عادل کریملی وزیر فرهنگ این جمهوری آذربایجان در دیدار با گابریلا راموس، معاون مدیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در 24 ژوئن این موضوع را گفت.

به گزارش خبرگزاری "report.az" مورخ 3  تیر 1402، مجمع بعدی جهانی گفتگوی بین فرهنگی در ماه می 2024 در باکو برگزار خواهد شد. به گزارش خبرگزاری « report.az عادل کریملی وزیر فرهنگ این جمهوری آذربایجان در دیدار با گابریلا راموس، معاون مدیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در 24 ژوئن این موضوع را گفت.

مجمع بعدی جهانی گفتگوی بین فرهنگی در ماه می 2024 در باکو برگزار خواهد شد

وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان اظهار داشت که این سفر کمک مثبتی به توسعه روابط بین یونسکو و آذربایجان خواهد کرد. عادل کریملی با بیان مسیرهای کنونی همکاری در حوزه فرهنگ، به ویژه بر اهمیت «فرایند باکو» و مجمع جهانی گفتگوی بین فرهنگی که توسط الهام علی اف رئیس جمهور الهام علی اف در این زمینه راه اندازی شده است، اشاره کرد. خاطرنشان شد که علیرغم وقفه ناشی از همه گیری جهانی، آماده سازی برای نشست بعدی - VI که در ماه می 2024 در باکو برگزار می شود، آغاز شده است. با توجه به اینکه این مجمع به طور سنتی به صورت مشترک با شرکای اصلی از جمله یونسکو برگزار می شود، امید است که این سازمان کمک مناسبی در روند آماده سازی مجمع بعدی داشته باشد.

خانم راموس با ابراز قدردانی از استقبال گرم خود، اهمیت نشست های برگزار شده در باکو در زمینه گفتگوی بین فرهنگی را تایید کرد. او گفت که معتقد است یونسکو در مجمع بعدی مشارکت فعالی خواهد داشت و این نشست سرشار از بحث هایی خواهد بود که راه حل های عملی تری را برای دنیای در حال تغییر ما نشان می دهد و می تواند تغییرات مثبتی ایجاد کند. معاون مدیر کل از ایجاد پلتفرم الکترونیکی یونسکو جمهوری آذربایجان برای گفتگوی بین فرهنگی تشکر کرد. وی همچنین بر همکاری فعال آذربایجان با این سازمان در چارچوب برنامه راه ابریشم و مشارکت این کشور در رویدادهایی که امسال به مناسبت سی و پنجمین سالگرد این برنامه برگزار می شود، تاکید کرد. از اینکه آذربایجان به دلیل فعالیت در تعدادی از پروژه ها و برنامه های اجرا شده در چارچوب یونسکو انتخاب شد، قدردانی شد.

در این دیدار موضوعات همکاری های دوجانبه در سایر جهات و تأثیرات هوش مصنوعی و فناوری های مختلف مدرن بر فرهنگ جهانی و همچنین ابتکارات نهادی جهانی در راستای تنظیم اخلاقی و قانونی این آثار مورد بحث و بررسی قرار گرفت. معاون مدیر کل، وزیر فرهنگ آذربایجان را به کنفرانس بین‌المللی اخلاق نوروتکنولوژی که در 13 جولای برگزار می‌شود و موضوعات فوق به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و همچنین به مجمع جهانی علیه نژادپرستی و تبعیض دعوت کرد که 29 نوامبر در سن پائولو برگزار می شود. در پایان این دیدار هدایایی به رسم یادبود به مدعوین اهدا شد.

منبع:

https://report.az/medeniyyet-siyaseti/novbeti-umumdunya-medeniyyetlerarasi-dialoq-forumu-2024-cu-ilin-mayinda-bakida-kecirilecek/

کد خبر 16237

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =