر جهان اغلب در شرایط و موقعیت اجتماعی- اقتصادی متفاوتی رشد می کنند و همچنین دیدگاه های متفاوتی در مورد کمک های خود در توسعه جامعه خود دارند.

 فرهنگ عامه تأثیر زیادی بر جوانان دارد. این به این دلیل است که جوانان افرادی هستند که هنوز در سنین رشد خود هستند و بنابراین به راحتی تحت تأثیر اتفاقاتی که در اطراف او رخ می دهد، خوب یا بد قرار می گیرند . به عبارتی جوانان مصرف کنندگان اصلی فرهنگ عامه هستند و تأثیر فرهنگ عامه بر زندگی آنها بیشتر از گذشته بوده و گسترده تر نیز شده است.

2.jpg

اصطلاح فرهنگ عامه بسته به اینکه چه کسی از آن استفاده می کند و زمینه ای که در آن استفاده می شود، معانی و تعابیر متعددی دارد. مک گاها (2015) فرهنگ عامه را به عنوان مجموعه ای از نگرش ها، ایده ها، تصاویر، دیدگاه ها و سایر رویدادها در جریان اصلی یک فرهنگ تعریف می کند.کراسمن (2017) فرهنگ عامه را به عنوان مجموعه محصولات فرهنگی مانند موسیقی، فرهنگ سایبری، فیلم، تلویزیون، مد و رادیو تعریف می کند که توسط اکثریت جمعیت یک جامعه مصرف می شود. فرهنگ عامه جوانان به فعالیت‌های فرهنگی مختلفی اشاره دارد که جوانان وقت خود را روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند، که برخی از آنها شامل تلویزیون، فیلم، اینترنت، موسیقی، اما به چند مورد اشاره می‌شود (دانکن-آندراد،2010) .

فرهنگ عامه از آداب و رسوم و رفتارهای پذیرفته شده توسط اکثریت توده ها در مقطع زمانی معین تشکیل شده است. ظهور فرهنگ عامه در دنیای جهانی شده به ویژه در میان جوانان، به دلیل ظهور فناوری جدید، به ویژه رسانه های جدید و جمعی، ضروری ساخته است. فرهنگ عامه تقریباً با هر جنبه ای از جامعه ارتباط تنگاتنگی پیدا کرده است . بنابرین در دسترس بودن برای اکثریت توده ها یکی از ویژگی های کلیدی فرهنگ عامه است.

فرهنگ عامه تأثیرات مثبت و منفی بر زندگی جوانان نیجریه ای و در ظرفیت آنها برای کمک به توسعه اجتماعی دارد. برای جوانان فرصتی فراهم می کند تا بتوانند خود را ابراز کنند و احساسات و نظرات خود را در میان خود به اشتراک بگذارند. فرهنگ عامه به جوانان امکان می دهد خلاق تر باشند و افق خود را گسترش دهند و به آنها کمک کند تا هویت خود را کشف و گسترش دهند.

برخی از تأثیرات منفی فرهنگ عامه بر جوانان نیجریه شامل این واقعیت است که فرهنگ عامه گاهی اوقات هوش، سخت کوشی و یادگیری را در بین جوانان دلسرد می کند. به عنوان مثال، در یک پست فیس بوک، کاربر این پست را منتشر کرد: «30 میلیارد دلار در حساب کاربری شما یا بورسیه تحصیلی رایگان برای تحصیل در هر دانشگاهی که انتخاب می کنید، کدام یک را انتخاب می کنید؟. نظرات هشداردهنده بود زیرا بیش از 80 درصد از افرادی که به این پست پاسخ دادند، پول را به فرصت تحصیل رایگان انتخاب کردند. این نشان می‌دهد که چگونه تصاویر مختلفی که توسط هنرمندان نوجوان در نماهنگ‌ها و برنامه‌های تلویزیونی به تصویر کشیده می‌شود، بر جوانان تأثیر منفی گذاشته است و این اغلب بر ظرفیت آنها برای مشارکت معنادار در توسعه جامعه تأثیر می‌گذارد. همچنین، از آنجایی که جوانان معمولاً تمایل زیادی به پذیرش اجتماعی و همسالان دارند، اشکال مختلف فرهنگ عامه می‌تواند باعث نارضایتی جوانان از تصویر و ظاهر خود شود. علاوه بر این، به تصویر کشیدن خشونت، رابطه جنسی، مصرف مواد (مصرف مواد مخدر و الکل) و عامیانه و زبان های زننده بازتاب منفی جدی بر جوانان دارد.

موسیقی یکی از محبوب ترین اشکال فرهنگ عامه است که در بین جوانان نیجریه جذابیت زیادی دارد. ژانرهای مختلفی از موسیقی عامه پسند وجود دارد که هر کدام هنرمندان مربوط به خود را دارند. موسیقی ابزاری قدرتمند و مؤثر برای برقراری ارتباط به ویژه در بین جوانان است. راه های مختلفی وجود دارد که از طریق آنها موسیقی می تواند بر ظرفیت جوانان برای مشارکت معنادار در توسعه اجتماعی تأثیر مثبت بگذارد . موسیقی می تواند به عنوان ابزاری توسط جوانان برای آشکار ساختن رنج های مردم نیجریه استفاده شود. آهنگ تیمایا در مورد استفاده از زور و خشونت در برخورد با مردم دلتای نیجر بر سر مسائل مربوط به کنترل منابع صحبت می کند. جوانان می توانند از موسیقی برای بیان احساسات و عواطف خود استفاده کنند. همچنین می تواند توسط جوانان برای ترویج و حفاظت از میراث فرهنگی مردم نیجریه و همچنین برای ترویج ارزش های اخلاقی خوب استفاده شود.

علیرغم تأثیرات مثبت، موسیقی معاصر بیش از آنکه مفید باشد به جوانان نیجریه آسیب رسانده است. این امر به شدت بر ظرفیت آنها برای مشارکت مثبت در توسعه اجتماعی تأثیر گذاشته است. از زمان معرفی موسیقی راک، اشعار موسیقی و ویدئوها دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است.  از دهه 2000، موزیک ویدیوهای نیجریه ای به ویژه با اشاره به خشونت، مواد مخدر، رابطه جنسی و برهنگی زنان واضح تر شده است. بیشتر این چیزهایی که در موسیقی معاصر به تصویر کشیده می شود، بر ذهن جوانان نیجریه ای تأثیر منفی می گذارد.

موسیقی همچنین باعث ایجاد انزواگرایی اجتماعی در بین جوانان نیجریه ای شده است، زیرا به جای گذراندن وقت خود با دوستان، ترجیح می دهند وقت خود را تنها با گوش دادن به موسیقی یا تماشای موزیک ویدیو بگذرانند. همچنین، حتی زمانی که آنها با دوستان خود ملاقات می کنند، موضوع بحث آنها همیشه بر آنچه در این ویدیوها تماشا کرده اند و اینکه چگونه می توانند آن را در زندگی خود به واقعیت تبدیل کنند، متمرکز است. همچنین موضوع شیء سازی جنسی و ترویج رابطه جنسی قبل از ازدواج مرسوم شده است . بیشتر نماهنگ‌های نیجریه‌ای معاصر، تمایلات جنسی زنان را تنزل می‌دهند و به شکل‌گیری دیدگاه غالب مردانه نسبت به تمایلات جنسی کمک می‌کنند. زنان اغلب به عنوان اشیاء جنسی در این ویدئوها به تصویر کشیده می شوند. همچنین، اشعار موسیقی معاصر اغلب رابطه جنسی قبل از ازدواج را در بین جوانان تشویق می کند. این امر منجر به از دست دادن حیثیت در میان جوانانی شده است که اکنون رابطه جنسی قبل از ازدواج را یک ضرورت و گام مهم تمدنی می دانند.

بیشتر اشعار موسیقی حاوی کلمات و جملات زننده است و همین امر باعث شده است که جوانان در استفاده از این کلمات هیچ ترسی تداشته باشند . به عنوان مثال، برخی از دختران در حال حاضر برای مردان خوب است که آنها را "عوضی" خطاب کنند. همچنین برخی از اشعار موسیقی حاوی کلماتی است که جوانان را به بی احترامی به مقامات تشویق می کند. نحوه لباس پوشیدن جوانان نیز تحت تأثیر موزیک ویدیوهای نیجریه قرار گرفته است. به عنوان مثال، دختران در حال حاضر ترجیح می دهند به دلیل آنچه در این موزیک ویدیوهای معاصر تماشا می کنند، لباس تحریک آمیز بپوشند. جوانان و کودکان  اکنون خالکوبی می کنند و شلوار جین ناهموار و مدل موهای خشن را ترجیح می دهند. همه اینها به انحطاط اخلاقی و از بین رفتن ارزش های اخلاقی منجر شده است.

تاثیر منفی دیگر را می توان در مصرف الکل و مواد مشاهده کرد. استفاده از مواد مخدر و سایر مواد در فرهنگ عامه، به ویژه آنطور که در نماهنگ های معاصر به تصویر کشیده شده است، اغلب این برداشت را به جوانان می دهد که آنها چیزی بسیار جالب و جذاب هستند . استفاده از مواد مخدر و نوشیدن الکل در موزیک ویدیوهای خود، برای جوانان نیجریه ای عادی شده است  و مدام در تلاش هستند تا از آنها تقلید کنند و آنها را آزمایش کنند. به طور کلی، تأثیر منفی اشعار ، موسیقی، ویدئوها و خود هنرمندان بر جوانان و ظرفیت آنها برای توسعه اجتماعی این است که جوانان دیگر به سخت کوشی یا به ارزش علم و آموزش اعتقاد ندارند. تنها چیزی که آنها به آن اهمیت می دهند این است که مانند نوازندگانی که آنها را الگوی خود می دانند، در کمترین زمان مانند آنها به پول و سرمایه کلان برسند. تأثیر بلندمدت این امر بر جامعه، شیوع جرایم سایبری، موارد تجاوز جنسی، آدم ربایی، سرقت، استفاده از خشونت و غیره است.

اشکال مختلف فرهنگ عامه اغلب جوانان را به این باور می‌رساند که آنچه را که تماشا می‌کنند و به آن گوش می‌دهند، روند و رفتار قابل قبول است. اثر درازمدت همه اینها ناتوانی یا عدم تمایل جوانان (که قرار است رهبر فردا باشند) برای به دست گرفتن ردای رهبری است.

می توان دریافت که اشکال مختلف فرهنگ عامه تأثیرات مثبت زیادی بر زندگی جوانان دارد و همچنین نشان می دهد که علیرغم این تأثیرات مثبت فرهنگ عامه بر جامعه، پیامدهای فاجعه باری نیز بر ظرفیت جوانان برای توسعه دارد. این کار با بیان اینکه فرهنگ عامه پس از مدیریت صحیح، می تواند نیروی خوبی برای جوانان نیجریه ای باشد، به پایان می رسد، اما زمانی که آنها به درستی در مورد استفاده صحیح از اشکال مختلف فرهنگ عامه به ویژه رسانه های جدید و جمعی آموزش نبینند، نتیجه نهایی استفاده از اشکال مختلف فرهنگ عامه، انحطاط جامعه را بدنبال خواهد داشت.

منابع :

https://stephanieeffevottu.com/2021/04/23/

کد خبر 19084

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =