پس از شش سال حبس شیخ "ابراهیم زکزاکی" و همسرش، دادگاه نیجریه رای بر بی گناهی رهبر «جنبش اسلامی» این کشور داد و بالاخره چهارشنبه گذشته او را آزاد کرد.

کاظم مهرنیا

پس از شش سال حبس شیخ "ابراهیم زکزاکی" و همسرش، دادگاه نیجریه رای بر بی گناهی رهبر «جنبش اسلامی» این کشور داد و بالاخره چهارشنبه گذشته او را آزاد کرد.

پس از اینکه دادگاه عالی استان "کادونا" شیخ زکزاکی و همسرش را از تمام اتهامات وارده مبرا دانست، مقامات دولت نیجریه او را آزاد کردند. این حکم نشان داد، ادعاهای مقامات پلیس و سیاسی نیجریه طی این مدت کذب بوده و رهبر جنبش اسلامی این کشور و همسرش با اتهام های واهی شش سال از عمر خود را در زندان گذرانده اند.

شیخ زکزاکی، همسرش و یکی از فرزندانشان در دسامبر ۲۰۱۵ میلادی در جریان حمله ارتش و نیروهای پلیس نیجریه به منزل و حسینیه وی در شهر "زاریا" در استان "کادونا"ی نیجریه که در آن مراسم اربعین حسینی برگزار شده بود، بازداشت شدند؛ در این حمله حدود ۲ هزار نفر از شیعیان نیجریه که سه نفر از آنها فرزندان شیخ زکزاکی بودند، به شهادت رسیدند. سه تن دیگر از فرزندان رهبر جنبش اسلامی نیجریه یک سال قبل در مراسم روز جهانی قدس در سال ۲۰۱۴ میلادی به ضرب گلوله نیروی پلیس این کشور به شهادت رسیده بودند.

به دنبال حمله ارتش و نیروهای امنیتی دولت نیجریه به «حسینیه بقیه الله» (عج)، شیخ ابراهیم زکزاکی به شدت مجروح شد و بر اثر شدت جراحت‌های وارده یکی از چشمان خود را به طور کامل از دست داد و چشم دیگر وی نیز در آستانه نابینایی قرار گرفت.

منابع خبری نیجریه اعلام کردند که در آخرین جلسه محاکمه هشت ساعته شیخ زکزاکی و همسرش، قاضی اتهامات علیه او و "زینت ابراهیم" را که شامل هشت اتهام از جمله اخلال در نظم عمومی و برگزاری تجمعات غیرقانونی بود، تبرئه کرد.

دفتر شیخ زکزاکی و دختر وی یک روز قبل از آزادی رهبر جنبش اسلامی نیجریه از تبرئه و احتمال آزادی او خبر داده بودند که روز چهارشنبه گذشته این حکم اجرا شد.

ملاحظات کارشناسی:

۱-نیجریه، پرجمعیت‌ترین کشور قاره آفریقا است و بیش از نیمی از جمعیت (حدود ۱۷۰ میلیونی) آن مسلمان هستند و شیعیان این کشور، پرجمعیت‌ترین گروه شیعی در قاره آفریقا به شمار می روند، که بر اساس برخی آمارها حدود ۱۰ میلیون نفر می باشند. مسیحیان نیز کمتر از نیمی از جمعیت این کشور آفریقایی را تشکیل می دهند.

۲-نیجریه یکی از کشورهایی است که مقامات نظامی آنان به شدت تحت تاثیر تفکر وهابیت قرار گرفته و عربستان همواره تلاش داشته تا اسلام سلفی و گرایش‌های وهابیت را در آن تقویت نماید که ظهور گروه تروریستی "بوکو حرام" در نیجریه نیز در همین راستا می باشد.

۳-دولت نیجریه به ویژه طی سال‌های اخیر روابط سیاسی و اقتصادی خود را با کشورهایی، چون عربستان گسترش داده و برای بهره مندی از کمک‌های مالی این کشور و متحدانش بسیاری از سیاست‌های خود را در راستای منافع و خواست وهابیون تنظیم می‌کند.

۴-«مداوی بن محمد الرشید» استاد مرکز خاورمیانه مدرسه علوم سیاسی و اقتصادی لندن در این باره می‌گوید: "ظهور قارچ گونه گروه‌های تروریستی در آفریقا، چون بوکوحرام در نیجریه و کشورهای همجوار، با حمایت لجستیکی، مالی و تسلیحاتی مستقیم دولت سعودی امکان پذیر شده است.

۵-خبرگزاری فرانسه در گزارشی خاطرنشان کرده که ریاض از حمله به شیعیان در نقاط مختلف جهان حمایت می کند.

۶-در سال های اخیر به دنبال رشد شیعه در نیجریه تبلیغ های ضد شیعی گروه سلفی "ازاله البدعه" نیجریه علیه شیعیان این کشور افزایش یافته و حتی این گروه آشکارا از سرکوب نظامی در "زاریا" بارها حمایت کرده و حتی خواستار اقدامات شدیدتری نسبت به شیعیان نیجریه شده است.

۷-پیش بینی می شود، اگر چه شیخ زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه و همسرش پس از شش سال حبس غیرقانونی دولت نیجریه آزاد شده اند، اما با توجه به برنامه های وهابیون در نیجریه و اطاعت مقامات این کشور از عربستان، فشار بر شیعیان این کشور همچنان تداوم خواهد داشت و عربستان؛ پشت پرده فشار بر شیعیان نیجریه نقش اصلی را بر عهده دارد.

منبع: خبرگزاری فرانسه(۱۰مرداد۱۴۰۰/۰۱/۰۸/۲۰۲۱)

--------------------------------------------------

کد خبر 7538

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =