کشور عربستان که اکثر ساکنین آن مسلمان هستند ، اخیراً تغییرات زیادی را در زمینه آزادسازی استفاده از سایر نمادهای مذهبی و برگزراری جشن برای ادیان غیر مسلمانان بوده است. پس از اینکه دولت عربستان محدودیت‌های فروش زیورآلات و تزئینات کریسمس در عربستان سعودی را کاهش داد،مردم این اقلام نظیر کلاه‌های کریسمس و سایر اقلام مربوط به جشن کریسمس را براحتی در مغازه ها برای برای برگزاری مراسم خرید و فروش می کنند

کشور عربستان که اکثر ساکنین آن مسلمان هستند ، اخیراً تغییرات زیادی را در زمینه آزادسازی استفاده از سایر نمادهای مذهبی و برگزراری جشن برای ادیان غیر مسلمانان بوده است. پس از اینکه دولت عربستان محدودیت‌های فروش زیورآلات و تزئینات کریسمس در عربستان سعودی را کاهش داد،مردم این اقلام نظیر کلاه‌های کریسمس و سایر اقلام  مربوط به جشن کریسمس را براحتی در مغازه ها برای برای برگزاری مراسم خرید و فروش می کنند .

خبرگزاری رویترز طی گزارشی اعلام کرد، عربستان سعودی که درآن دو مکان مقدس اسلامی قرار دارد به ظاهر تن به تغیرات انقلاب فرهنگی محمد بن سلمان ولیعهد داده است و رویدادهای مختلفی را نظیر نمایش مد، جشنواره های فیلم، اقلام و نماد های سایر ادیان و .... به اجراء گذاشته است و این کار بسیاری از شهروندان سعودی را بشدت شگفت زده کرده است .

 ولیعهد عربستان براساس برنامه فرهنگی ابلاغی خود، معتقد است مردم عربستان سعودی باید بیشتر شاد باشند و بیشتر برای رفاه خود در داخل خانه هزینه کنند و به خارجی ها اجازه دهند براحتی در این کشور تردد داشته باشند تا بخشی از هزینه های مربوط به توسعه کشور از این طریق تامین گردد. (۵ دی ۱۴۰۰)

توضیح :

در عربستان مسلمانان محافظه کار و نگاه های افراطی بویژه مذهب وهابیت، برگزاری سنت های این چنینی را بخشی از استعمار و فرهنگ غرب تلقی می کنند و آنرا را توهین آشکار به مقدسات اسلامی می دانند و با آن مخالف هستند. این درحالی است که این تغییرات در دولت عربستان از ماه ها قبل آغاز شده است و برنامه هایی نظیر : برگزاری جشن هالووین، اجرای رویدادهایی با منشأ آنگلوساکسون در این کشور ، برگزاری جشن کریسمس، برگزاری جشنواره مد لباس در جده، جشنواره فیلم سرخ، اکران برخی فیلم های ممنوع شده و بین المللی مثل«پدر کریسمس بازگشته است» در سینماهای این کشور، نشان از این تغییر بزرگ در عربستان است. البته برخی کارشناسان دیگر معتقد هستند، تغییرات از بالا به پائین و بصورت دستوری که عموما مخالف آداب و رسوم و ارزش های عمومی مردم هستند، معمولا منجر به ظهور گروه‌هایی دینی و تندرو در کشور می شود. به نظر می رسد کشور عربستان با توجه به سابقه فعلی و گذشته خود، در آینده نسبت به این موضوع تاب آوری کمتری را  از خود نشان خواهد داد .

https://muslimnews.com.ng/۲۰۲۱/۱۲/۲۵/christmas-arrives-in-saudi-arabia

 

 

کد خبر 10330

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =