آغاز فستیوال بین‌المللی فیلم کوتاه آلمان به رغم تحریم صدها فیلمساز

هفتادمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه آلمان به رغم تحریم صدها فیلمساز جهان چهارشنبه اول مه، برنامه شش روزه خود را در شهر اوبرهاوزن در غرب آلمان آغاز کرد. شمار زیادی از فیلمسازان، این فستیوال را در اعتراض به سخنان مدیر آن علیه مخالفان نسل کشی در باریکه غزه تحریم کرده‌اند.

«لارس هنریک گاس» که از سال ۱۹۹۷ میلادی به این سو مدیریت یکی از قدیمی ترین فستیوال‌های بین‌المللی فیلم کوتاه را در اوبرهاوزن آلمان به عهده دارد. او تا پیش از حمله روز ۷ اکتبر سال پیش، به خاطر مدیریت هوشمندانه فستیوال از محبوبیت زیادی در میان سازندگان فیلم‌های کوتاه جهان برخوردار بود، اما با این ماجرا در میان آن‌ها وضعیت تازه‌ای یافت.

آغاز فستیوال بین‌المللی فیلم کوتاه آلمان به رغم تحریم صدها فیلمساز

 لارس هنریک گاس، روز بیستم اکتبر، در متنی که در سایت فیس بوک فستیوال فیلم کوتاه منتشر کرد، بیانیه‌ای مبنی بر همبستگی با اسرائیل منتشر و مردم آلمان را به شرکت در تظاهراتی فراخواند که در پشتیبانی از اسرائیل و محکومیت مخالفان حمله نظامی اسرائیل به غزه در آلمان برپا شد. فراخوان او یکجانبه بود و به حمله انتقامی خونین اسرائیل به غزه که تا آن زمان هزاران قربانی گرفته و بخش بزرگی از باریکه غزه را غیرقابل سکونت کرده بود، اشاره ای نداشت.
پس از انتشار این متن، روز اول نوامبر گذشته در شبکه‌های اجتماعی متنی با امضای هزار و ۵۰۰ هنرمند سراسر جهان در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافت که از هنریک گاس به این دلیل که دیدگاه شخصی خود را در سایت فستیوال منتشر کرده بود انتقاد کردند و از او خواستند که حرف خود را پس بگیرد. اما مدیر فستیوال بین‌المللی فیلم کوتاه حاضر به این امر نشد و تنها توضیح داد که فراخوان او به معنای نادیده گرفتن حقوق مردم فلسطین نیست، بلکه تنها علیه حمله حماس در روز ۷ اکتبر و رشد یهودستیزی در آلمان بوده است. در پی خودداری مدیر فستیوال از پس گرفتن بیانیه خود، صدها تن از فیلمسازانی که قرار بود در فستیوال امسال شرکت کنند و فیلم‌های خود را برای نمایش فرستاده بودند اعلام کردند که به اوبرهاوزن نمی روند و موافق نمایش کارهای خود در هفتادمین دوره این فستیوال نیز نیستند.

کنش و واکنش‌ها در این ماجرا مدیریت فستیوال را بر آن داشت که برنامه‌های هفتادمین دوره فسیتوال را با نشستی تحت عنوان «اشتیاق برای آزادی اعتراض»آغاز کند. در این نشست، که از ساعت یک بعد از ظهر امروز، چهارشنبه اول ماه مه، ۱۱ اردیبهشت آغاز شد.

شهردار اوبرهاوزن و حومه، وزیر فرهنگ و علوم ایالت نوردراین وستفالن، مدیر فستیوال، یک جامعه شناس و یک منتقد فیلم درباره رابطه سیاست و هنر به بحث و گفت‌وگو نشستند.

این گفت‌وگوها مسیری مخالف با انتقادهای تحریم کنندگان جشنواره داشت و محور آن آزادی هنر در واکنش به رویدادهای سیاسی بود. در پایان این نشست، برنامه نمایش فیلم‌های کوتاهی آغاز شد که گرانی گاه آن‌ها امسال رویدادهای ورزشی تاریخی متعلق به سال‌های دهه بیست قرن بیستم تا دهه سی قرن بیست و یکم است. به این ترتیب، محتوای اصلی فستیوالی که به خاطر پشتیبانی مدیر آن از اسرائیل بیش از همیشه سیاسی شده است، ارتباطی با سیاست ندارد.

به گفته مسئولان فستیوال ، تا روز ششم مه ۴۵۰ فیلم کوتاه به نمایش گذاشته می‌شوند. فستیوال پنج برنامه رقابتی دارد که ۱۱۷ فیلم در آن‌ها به نمایش در می‌آیند و بیش از ۳۰۰  فیلم دیگر در بخش های فرعی اکران می شوند. برای فیلم های برتر در پنج بخش رقابتی در مجموع ۴۳ هزار یورو جایزه در نظر گرفته شده است.

در هفتادمین دوره فستیوال فیلم های کوتاه، امسال ۹۰۰ کارشناس رشته فیلمسازی، روزنامه نگار و منتقد سینما از ۶۰ کشور جهان حضور دارند، اما با توجه به انتقادها و اعتراض‌ها، فضای فستیوال به گرمی همیشه نیست.

آغاز فستیوال بین‌المللی فیلم کوتاه آلمان به رغم تحریم صدها فیلمساز

جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه اوبرهاوزن در سال ۱۹۵۴ بنیانگذاری شد و یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های فیلم کوتاه در جهان و یکی از جایگاه‌های بین‌المللی اصلی برای فرم کوتاه است. جشنواره فیلم اوبرهاوزن، در راستای برنامه‌های آموزش بزرگ‌سالان پس از جنگ دوم جهانی به ابتکار «هیلمار هوفمن» شکل گرفت که در آن زمان مدیریت «مدرسه عالی مردم» را به عهده داشت.

      منبع: Waz

کد خبر 19450

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =