جمعه یازدهم آگوست، بیست و نهمین جشنواره فیلم سارایوو (SFF) طی مراسمی در تئاتر ملی سارایوو افتتاح شد. بزرگترین جشنواره فیلم منطقه بالکان بار دیگر تماشاگران بی شمار هنر هفتم و فیلمسازانی از کشورهای منطقه و جهان را به پایتخت بوسنی و هرزگوین آورده و در مدت هفت روز برگزاری این جشنواره، مخاطبین را با نمایش تولیدات سینمایی و برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری جنبی، میزبانی خواهد کرد.

بیست و نهمین جشنواره فیلم سارایوو، بزرگترین جشنواره فیلم منطقه ای، افتتاح شد

در جشنواره امسال حدود 230 فیلم نمایش داده می شود که 49 فیلم در بخش رقابتی قرار دارند.پرچم‌های قرمز جشنواره فیلم سارایوو در شهر به اهتزاز درآمده و چندین سینمای تابستانی آماده استقبال از تماشاگران هستند.این دوره از جشنواره فیلم سارایوو با نمایش فیلم «آینده را ببوس» به کارگردانی نناد چیچین شاین افتتاح شد که فیلمنامه آن را چیچین شاین و بیل کارتر نوشته اند. این مستند در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین 2023 درخشش ویژه‌ای داشت.

بیست و نهمین جشنواره فیلم سارایوو، بزرگترین جشنواره فیلم منطقه ای، افتتاح شد

این فیلم داستانی از مقاومت سارایوو در طول محاصره شهر در دهه 1990 است که از موسیقی و هنر برای جرقه زدن تغییر و جلب توجه جهانیان استفاده می کرد و کنسرت U2 پس از جنگ را به عنوان جشنی برای پیروزی سخت بر ناسیونالیسم روایت می کند. به مناسبت پخش این فیلم، کریستین امانپور، خبرنگار فعال در روزهای جنگ بوسنی، یکی از مهمانان ویژه این دوره از جشنواره است.بیش از 20 مکان در شهر برای نمایش فیلم ها پیش بینی شده است که از جمله پربازدیدترین مکان ها می توان به سینماهای روباز مانند سینمای روباز کوکاکولا، سینمای تابستانی استاری گراد روبروی تالار شهر، سینمای تابستانی نوو سارایوو و سینمای تابستانی "Safet Zajko" اشاره کرد.

بیست و نهمین جشنواره فیلم سارایوو، بزرگترین جشنواره فیلم منطقه ای، افتتاح شد

به جز سارایوو، علاقه مندان در شهر توزلا نیز امسال برای اولین بار فرصت تماشای منتخب برنامه های جشنواره فیلم سارایوو را خواهند داشت، در حالی که علاقه مندان به فیلم در شهر موستار، برای چهارمین سال متوالی این فرصت را خواهند داشت.جشنواره فیلم سارایوو به طور سنتی با اعطای جوایز «قلب سارایوو» به بهترین آثار و عوامل تولید فیلم ها به پایان می رسد.

منابع:

خبرگزاری رسمی دولت بوسنی و هرزگوین-فنا

https://fena.ba/article/1542663/the-biggest-regional-film-festival-the-29th-sarajevo-film-festival-opens-tonight

سایت رسمی جشنواره فیلم سارایوو

https://www.sff.ba/en

1402/6/1

کد خبر 16697

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =