اصغر فرهادی، فیلمنامه نویس و کارگردان به‌نام سینمای ایران با فیلم «قهرمان» رهسپار هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن فرانسه خواهد شد. این خبر روز پنج‌شنبه گذشته توسط برگزارکنندگان این رقابت سینمایی بین‌المللی، در جریان معرفی رسمی فهرست فیلم‌های شرکت کننده در جشنواره امسال اعلام شد.

اصغر فرهادی، فیلمنامه نویس و کارگردان به‌نام سینمای ایران با فیلم «قهرمان» رهسپار هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن فرانسه خواهد شد.

این خبر روز پنج‌شنبه گذشته توسط برگزارکنندگان این رقابت سینمایی بین‌المللی، در جریان معرفی رسمی فهرست فیلم‌های شرکت کننده در جشنواره امسال اعلام شد.

پیر لسکیور، رئیس و تیه‌ری فرمو، مدیر جشنواره کن در ساعت ۱۱ بامداد پنج‌شنبه به وقت محلی به سنت سال‌های گذشته نشست مطبوعاتی خود را در پاریس برگزار و از اسامی فیلم‌های شرکت کننده در جشنواره امسال رونمایی کردند.

به گفتۀ آنها امسال در مجموع ۲۴ فیلم طی روزهای ۶ تا ۱۷ ژوئیه (۱۵ تا ۲۶ تیر) برای کسب نخل طالایی جشنواره کن با یکدیگر رقابت خواهند کرد که در این میان چهار فیلم نیز توسط کارگردانان زن ساخته شده است.

آقای فرهادی هم اکنون برای انجام آخرین مراحل آماده سازی فیلم «قهرمان» در پاریس است و مطابق با اعلام رسمی امروز، این فیلم برای نخستین‌بار در بخش مسابقه جشنواره کن فرانسه به نمایش در خواهد آمد.

این فیلمساز ۴۹ ساله ایرانی پیش از این نیز توانسته بود برای ساخت فیلم «رقص در غبار» جایزۀ بهترین کارگردانی جشنواره فیلم آسیا پاسیفیک، برای فیلم «شهر زیبا» جایزه طاووس طلایی جشنواره بین‌المللی فیلم هند، برای فلیم «چهارشنبه‌سوری» هوگو طلایی جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو، برای فیلم «دربارهٔ الی» خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی جشنواره بین‌المللی فیلم برلین و جایزۀ بهترین فیلم داستانی جشنواره فیلم ترایبکا، برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» جوایزی از جمله اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان و گلدن گلوب بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان، برای فیلم «گذشته» جایزه کلیسای جهانی جشنواره فیلم کن و درنهایت برای فیلم «فروشنده» جایزۀ بهترین فیلم‌نامه جشنواره فیلم کن و جایزۀ بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار ۲۰۱۷ را از آن خود کند.

اصغر فرهادی؛ کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده فیلم ایرانی است. در سال ۲۰۱۲ فیلم جدایی نادر از سیمین وی برنده‌ جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شد و هم‌زمان، نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی (اورژینال) برای این فیلم شد. وی همچنین در سال ۲۰۱۲ برنده جایزۀ بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب به خاطر کارگردانی و نویسندگی فیلم جدایی نادر از سیمین شد. فرهادی در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶، جایزۀ بهترین فیلم‌نامه جشنواره فیلم کن را برای نگارش فیلم‌نامه فیلم فروشنده دریافت کرد. همچنین در هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار، فروشنده به نویسندگی و کارگردانی وی توانست جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را کسب کند.

نشان افسر نشان افتخار هنر و ادبیات فرانسه نیز در ۲۷ فوریه ۲۰۱۴ در پاریس توسط اورلی فیلیپیتی، وزیر فرهنگ این کشور، به فرهادی اهدا شد. این نشان به‌دلیل خلاقیت‌های هنری و تأثیر اصغر فرهادی بر هنر و ادبیات فرانسه و سراسر جهان به این فیلمساز ایرانی تعلق گرفت. وی همچنین جایزۀ سزار، جایزۀ مستقل اسپریت و جوایز بودیل را به دست آورده‌است. در یک نظرسنجی مجله تایم، وی رتبه چهارمین شخصیت تأثیرگذار در میان ۱۰۰ شخصیت برتر سال ۲۰۱۲ را کسب کرد؛ و در نهایت به عنوان یکی از ۱۰۰ چهره تأثیرگذار سال ۲۰۱۲ از سوی این مجله معرفی شد. فرهادی در سال ۲۰۱۲ در فهرست ۱۰۰ متفکر جهان فارن پالیسی قرار گرفت. او فعالیت در سینما را از سال ۱۳۶۵ در انجمن سینمای جوان اصفهان آغاز کرد و اولین فیلمی که بر زندگی‌اش تأثیرگذار بوده‌است را فیلم دزد دوچرخه معرفی کرده است. وی هنر خود را تأثیریافته از آثار ویتوریو دسیکا، فدریکو فلینی، اینگمار برگمان، میکل‌آنجلو آنتونیونی، بیلی وایلدر و کریشتوف کیشلوفسکی می‌داند.

خبر ذخیره‌سازی شده توسط سعید هاشمی (hashemi) در تاریخ ۰۰۰۳۱۷-۱۲:۰۷

کد خبر 5983

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =