آمادگی ایران برای انتقال تجربیات حج و زیارت به بوسنی و هرزه گوین

 نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اعلام کرد: بعثه مقام معظم رهبری آمادگی دارد که تجربیات خود در حوزه حج و زیارت را به بوسنی و هرزه گوین منتقل کند. حج گذشته نزدیک به یک هزار تن از بوسنی به حج مشرف شده اند


سمیر ولاجیچ سفیر کشور بوسنی و هرزگوین در ایران، روز (۱۵ آذر 1401) در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین سیدعبدالفتاح نواب درباره راهکارهای همکاری دو کشور در حوزه حج و زیارت گفتگو کرد.

دراین دیدار، حجت الاسلام و المسلمین نواب با اشاره به رویکرد جمهوری اسلامی ایران در توسعه روابط با کشور مسلمان بوسنی و هرزه گوین اعلام کرد: بعثه مقام معظم رهبری آمادگی دارد که تجربیات خود در حوزه حج و زیارت را به جمهوری بوسنی و هرزه گوین منتقل کند.

نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت ظرفیت‌های مجموعه حج و زیارت در امور اجرایی، دینی، فرهنگی و علمی را یادآور شد و افزود: با هماهنگی و تعامل مسئولان حج دو کشور می‌توان از این ظرفیت‌ها برای ارائه خدمات بهتر به مسلمانان بوسنیایی در کنگره عظیم حج بهره برد.

سفیر بوسنی در ایران نیز با اشاره به نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در دفاع از مسلمانان بوسنیایی در جنگ خونبار علیه کشورش تصریح کرد: تلاش خواهیم کرد تا زمینه ارتباط بیشتر جامعه اسلامی بوسنی که برنامه اعزام به حج را مدیریت می‌کند با بعثه مقام معظم رهبری فراهم شود.

ولاجیچ افزود: حضور ایرانیان در بوسنی زمینه ارتباط قلبی بین دو ملت را به وجود آورد و مردم بوسنی خواستار تقویت و توسعه روابط دینی و فرهنگی فی مابین هستند.

در ادامه این دیدار حجت الاسلام والمسلمین نواب به علاقه خاص مردم بوسنی به اهل بیت پیامبر اشاره و ابراز امیدواری کرد که زمینه حضور بیشتر مسلمانان بوسنیایی در پیاده‌روی اربعین حسینی فراهم شود.

سفیر بوسنی در ایران نیز با اشاره به راهپیمایی ده‌ها کیلومتری مردم کشورش در سالروز جنایت تاریخی کشتار سربرنیتسا، بر لزوم اطلاع‌رسانی بیشتر در میان مسلمانان بوسنیایی در خصوص مراسم اربعین تاکید کرد و گفت: ما علاقه‌مندیم ارتباطاتی که می‌تواند مردم دو کشور را بیشتر به هم نزدیک کند، گسترش یابد.

ملاحظه :

با توجه به وجود جمعیت مسلمان قابل توجه در بوسنی و هرزگوین که مشتاق انجام اعمال حج می باشند، وجود پشتوانه ی تجربی خوب و همچنین ساز و کار مطلوب انجام این برنامه ها توسط نهادهای ایرانی می تواند در انتقال تجربیات ایران در این زمینه به مسلمانان بوسنیایی تاثیر مناسبی در روابط دینی و مذهبی بین دو کشور داشته باشد.

لازم به ذکر ست، مسئولیت انجام برنامه های دینی و مذهبی در بوسنی با دفتر حج و عمره جمعیت اسلامی می باشد که با توجه ضعف بنیه مالی و اقتصادی و هزینه ی بالای سفر حج که حدود 6000 هزار یورویی برای انجام حج در سالجاری، این نهاد قدرتمند اسلامی در منطقه ی بالکان بواسطه ارتباطات گسترده با سایر کشورهای مسلمان ، هر ساله برای اعزام تعدادی از حاجیان بی بضاعت به مکه مکرمه نیز تسهیلات ویژه ای قائل می شوند.

نظر به آمار اعلام شده در سالجاری میلادی، در مجموع 996 نفر بصورت کاروانی و انفرادی (معمولا بصورت کاروانی) از بوسنی و هرزگوین به حج مشرف شده اند.

کد خبر 13952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =