۸ شهید در حمله پلیس به عزاداران اربعین در نیجریه

سید کاظم مهرنیا

درپی تیراندازی نیروهای امنیتی نیجریه طی راهپیمایی‌های اربعین امام حسین (ع) در اَبوجا پایتخت این کشور ۸ تن از عزاداران به شهادت رسیدند.

به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، براثر تیراندازی نیروهای امنیتی نیجریه به سمت دسته‌های عزاداری اربعین امام حسین (ع) در اَبوجا دستکم ۸ غیرنظامی به شهادت رسیدند که کشتار این افراد صرفا به جرم مشارکت در مراسم اربعین بود.

جنبش اسلامی نیجریه اعلام کرد دسته‌های عزاداری به آرامی در بزرگراه اَبوجا-کوبوا در حال حرکت بودند که ناگهان گروهی مشترک از نیروهای پلیس و ارتش به سمت آنان گاز اشک آور شلیک کردند و سپس آنان را با گلوله هدف قرار دادند.

ابراهیم شیر خبرنگار العالم در این زمینه گفت: به سمت آنان تیراندازی شد فقط به این علت که در دسته‌های عزاداری اربعین امام حسین (ع) در اَبوجا حضور یافتند. براثر تیراندازی نیروهای امنیتی به سمت آنان چند نفر شهید و زخمی شدند.

عبدالله محمد عضو جنبش اسلامی نیجریه گفت دسته‌های عزدارای به آرامی در بزرگراه اَبوجا-کوبوا در حال حرکت بودند که ناگهان گروهی مشترک از نیروهای پلیس و ارتش به سمت آنان گاز اشک آور شلیک کردند و سپس آنان را با گلوله هدف قرار دادند.

عبدالله محمد شهید و زخمی شدن چند نفر از عزاداران را براثر این تیراندازی‌ها تایید کرد و افزود ۲ نفر نیز بازداشت شدند.

عضو جنبش اسلامی نیجریه در گفتگو با العالم تصریح کرد: «زمانی که نیروهای پلیس و سربازان رسیدند بیشتر کسانی که حضور داشتند زنان و کودکان بودند، زیرا بیشتر مردان پس از اقامه نماز رفته بودند. آنان به افراد بیگناه و زنان حمله ور شدند و بسیاری از آنان به شدت زخمی شدند و به جنگل‌ها گریختند.»

ملاحظات کارشناسی

۱-پیروان اهل بیت علیهم السلام در نیجریه چندین دهه است که از تبعیض و سرکوب رنج می‌برند. مقامات این کشور همه نوع آزار و اذیت مذهبی را اعم از قتل، شکنجه و بازداشت علیه آنان مرتکب می‌شوند.

۲-مشابه این حمله وحشیانه سال ۲۰۱۵ اتفاق افتاد. در آن زمان نیروهای امنیتی به خانه شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه در زاریا که در آن مراسم اربعین امام حسین (ع) برپا بود، حمله ور و در پی آن ۱۰۰‌ها نفر شهید و زخمی شدند. او و همسرش نیز بازداشت شدند.

منبع: شبکه تلویزیونی العالم ۷ مهر ۱۴۰۰(۲۹/۰۹/۲۰۲۱)

کد خبر 8873

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =