دیدار شیخ زکزاکی با جمعی از علما و اندیشمندان ایالت های شمالی مرکزی نیجریه

سید ابراهیم زکزاکی رهبر نهضت اسلامی نیجریه ، روز سه شنبه ۱۸ ژانویه سال ۲۰۲۲ با جمعی از علما و اندیشمندان  شمالی این کشور در محل اقامتگاه خود در ابوجا دیدار کردند. دیدار کنندگان ، نمایندگانی از جامعه آنیگبا در ایالت کوگی و محققان اسلامی مرکز شیخ محمد بلو از بیدا در ایالت نیجر بودند.

محمد عبداللهی حاکم سنتی جامعه ایگالا که یکی از علمای بزرگ اهل سنت از طریقت صوفی تیجانیه و همچنین شیخ محمد بن محمد از بیدای ایالت نیجر در این دیدار حضور داشتند . شیخ محمد دراین دیدار از شیخ زکزاکی که با روش و سیره اهل بیت (ع) در راه خدا قدم برمی دارد ، حمایت کرد و گرویدن رسمی خود به مذهب شیعه را نیز اعلام کرد.

شیخ ابراهیم زکزاکی در این دیدار اعلام کردند ، برای شیعه شدن لازم نیست طریقت تیجانیه را بخاطر مذهب شیعه ترک کردذ، باید مکتب فکری مالکی را ترک کرد تا پیرو مکتب جعفریه (شیعه) شد، اما می‌توان در حالی که جعفری بود و به دستور تیجانیه نیز عمل کرد. به عنوان مثال اگر فردی شیعه باشد، می تواند قادریه هم باشد. ایشان اضافه می کند در دین اسلام سه حوزه مهم وجود دارد:

اولاً: هرفرد مسلمان باید به یگانگی خدا(توحید )،ایمان به پیامبر خدا ( نبوت )وایمان به روز قیامت (قیامت) را داشته باشد که دراین قسمت همه مسلمانان مشترک هستند .

ثانیاً: مسلمانان برای انحام عبادت و ارتباط آنها با یکدیگر  نظیر نماز، روزه، زکات و حج ، ازدواج، تقسیم ارث ، تجارت و غیره باید تابع یک مکتب فکری باشند . در این قسمت است که آنچه برمؤمن واجب،حرام و یا مکروه است ، مشخص می  شود و دستورات لازم را از فقیه  دریافت می کند . اینجاست که مکاتب فکری با یکدیگر متفاوت می شوند .

ثالثا : هر مسلمانی که تلاش می کند یک مسیر دینی پیدا کند تا از آن طریق بصورت سریع و راحت با خدای خود در ارتباط باشد و به نوعی بدنبال یک سفر معنوی برای خود  است . این همان عرفان و طریقت است و صوفیه هم یکی از این راه های ارتباط با خداست. تیجانیه ، قادریه و جعفریه نیز از همین طریقت هاست . پس عرفان و طریقت با مکتب فرق اساسی دارد . ایشان اضافه می کند همه این طریقت ها به نوعی به امیر المومنین علی ع برمی گردد

https://www.islamicmovement.org/index.php?option=com_content&view=article&id=۴۷۷۷:ayingba-people-visit-sheikh-zakzaky&catid=۴۱:frontpage

کد خبر 11184

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =