افزایش تعداد نمایندگی‌های دیپلماتیک خارجی در قزاقستان

به گفته وزارت امور خارجه قزاقستان این کشور با 187 کشور دنیا روابط دیپلماتیک برقرار کرده‌است. امروزه افزون بر 71 سفارت خارجی و 32 دفتر نمایندگی سازمان بین‌المللی ، 24 سرکنسولگری و یک کنسولگری نیز در قزاقستان وجود دارد.

از جمله کشورهایی که در پایتخت قزاقستان سفارت دارند می‌توان به کشورهای ایران، آمریکا، کره‌ی جنوبی، امارات، ژاپن، فرانسه و ... اشاره کرد. از جمله کشورهایی که در آلماتی سرکنسولگری دارند می‌توان به کشور ایران، افغانستان، چین، فرانسه، ایالات متحده آمریکا و قرقیزستان اشاره نمود که در مجموع 19 کشور هستند. همچنین کشورهایی که در آکتائو قزاقستان سرکنسولگری دارند کشورهای ایران، آذربایجان، ترکیه، ترکمنستان و ازبکستان هستند.

به گفته این وزارت، تعداد نمایندگی‌های دیپلماتیک خارجی که در جمهوری قزاقستان افتتاح می‌شوند به طور مداوم در حال افزایش است.

همچنین لازم به ذکر است که نشست سنتی سالانه مارسلو ابرارد وزیر امور خارجه مکزیک با هیئت دیپلماتیک معتبر در این کشور در روزهای 12 تا 13 ژانویه در مکزیک برگزار شد. در این نشست، وزیر ابرارد از افتتاح پنج سفارت جدید مکزیک در سال 2023 از جمله در قزاقستان خبر داد.

گفتنی است پیش از این ، قاسم ژومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان با کنستانتینوس کومبوس، وزیر امور خارجه قبرس نیز دیدار و در نتیجه این دیدار مقرر شد سفارت قبرس در قزاقستان به زودی افتتاح شود.

منبع:

https://www.inform.kz/ru/chislo-inostrannih-dipmissiy-vkazahstane-postoyanno-rastet-mid-rk-c273db

کد خبر 19319

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =