کمیسیون حقوق بشر اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرد: در حمله پلیس نیجریه به شرکت کنندگان در مراسم عاشورا، دستکم یک نفر کشته و چند نفر زخمی شدند.

کاظم مهرنیا

کمیسیون حقوق بشر اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرد در حمله پلیس نیجریه به شرکت کنندگان در مراسم عاشورا، دستکم یک نفر کشته و چند نفر زخمی شدند.

کمیسیون حقوق بشر اسلامی که مقر آن در لندن است اعلام کرد مطابق اخبار رسیده، پس از پایان مراسم عاشورا در شهر سوکوتو (Sokoto)، پلیس نیجریه به طرف حاضران در این مراسم آتش گشوده است.

این نهاد حقوق بشری حال دو نفر از زخمی شدگان را وخیم گزارش و اضافه کرد: مراسم عاشورا در این شهر نیجریه، مسالمت آمیز بود و معلوم نیست چرا پس از پایان مراسم، پلیس بر روی مردم آتش گشود.

مسعود شجره، رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی‏، حمله پلیس و ارتش نیجریه به مراسم دینی جنبش اسلامی مردم نیجریه را اقدامی تکراری و آشنا توصیف کرد و از مقامات دولتی و قضایی نیجریه خواست هر چه سریعتر به خشونت علیه مسلمانان پایان دهند.

شیعیان در نیجریه که بیشترشان در شمال غرب این کشور و ایالت‌های کادونا، کانو و سوکوتو ساکن هستند، هنگام انجام آیین‌های مذهبی تاکنون ده‌ها بار هدف حملات مسلحانه ارتش و پلیس نیجریه قرار گرفته اند که منجر به شهادت و زخمی شدن صدها نفر از آنان شده است.

منبع:روسیه الیوم/20/08/2021(29/05/1400)

ملاحظات کارشناسی:

1-در حمله به تجمع مذهبی مسلمانان نیجریه از جمله عزاداران حسینی در این کشور، طی حدود شش سال گذشته، بیش از هزار نفر از شیعیان هدف گلوله نیروهای دولتی قرار گرفتند و به شهادت رسیدند و برخی در گورهای دسته جمعی مدفون شدند.

2-برابر اخبار واصله، حال شیخ ابراهیم زکزاکی رئیس نهضت اسلامی نیجریه که به تازگی و پس از ناکامی دولت در اثبات اتهامات وارده به وی آزاد شده بسیار وخیم است.

3- تاخیر در مداوای جراحات وی بر اثر شلیک گلوله و ترکش‏، موجب شده سلامتی شیخ ابراهیم زکزاکی و همسر مجروحش به شدت در معرض خطر قرار گیرد.

4-نیروهای دولتی نیجریه شش سال پیش و پس از به شهادت رساندن شمار زیادی از شیعیان و از جمله فرزندان شیخ زکزاکی، خانه وی و حسینیه شیعیان در شهر زاریا را تخریب کردند و شیخ ابراهیم زکراکی را که جراحات بسیاری دیده بود به زندان افکندند.

کد خبر 7933

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =