سومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه دوستی با مشارکت خبرگزاری آناتولی و اداره کل سینمای وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در روزهای ۱۱ تا ۱۳ دسامبر ۲۰۲۰ به صورت برخط برگزار شد

سومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه دوستی  با مشارکت  خبرگزاری آناتولی و اداره کل سینمای وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در روزهای ۱۱ تا ۱۳ دسامبر ۲۰۲۰ به صورت برخط برگزار شد. گفتنی است جشنواره امسال به منظور گرامیداشت یونس امره شخصیت ادبی سرشناس ترکیه به نام وی نامگذاری شده بود. جوایز فیلم­های برگزیده به ترتیب ۲۵۰۰۰، ۱۵۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ لیره ترکیه در نظر گرفته شده بود. همچنین جایزه دوستی  هلال احمر ترکیه  ۱۵۰۰۰ لیره و جایزه کمک فنی فونو فیلم ۱۵۰۰۰ لیره اعلام شده بود که به فیلم­های برگزیده اعطاء شد.

در این جشنواره سه روزه ۵۱ فیلم شامل ۴۸ فیلم کوتاه و ۳ فیلم بلند از طریق وبسایت جشنواره به آدرس به نمایش درآمد.  در بخش رقابتی ۱۶ فیلم به نمایش درآمد که شامل ۵ فیلم از ترکیه، ۳ فیلم از ایران و از کشورهای آمریکا، فرانسه، ایتالیا، قرقیزستان، کرواسی، آلمان، غنا و بوسنی هرزگوین هر کدام یک فیلم بود. گفتنی است فیلم­های کوتاه «جاییکه از آن میاییم» به کارگردانی جعفر الطافی، «گاو آمریکایی» به کارگردانی فاطمه طوسی و «آتش سرخ» به کارگردانی مونا شاهی فیلم­های ایرانی شرکت کننده در این جشنواره بودند.

در اختتامیه جشنواره که در سالن امک پرا (Emek Pera)  در استانبول  برگزار شد، احمد مصباح دمیرجان معاون وزیر  فرهنگ و گردشگری ترکیه ، کرم کنیک رئیس هلال احمر ترکیه، شرف آتش رئیس مؤسسه یونس امره، شعبان قزلداغ عضو هئیت مدیره خبرگزاری آناتولی، حیدر علی یلدیز شهردار منطقه بی اوغلو استانبول و عمر آریسوی شهردار منطقه  زیتون بورنو  استانبول حضور یافتند.

در برنامه اختتامیه دکتر کرم کنیک رئیس هلال احمر ترکیه، شرف آتش رئیس موسسه یونس امره، حیدرعلی یلدیز شهردار بی اوغلو وعمر آریسوی شهردار زیتینبورنو  سخنرانی کردند. پس از پایان سخنرانی ها، به جوایز برندگان اهداء شد.

در این جشنواره فیلم ­های Le Syndrome d'Archibald به کارگردانی دانیل پرز و Da Yie به کارگردانی آنتونی نتی بطور مشترک اول شدند ،  فیلم «جاییکه از آن میاییم» به کارگردانی جعفر الطافی  جایزه دوم و فیلم The Leak به کارگردانی آلبرتو مارچیوری جایزه سوم را کسب کردند .

جایزه دوستی هلال احمر ترکیه به فیلم «در ساحل رودخانه» به کارگردانی محمد فرقان داشبیلک و «جایزه کمک فنی فونوفیلم» به فیلم «واویلا» به کارگردانی برهات تمل اهداء شد.

«جایزه افتخاری دوستی» نیز که به یکی از پیشکسوتان صنعت سینما اعطاء می­شود به نجیب ساریجی تعلق گرفت. فیلم «آتش سرخ» به کارگردانی مونا شاهی نیز برنده «جایزه ویژه» هیئت داوران شد.

در پایان مراسم اختتامیه فیلم «در ساحل رودخانه» به نمایش درآمد .

 منابع:

http://dostlukfilmfestivali.com/

https://www.haberler.com/۳-uluslararasi-dostluk-kisa-film-festivali-nde-۱۳۸۰۰۶۲۲-haberi/

کد خبر 4708

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =