راه اندازی پروژه "Qazaq culture" در قزاقستان

الویرا ژورگنبایوا، نماینده وزارت فرهنگ و اطلاعات قزاقستان و مری زینش، توسعه دهنده وب سایت « Qazaq culture» در نشست خبری که در مرکز خدمات ارتباطات وابسته به نهاد ریاست جمهوری قزاقستان برگزار شد، پروژه «فرهنگ قزاق» را ارائه کردند.

سخنرانان خاطرنشان کردند: هدف اصلی وزارت فرهنگ و اطلاعات از ایجاد بستر اطلاع رسانی، ترویج میراث فرهنگی کشور و ارتقای برند ملی است.

وی گفت که این سایت منبع اطلاعاتی خواهد بود که اطلاعات جدیدی در مورد فرهنگ و تاریخ قزاقستان منتشر خواهد کرد. ایجاد این سایت گام مهمی در جلب توجه جامعه جهانی به میراث فرهنگی و تنوع قزاقستان است. ترویج ارزش‌های فرهنگی در قزاقستان و همچنین در خارج نزدیک و دور یکی از اولویت‌های رئیس دولت است.

پروژه در مقیاس بزرگ که تنوع میراث فرهنگی در قزاقستان را نشان می‌دهد، اطلاعات را به شش زبان رسمی سازمان ملل و همچنین به زبان‌های قزاقی و ترکی توزیع می‌کند.

پورتال اطلاعاتی جایگاه ویژه ای برای داده‌های صندوق آرشیو قزاقستان دارد. این بخش با فراهم کردن دسترسی به مجموعه تاریخی غنی از اسناد و مواد آرشیوی قزاقستان، منبع ارزشمندی برای محققان، مورخان و علاقمندان به گذشته این کشور است.

بخش اصلی سایت یک وبلاگ خبری است که درباره تمام اخبار فرهنگی کشور و جهان اطلاع رسانی می‌کند.  جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها، مسابقه‌ها و همچنین اولین نمایش‌های تولیدات تئاتر و فیلم‌های داخلی، ارائه کتاب‌های نویسندگان محبوب و جوان، نمایشگاه‌های هنری، جشن‌های سالگرد، پروژه‌های منطقه‌ای در ابعاد مختلف در این بخش منتشر می‌شود.

همچنین، این پلتفرم اطلاعاتی در مورد برنامه‌های کاربردی داخل موبایل ارائه می‌دهد که حاوی آخرین اخبار فرهنگی هنری قزاقستان است.

فناوری اطلاعات در پورتال اهمیت ویژه‌ای دارد. در طول آماده‌سازی سایت، از بهترین شیوه‌های خارجی استفاده شد.

"Qazaq culture" ابزاری جهانی برای علاقه‌مندان به میراث فرهنگی غنی و تاریخ عمیق قزاقستان است.

منبع:

https://018.kz/7956-azastanda-qazaq-culture-biregej-zhobasy-iske-osyldy.html

کد خبر 19061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =