جنجال بر سر قانون ممنوعیت پوشش حجاب در ارتش بوسنی و هرزگوین

دادگاه قانون اساسی بوسنی و هرزگوین روز گذشته در پرونده درخواست باقر عزت ‌بگوویچ، عضو سابق هیئت رئیسه مجلس اقوام بوسنی و هرزگوین برای بررسی وجاهت قانونی بند (3) ماده 5 آیین نامه لباس فرم ارتش بوسنی و هرزگوین که می گوید: «علائم دینی با لباس را می توان به گونه ای پوشید که قابل رویت نباشد" رای داد که ممنوعیت پوشیدن حجاب با لباس ارتش بوسنی و هرزگوین در طول خدمت نقض حق آزادی دین نیست.

دادگاه قانون اساسی بوسنی و هرزگوین در شرح این حکم خاطرنشان ساخت دادگاه حقوق بشر اروپا تاکید کرده است که در صورت لزوم می توان هرگونه اجماع و ارزش های مشترک ناشی از عرف کشورهای امضاکننده کنوانسیون حقوق بشر اروپا را در نظر گرفت.

دادگاه قانون اساسی بوسنی و هرزگوین افزود: " از آیین نامه لباس فرم ارتش بوسنی و هرزگوین مشهود است که قواعد پوشیدن قابل مشاهده نمادهای دینی در ارتش  بوسنی و هرزگوین به طور یکسان برای همه اعضا اعمال می شود و حفاظت از اصل بی طرفی در ارتش با ارزش هایی سازگار است که قانون اساسی بوسنی و هرزگوین و کنوانسیون حقوق بشر اروپا بر آن استوار است. دادگاه قانون اساسی بوسنی و هرزگوین بر این باور است که وزارت دفاع بوسنی و هرزگوین به دلیل ویژگی های خاص ارتش این کشور می تواند از اعضای خود بخواهد که از بیان برخی اعتقادات دینی در محل کار خودداری کنند."

ملاحظه:

به چالش کشیده شدن قانون ممنوعیت پوشیدن حجاب در ارتش بوسنی و هرزگوین از سه سال پیش و با درخواست سرباز املا مویانوویچ از دادگاه قانون اساسی بوسنی و هرزگوین در خصوص بازنگری در قانون یاد شده آغاز شد و با درخواست باقر عزت بگوویچ برای ارزیابی مجدد آئین نامه لباس فرم نیروهای مسلح بوسنی و هرزگوین رسانه ای شد.دادگاه قانون اساسی به این نتیجه رسید که ممنوعیت پوشیدن حجاب در طول خدمت سربازی در نیروهای مسلح بوسنی و هرزگوین حق آزادی مذهب را نقض نمی کند. این بدان معناست که سرباز املا مویانوویچ همچنان از حضور در نیروهای مسلح بوسنی و هرزگوین با پوشش حجاب، محروم است. املا مویانوویچ این تصمیم دادگاه را نقض حقوق دینی و تبعیض جنسیتی عنوان کرد.

لازم به ذکر است دادگاه قانون اساسی بوسنی و هرزگوین چندی پیش تصمیمی را برای اعضای مرد نیروهای مسلح بوسنی و هرزگوین در مورد گذاشتن ریش توسط کادر ارتش گرفت و پذیرفت که قانون منع گذاشتن ریش توسط سربازان، تبعیض آمیز است اما در مورد حجاب به چنین تصمیمی نرسید.

منبع: (وبسایت فاکتور، اسلوبوجنیه، دنونی آواز، وبسایت کلیکس) – 29/10/1402

کد خبر 18164

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =