برگزاری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوستندورف

چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم و موسیقی امیر کوستوریتسا تحت عنوان "کوستندورف ۱۴" در شرایط اضطراری ویروس کرونا بدون حضور فیزیکی هیچ شرکت کننده و تماشاچی با آگهی تبلیغاتی موزون و معنایی مطابق با وضعیت موجود و بصورت بر خط در تاریخ ۲۲ تا ۲۵ ژانویه (۳ الی ۶ بهمن ماه) توأم با ادای احترام به هنرمندان شاخص سینمای جهان، برگزار گردید و کلیه علاقمندان تنها با استفاده از درگاه اینترنتی جشنواره امکان مشاهده فیلم‌های منتخب را داشتند.

امسال چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم و موسیقی امیر کوستوریتسا تحت عنوان "کوستندورف ۱۴" در شرایط اضطراری ویروس کرونا بدون حضور فیزیکی هیچ شرکت کننده و تماشاچی با آگهی تبلیغاتی موزون و معنایی مطابق با وضعیت موجود و بصورت بر خط در تاریخ ۲۲ تا ۲۵ ژانویه (۳ الی ۶ بهمن ماه) توأم با ادای احترام به هنرمندان شاخص سینمای جهان، برگزار گردید و کلیه علاقمندان تنها با استفاده از درگاه اینترنتی جشنواره امکان مشاهده فیلم‌های منتخب را داشتند. 
این رویداد با پیام صوتی و تصویری خانم مایا گویکوویچ وزیر جدید فرهنگ و رسانه های صربستان و معاون نخست وزیر به صورت برخط افتتاح شد. گویکوویچ در سخنان خود خاطرنشان کرد:‌ مچاونیک، محل برگزاری جشنواره، همه ساله در ابتدای سال نو میلادی بزرگان سینمای جهان، فیلمسازان جوان و دوست داران این هنر و علاقمندان به فیلم را گرد هم جمع آورده و منطقه را تبدیل به مرکز سینمای اروپا و جهان می‌کند. وی افزود: ایده این جشنواره در وهله اول تشویق استعدادهایی است که می توانند تأثیری عمیق و برجای ماندنی در هنر سینما بگذارند، همچون شخص امیر کوستوریتسا که مؤسس این جشنواره است و یا دیگر نامهای درخشانی که در گذشته در این رویداد فرهنگی شرکت کرده‌اند. 
وی در سخنان خود اظهار نمود:‌ قدر مسلم در سال آتی جشنواره به صورت زنده در مقابل تماشاگران برگزار خواهد شد، یعنی به همان صورتی که به آن عادت کرده ایم، چه بسا که ممکن است در آینده برگزاری این نوع رویدادها بصورت مجازی درآید. کوستوریتسا همچنین گفت که امیدوار است، در آینده جوانان بیشتر به نوآوری پرداخته و ایده‌های بزرگی را احیا کنند که امروزه متاسفانه به حاشیه رانده شده‌اند. 
وی توضیح داد: ۴۳۹ فیلم با موضوعات مختلف به جشنواره رسیده است که از این میان هجده فیلم سینمایی، دو فیلم مستند و دو فیلم انیمیشن برای شرکت در بخش مسابقه انتخاب و این جشنواره در کل میزبان ۲۲ فیلم از کشورهای لهستان، آلمان، روسیه، رمانی، دانمارک، ایران، قرقیزستان، مونته نگرو، ازبکستان و فرانسه و رژیم صهیونیستی است که برای تصاحب جوایز جشنواره به رقابت می پردازند.
لازم به توضیح اینکه پس از ۱۳ دوره برگزاری جشنواره این اولین بار بود که دهکده چوبیِ کارگردانِ شهیر صرب خالی از مهمانان ویژه و چهره‌های شاخص و درخشان سینمای جهان بود. مهمانانی که با احترام ویژه به محل برگزاری جشنواره در منطقه مچاونیک در ۲۵۰ کیلومتری بلگراد برده می شدند و به گونه ای منحصر به فرد و کاملا سنتی از آنها در کلبه های چوبی ساخت کوستوریتسا پذیرایی می شد.
 قابل به ذکر اینکه تا کنون تنی چند از چهره های درخشان سینمای ایران همچون عباس کیا رستمی(۲۰۱۱)، اصغر فرهادی(۲۰۱۰)، لیلا حاتمی(۲۰۱۲)، مرجان ساتراپی(۲۰۱۱)، و هنرمندانی که آثار و یا خودشان بعنوان کارگردان و یا داور مهمان جشنواره بوده‌اند. 
یادآور می شود که سالها پیش بنیان گزار این جشنواره دهکده را به منظور ساختن فیلم "زندگی یک معجزه است" بنا کرد و نام کوستندورف به معنی "روستای کوستوریتسا" را بر آن نهاد که طی سالهای بعد از آن، به محل گردهمایی شخصیت های سینما و مکانی برای برگزاری جشنواره تبدیل شد و کوچه ها و خیابانها و میادین آن به نام چهره های سرشناس سینمای جهان آراسته شدند، همچون "میدان عباس کیارستمی" که یکی از سینماگران محبوب و مورد علاقه کوستوریتسا بود. 
کوستوریتسا از معدود افرادی است که به زبانی ساده و بدون دغدغه به ستایش زندگی می پردازد و این اسباب محبوبیت او را چه در صربستان و چه در صحنه بین‌الملل فراهم ساخته است. فیلم های او همواره دشواری های زندگی را با زبانی عامیانه به تصویر می کشند. 
نیت این کارگردان برجسته بیش از همه فراهم کردن فرصتی برای تازه واردان به سینمای جهان است بطوری که همه ساله فیلمسازان جوان بسیاری به دعوت او در آن به رقابت می پردازند و طی سالهای اخیر فیلمسازانی از کشورمان همچون سامان حسین پور و آکو زندکریمی با فیلم "ذبح" و حامد بقائیان با فیلم "دیگری" به صربستان سفر کرده مهمان جشنواره شدند و امسال نیز در گفتگوی ویدئویی با کوستوریتسا دیداری تازه کردند.  

 
https://www.kustendorf.online
http://kustendorf-filmandmusicfestival.org/۲۰۲۱
https://www.youtube.com/watch?v=rqTtxjpB۸dI&feature=emb_title
https://www.novosti.rs/kultura/vesti/۹۵۵۲۱۱/kustendorf-samo-onlajn-ove-godine-nece-biti-slavnih-gostiju-poznatom-filmskom-muzickom-festivalu
 

کد خبر 4617

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =